×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Fotowoltaika - nadchodzi boom

Fotowoltaika - nadchodzi boom

Autor: Wojciech Napora
02 paź 2019 08:00

Według specjalistów z branży OZE w kolejnych latach może nastąpić prawdziwy boom na instalacje fotowoltaiczne. Już obecnie na realizację zleceń obejmujących dostarczenie i montaż instalacji fotowoltaicznych trzeba czekać co najmniej miesiąc. Na polskim rynku działa sporo firm trudniących się montażem fotowoltaiki, ale wciąż za mało takich, które robią to naprawdę dobrze. Brakuje też wykwalifikowanych monterów.

W związku z prognozowanym wzrostem cen energii, możliwością zaoszczędzenia, a także dofinansowaniami oferowanymi z różnych źródeł, coraz więcej Polaków decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznych. Zainteresowanie jest tak duże, że trzeba czekać po kilka tygodni na realizację zlecenia, rosną także koszty samych usług. Ale prawdziwy boom może dopiero nadejść.

W czerwcu Instytut Energetyki Odnawialnej zaprezentował raport "Rynek fotowoltaiki w Polsce 2019", przygotowany pod honorowym patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A. oraz Związku Banków Polskich. Opracowano go przy współudziale firm z rynku fotowoltaicznego (PV) - Bruk-Bet Solar (główny partner), Corab, Columbus Energy i EDP Renewables.

Raport wykazał, że fotowoltaika jest jednym z najszybciej rozwijających się w Polsce i na świecie sektorów OZE, który w naszym kraju ma bardzo duży potencjał. Wyliczono, że łączna moc zainstalowana w fotowoltaice na koniec ubiegłego roku wynosiła 500 MW, a w czerwcu 2019 już przekraczała 700 MW. W 2018 roku przyrost mocy PV był na poziomie 90 proc., w bieżącym natomiast ma szansę przekroczyć 200 proc.

CZYTAJ WIĘCEJ

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także