Izolacja fundamentów. Co warto wiedzieć? Praktyczny poradnik!

Izolacja fundamentów. Co warto wiedzieć? Praktyczny poradnik!

Autor: Ewa Kozioł
02 sie 2022 14:07

Solidny fundament to podstawa konstrukcji budynku. Równie ważne, jak jego prawidłowe wykonanie, jest uszczelnienie, a przede wszystkim skuteczna hydroizolacja zapobiegająca przenikaniu wilgoci, a nawet wody z gruntu.

  • Hydroizolacja fundamentów, podobnie jak w przypadku izolacji termicznej ścian zewnętrznych, musi być przede wszystkim ciągła.
  • Pierwszy etap przy hydroizolacji fundamentów, bez względu na rodzaj zastosowanego materiału, to odpowiednie przygotowanie podłoża.
  • Hydroizolację fundamentów najlepiej wykonać od razu na etapie budowy. W już istniejących obiektach jest to również możliwe, jednak bardziej czasochłonne i kosztowne.

Zawilgocony fundament to obniżona izolacyjność termiczna budynku, a więc jego wyziębianie – szybsza ucieczka energii cieplnej poprzez podłogę na gruncie oraz ściany. Pozbawione odpowiedniej ochrony przed wilgocią fundamenty narażone są również na niszczenie, a w efekcie naruszona może zostać konstrukcja całego obiektu, większe jest też ryzyko pojawienia się wykwitów, glonów oraz pleśni. Dlatego ściany fundamentowe powinny być oddzielone trwałą barierą, chroniącą je przed wodą gruntową i opadową.

Uszczelnienie newralgicznych połączeń

Jakie cechy powinna spełniać dobra hydroizolacja fundamentów? Podobnie jak w przypadku izolacji termicznej ścian zewnętrznych, musi być przede wszystkim ciągła. Nawet najmniejsza przerwa może skutkować zawilgoceniem muru i w efekcie zwiększonymi stratami ciepła. Zazwyczaj do wykonania hydroizolacji stosuje się specjalne papy, folie fundamentowe lub też masy bitumiczne. Bez względu na to, jakie rozwiązania zostanie wykorzystane, niezbędne jest jednak zapewnienie szczelnych połączeń z innymi powłokami, np. izolacją podposadzkową. Do zabezpieczenia tych newralgicznych punktów można użyć taśm na bazie butylu, z powodzeniem stosowanych do wykonywania różnego rodzaju uszczelnień w budownictwie.

Butyl to materiał trwały, a zarazem elastyczny, co sprawia, że taśmy butylowe wykorzystują dekarze np. do izolacji komina, przejść i membran dachowych. Sprawdzają się one bardzo dobrze nawet w trudnym środowisku, więc używane są także m.in. jako mankiety przy zabezpieczeniu rur i połączeń kanalizacyjnych, przy izolacji narożników balkonów, studni i przy montażu okien tarasowych.
Dobrym rozwiązaniem przy izolacji fundamentów jest taśma butylowa Lifelong marki AIB. Zachowuje ona stabilność w przedziale temperatur od -40 °C do 90 °C, jest trwale plastyczna, odporna na starzenie, cechuje się bardzo dobrą przyczepnością do różnego rodzaju powierzchni i nie zawiera LZO (lotnych związków organicznych). 

Hydroizolacja fundamentów – jak wykonać?

Pierwszy etap przy hydroizolacji fundamentów, bez względu na rodzaj zastosowanego materiału, to odpowiednie przygotowanie podłoża. Powinno być ono suche, oczyszczone i wyrównane. Ewentualne nierówności, ubytki i pęknięcia należy wyrównać z użyciem zaprawy wyrównawczej. Dalszy krok stanowi wykonanie izolacji poziomej, która zabezpiecza przed kapilarnym podciąganiem wody przez mur. Może być to np. folia PCW lub masa mineralna nakładana z użyciem pędzla lub pacy. Ważne, żeby izolacja pozioma była połączona z izolacją podłogi na gruncie. Kolejny etap prac to zagruntowanie ścian fundamentowych oraz ich izolacja pionowa – papę lub folię układa się tu z zachowaniem ok. 15-20 cm zakładów, a wszelkie połączenia dokładnie uszczelnia, np. z wykorzystaniem taśmy butylowej. Na koniec pozostaje izolacja cieplna fundamentów, najczęściej z użyciem styropianu.

Hydroizolację fundamentów najlepiej wykonać od razu na etapie budowy. W już istniejących obiektach jest to również możliwe, jednak bardziej czasochłonne i kosztowne. Kluczowe znaczenie ma dobór odpowiedniego systemu uszczelnienia, w tym wyrobów takich jak taśmy butylowe, które zapewnią skuteczne zabezpieczenie newralgicznych połączeń. Dzięki temu izolacja będzie ciągła i stworzy barierę przed wilgocią. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także