
Grzejnik - materiał ma znaczenie
Kiedyś grzejniki kojarzyły się z ciężką, żeliwną konstrukcją, którą starano się ukryć we wnętrzu, ograniczając jej widoczność. Dziś oferta na rynku jest bardziej urozmaicona, a wybór grzejnika nie kojarzy się z przykrą koniecznością. Co więcej, nie trzeba wybierać pomiędzy estetyką, a funkcjonalnością.

Grzejniki żeliwne są odporne na korozję, ale bardzo długo się nagrzewają i ciężko utrzymać je w czystości. Co więcej, ich design pozostawia wiele do życzenia. Grzejniki stalowe często zajmują miejsce starych, żeliwnych urządzeń. Charakteryzują się lepszym stosunkiem mocy cieplnej do wielkości, a dbanie o ich czystość nie sprawia problemu. Pokrewne do nich są grzejniki chromowane.
Modele chromowane wykonane są ze stali, a następnie pokryte powłoką galwaniczną o wyjątkowym połysku. Przed złożeniem urządzenia każda z części jest dokładnie szlifowana, a po złożeniu szlifowane są także łączenia. Następnie powierzchnia wymaga wypolerowania – zdradza ekspert marki Luxrad Tomasz Zalewski.
Czytaj także: Dobre rozmieszczenie okien w domu.
Grzejniki chromowane są nie tylko funkcjonalne. Wyróżniają się nowoczesnym designem i eleganckim wyglądem, dzięki czemu służą także jako dekoracja wnętrza.
Kolejnym materiałem używanym do produkcji grzejników jest aluminium. W jego przypadku charakterystyczny jest krótki czas nagrzewania oraz niewielka waga. Jedną z wad zaś, jest podatność na uszkodzenia mechaniczne.
Wybierając grzejnik, warto wziąć pod uwagę materiał, ale także sposób zasilania grzejnika oraz pomieszczenie, w którym będzie podłączony. Grzejnik zamontowany w łazience może różnić się od tego przeznaczonego do salonu. Na przykład stal nierdzewna jest materiałem, który dobrze sprawdzi się dla grzejników łazienkowych, ponieważ w tym pomieszczeniu wilgotność powietrza jest zdecydowanie wyższa niż w innych przestrzeniach.
Zobacz także: Pomysł na salon - 10 pięknych aranżacji.
Materiał, z którego wykonany jest grzejnik, nie jest zatem bez znaczenia. W zależności od pomieszczenia oraz cech grzejnika, na których nam zależy, inny będzie wybór materiału produkcyjnego. Nie ulega wątpliwości, że należy zapoznać się ze specyfiką każdego tworzywa, zanim dokonamy zakupu.