×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Inteligentny system sterowania oknami, żaluzjami i markizami

Inteligentny system sterowania oknami, żaluzjami i markizami

Autor: Wojciech Napora
13 lip 2019 11:00

Kiedy myślimy o inteligentnym domu, przed oczami często staje nam futurystyczna budowla ze szkła, która samodzielnie zarządza każdym aspektem naszego życia. Rzeczywistość jest jednak o wiele prostsza, a co najważniejsze – znajduje się w zasięgu niemal każdego z nas. Bo dom inteligentny to taki, który posiada zautomatyzowany system zarządzania urządzeniami elektrycznymi i innymi układami w obrębie domu.

Do niedawna każde z domowych urządzeń pracowało oddzielnie. Aby jednak zwiększyć komfort mieszkańców, powstał pomysł połączenia ich w jeden zintegrowany system. Tak narodziła się idea domów inteligentnych, w których wygoda, bezpieczeństwo, oszczędność i ekologia idą ze sobą w parze. 

Firma Velux wprowadziła na rynek inteligentny system sterowania elektrycznymi i solarnymi oknami dachowymi, roletami oraz markizami. W ten sposób – przy użyciu specjalnych czujników – okna dachowe pozwalają kontrolować jakość powietrza na poddaszu oraz regulację temperatury we wnętrzu, a tym samym podnoszą komfort życia.

Dlaczego warto zdecydować się na dom inteligentny?

Jakie korzyści niesie za sobą wybór domu inteligentnego?

- Wyższy komfort życia. Instalacja nowoczesnych urządzeń pozwala na dostosowanie warunków panujących we wnętrzu do Twoich potrzeb.
- Bezpieczeństwo. Podczas nieobecności w domu masz pełną kontrolę nad pracą wszystkich urządzeń, zaś instalacja systemów alarmowych i kamer pomaga zapobiec włamaniom.
- Oszczędność czasu i energii, która przekłada się na niższe koszty eksploatowania domu.
- Dbałość o środowisko. Niższe zużycie energii przez dom inteligentny oznacza niższą emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Komfort na poddaszu 

Według badań WHO przeprowadzonych w 2013 roku ludzie spędzają 90% swojego czasu wewnątrz budynków. Jednocześnie 72% Europejczyków nie wietrzy sypialni przed snem. Kolejne 76% rekompensuje sobie brak światła dziennego sztucznym oświetleniem – tak wynika z badania firmy Velux „Barometr Zdrowych Domów 2017”. Tymczasem świeże powietrze i dostęp do naturalnego światła mają niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Więcej o inteligentnych rozwiązaniach, przeznaczonych do domów, będziemy mówić w trakcie 4Buildings w dniach 15 - 17 listopada 2019 roku w Katowicach. Zapraszamy.

Przygodę z inteligentną technologią można zacząć od poddasza. W przeprowadzeniu rewolucji pomoże nowoczesny system Velux Active, kompatybilny z roletami wewnętrznymi i zewnętrznymi, markizami oraz oknami elektrycznymi i solarnymi marki Velux Integra. System został wyposażony w specjalne czujniki, które mierzą w pomieszczeniu:

- wilgotność,
- temperaturę,
- stężenie dwutlenku węgla.

System pozyskuje również informacje z lokalnych stacji pogodowych Netatmo, dzięki którym jest w stanie przewidzieć m.in. nadchodzącą burzę lub falę gorąca. Na podstawie tych danych oraz informacji z czujników system sam decyduje o wietrzeniu wnętrza (uchyleniu lub zamknięciu okien) czy o opuszczeniu rolet. Tym samym kontroluje klimat na poddaszu i dba, by był optymalny. Istnieje także możliwość samodzielnego sterowania oknami przy użyciu smartfona.

Jak korzystać z systemu?

System Velux Active jest łatwy w montażu i obsłudze – działa intuicyjnie, dlatego przy jego instalacji nie trzeba korzystać z pomocy specjalisty. Do obsługi systemu wystarczy domowa sieć Wi-Fi oraz jedna z dwóch aplikacji: Velux Active lub Apple HomeKit. Ta druga umożliwia kontrolę okien za pomocą osobistego asystenta Siri, który reaguje na polecenia głosowe. 

Z systemu można korzystać, jeśli okna wyposażone są w silnik elektryczny lub solarny.

Źródło: Velux.

Czytaj także: Smart home - czyli zdalna ochrona domu. 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także