
Jak dobrać moc pompy ciepła powietrze-woda?
Jeżeli pompa ciepła ma być jedynym źródłem ogrzewania, należy zadbać o to, aby jej moc pozwoliła na pokrycie zapotrzebowania budynku dla warunków projektowych. Przy niskich temperaturach powietrza atmosferycznego następuje spadek mocy i sprawności pomp powietrznych. Dlatego też najczęściej te urządzenia dobiera się do pracy w trybie monoenergetycznym ze źródłem szczytowym w postaci grzałki elektrycznej.

Dobór mocy samej pompy ciepła dla 100% zapotrzebowania wiązałby się najczęściej z przewymiarowaniem urządzenia i wzrostem kosztów. Należy mieć na uwadze, że możliwości modulacji obrotów sprężarki mają pewne ograniczenia. W praktyce dobór pompy ciepła o zbyt wysokiej mocy mógłby oznaczać, że w okresach o umiarkowanych temperaturach minimalna moc generowana przez urządzenie grzewcze przewyższa zapotrzebowanie budynku. Prowadziłoby to do częstych cykli uruchomień, co jest niekorzystne dla sprężarki – wyjaśnia Michał Pleśniak, inżynier ds. inwestycji i projektu OZE w Vaillant Group.
W zależności od strefy klimatycznej dobrą praktyką jest taki dobór mocy pompy ciepła typu powietrze-woda w trybie monoenergetycznym, aby pozwoliła ona na pokrycie 100% zapotrzebowania na ciepło w temperaturach od ok. -8ºC do -12ºC. Poniżej tej temperatury (punktu biwalentnego) jest uruchamiane dodatkowo źródło szczytowe – grzałka elektryczna. W typowym sezonie grzewczym występuje niewiele dni z bardzo niskimi temperaturami. W związku z tym udział pracy dodatkowego źródła, przy prawidłowo dobranym urządzeniu, jest niewielki w skali roku i powinien wynieść poniżej 2%.
Czytaj także: Zalety pomp ciepła typu powietrze-woda.