PARTNER PORTALU
Gwarancja urządzeń grzewczych. Sprawdź dlaczego warto ją przedłużać

Gwarancja urządzeń grzewczych. Sprawdź dlaczego warto ją przedłużać

Autor: Ewa Kozioł
24 sty 2022 20:03

Urządzenie grzewcze to inwestycja na długie lata. Jeśli mają pracować z pełną sprawnością, należy regularnie dbać o jego stan techniczny. Warto też pomyśleć o przedłużonej gwarancji, która chroni przed nieprzewidzianymi kosztami jego naprawy.

Standardowa gwarancja na urządzenia grzewcze – udzielana przez większość producentów – wynosi 24 miesiące liczone od daty tzw. Pierwszego Uruchomienia. Pierwsze Uruchomienie jest czynnością wykonywaną przez firmy posiadające odpowiednie przeszkolenie, która polega na:
• kontroli poprawności wykonania instalacji kotła lub pompy ciepła,
• wprowadzeniu nastaw wstępnych na sterowniku,
• kontroli poprawności pracy urządzenia,
• kontroli jakości spalin – w przypadku kotłów kondensacyjnych.

Po wykonaniu powyższych czynności mamy pewność, że nasze urządzenie jest przygotowane do pracy. Większość producentów w okresie podstawowej dwuletniej gwarancji wymaga również wykonania obowiązkowego przeglądu technicznego po roku pracy urządzenia, pod rygorem cofnięcia uprawnień gwarancyjnych. Udzielanie 24-miesięcznej gwarancji przyjmuje się jako dobrą praktykę, ponieważ – jak pokazują badania jakościowe urządzeń – większość tzw. wad fabrycznych ujawnia się w okresie pierwszych kilkunastu miesięcy eksploatacji. Okres gwarancyjny ma więc na celu ochronę użytkownika przed nieprzewidzianymi kosztami naprawy wady urządzenia powstałej bez jego winy. Program rozszerzonej gwarancji ecoCOMFORT wydłuża tę opiekę nawet o dodatkowe trzy lata. Dedykowany jest do kotłów kondensacyjnych z oferty Vaillant o mocy do 37 kW oraz pomp ciepła o mocy do 20 kW.

Dlaczego warto dbać o regularny serwis?

W przypadku budynków jednorodzinnych urządzenia grzewcze pracują w ciągu roku od 1000 do nawet 3000 godzin. Ponieważ zarówno kotły kondensacyjne, jak i pompy ciepła są praktycznie bezobsługowe, często nie zdajemy sobie z tego faktu sprawy. Inwestycja w źródło ciepła ma charakter długoterminowy, dlatego podobnie jak w przypadku wszystkich urządzeń mechanicznych, warto dbać o zachowanie optymalnych warunków pracy. Vaillant, jak większość renomowanych producentów, zaleca coroczną kontrolę serwisową. Przeglądy okresowe wykonywane są poprzez Serwis Autoryzowany Vaillant – czyli firmy posiadające odpowiednie narzędzia oraz profesjonalne przeszkolenie umożliwiające fachową inspekcję. Dbając o regularny serwis, zyskujemy pewność, że nasze urządzenie działa z jak najwyższą sprawnością przez cały rok. Gwarancja ecoCOMFORT zabezpiecza dodatkowo przed nieprzewidzianymi kosztami awarii.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także