Farba do ścian wewnętrznych: emulsyjna czy strukturalna?

Farba do ścian wewnętrznych: emulsyjna czy strukturalna?

Autor: Wojciech Napora
18 kwi 2017 11:20

Z pozoru prosty wybór jednej z wielu farb z półki sklepowej często jest zbyt skomplikowany. Nowe technologie przyczyniły się do powstania produktów bardziej specjalistycznych, dlatego obecnie przy wyborze musimy jeszcze bardziej zwracać uwagę na sposób wykorzystywania pomieszczenia, w którym chcemy zastosować farbę oraz na finalne właściwości ścian, jakie powinny mieć po malowaniu. Którą farbę powinniśmy zatem wybrać?

Mamy dwie główne kategorie, spośród których wybieramy farby o konkretnych właściwościach zgodnie z naszymi potrzebami.

Uniwersalne emulsje

Pierwsza kategoria jest najlepiej znana amatorom remontowania - są to uniwersalne farby emulsyjne. Swoją popularność zawdzięczają wydajności, ponieważ 1 litr farby pozwoli pokryć nawet 9-15 m2.

Emulsje starczają więc na większą powierzchnię, dając trwałe krycie przy każdym rodzaju podłoża a dzięki dodatkom substancji pomocniczych i wypełniaczy mineralnych, sprawdzą się wyśmienicie nawet w przypadku trudnych do usunięcia plam po zaciekach

Strukturalna alternatywa

Drugą kategorię tworzą farby strukturalne, które częściej wybierają osoby chcące osiągnąć nietuzinkowy efekt końcowy. Pozwalają one nie tylko ozdabiać ściany kolorem, ale też dają niezwykłe wzory, które kontrastowo ozdobią część mieszkania.

Jest to połączenie farby akrylowej ze specjalnym ziarnem, mniejszym aniżeli w tynkach, umożliwiające formowanie atrakcyjnych faktur. Wymaga to jednak odpowiedniego doświadczenia w wykonawstwie i z tego powodu farby strukturalne najczęściej są popisowym numerem dobrego fachowca. Wzór na ścianie zależy od techniki nakładania – może to być imitacja szczelin, kropki, grudki lub spiralne wypuklenia – wiele zależy też od fantazji wykonawcy i narzędzi, którymi się posługuje.

Co więcej, światło padające na ścianę o takim ozdobnym kryciu nadaje jej bardzo atrakcyjnego efektu głębi. Farby tego rodzaju są często mniej kłopotliwą alternatywą tynków strukturalnych.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także