PARTNER PORTALU
Jak dostać dopłatę do wymiany okien? terminy, wysokość, zasady dofinansowania

Jak dostać dopłatę do wymiany okien? terminy, wysokość, zasady dofinansowania

Autor: Justyna Łotowska
07 wrz 2022 10:49

Wymiana starych okien na nowoczesną, energooszczędną stolarkę to sposób na ograniczenie zużycia energii cieplnej w aktualnym, trudnym energetycznie czasie. W jaki sposób uzyskać dotację na energooszczędną stolarkę otworową? Jakie okna umożliwiają zwrot wydanych funduszy?

  • O dofinansowanie może starać się każda osoba wpisana w księgi wieczyste jako właściciel domu jednorodzinnego lub wielorodzinnego.
  • By uzyskać dofinansowanie, musimy w ramach termomodernizacji wykonać przynajmniej jedną z prac dotyczących wymiany okien, drzwi lub bram garażowych.
  • Jeśli chodzi o okna, to progi maksymalnego dofinansowania oscylują na poziomie 30% poniesionych kosztów, a maksymalna kwota dotacji wynosi 210 złotych za m2 powierzchni zakupionego okna. W przypadku stolarki drzwiowej i bram garażowych, jest to wartość równa 30% poniesionych kosztów, a maksymalna kwota dotacji to 600 złotych za m2.
  • Wnioski umożliwiające otrzymanie dotacji można składać do 2027 roku, a o środki starać się do roku 2029.

Inwestując w Polsce w rozwiązania energooszczędne, inwestorzy mają szansę uczestnictwa w rządowych programach, które wspierają tego typu działania finansowo. Dotyczy to także kwestii wymiany okien na te bardziej energooszczędne, gdzie po spełnieniu konkretnych wymagań mamy możliwość pozyskania bezzwrotnego dofinansowania z programu „Czyste Powietrze” w wysokości 30% wartości danej inwestycji.

Jak uzyskać dopłatę w programie Czyste Powietrze?

O tego typu dofinansowanie może starać się każda osoba wpisana w księgi wieczyste jako właściciel domu jednorodzinnego lub wielorodzinnego. Pomoc nie jest przyznawana lokatorom ani osobom wynajmującym dany obiekt.

- By uzyskać dofinansowanie, musimy w ramach termomodernizacji wykonać przynajmniej jedną z prac dotyczących wymiany okien, drzwi lub bram garażowych. Środki przyznawane są także w zależności od progu dochodowego - od 30 do 37 tysięcy wkładu. Jeśli chodzi o okna, to progi maksymalnego dofinansowania oscylują na poziomie 30% poniesionych kosztów, a maksymalna kwota dotacji wynosi 210 złotych za m2 powierzchni zakupionego okna. W przypadku stolarki drzwiowej i bram garażowych jest to wartość równa 30% poniesionych kosztów, a maksymalna kwota dotacji to 600 złotych za m2 - wyjaśnia Rafał Buczek z firmy Awilux.

Jakie normy muszą spełniać wymieniane okna?

Wymieniane okna i drzwi muszą spełniać rygorystyczne normy. Ich przenikalność cieplna nie może być większa niż 0,9w/m2 x k. Z kolei współczynnik dotyczący okien dachowych i połaciowych ma wynosić 1,1 w/m2 x k, a w przypadku drzwi wejściowych - 1,3 w/m2 x k. Bramy garażowe powinny mieć wartość oscylującą wokół 1,3 w/m2 x k. Co ważne, wszystkie podane wartości muszą być potwierdzone testami i deklaracjami producenta.

- Pamiętajmy, że uzyskanie dofinansowania jest przede wszystkim zależne od przeprowadzenia audytu budynku pod względem energetycznym - bez tego nie otrzymamy środków z programu. Dlatego najpierw musimy stworzyć dokumentację projektową dotyczącą inwestycji, która z kolei będzie formalnie potwierdzona przez osobę posiadającą certyfikat upoważniający ją do wystawiania tego typu zaświadczeń. Następnie za własne środki należy zakupić energooszczędne rozwiązania, na które potem dostajemy dofinansowanie. Po tym, jak wykonamy modernizację w ramach określonej w danej dokumentacji czynności, musi nastąpić odbiór, który należy zgłosić do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Środowiska. Po pomyślnej weryfikacji całej dokumentacji będziemy mogli uzyskać dofinansowanie – mówi ekspert.

Warto wspomnieć, że wnioski umożliwiające otrzymanie dotacji można składać do 2027 roku, a o środki starać się do roku 2029.

Okna z dofinansowaniem

Na jakie okna możemy otrzymać dofinansowanie? 

- Wszystko zależy od pomiaru i weryfikacji okien – na przykład przy małych konstrukcjach narzucone przez ustawodawcę normy mogą nie być spełnione, gdyż parametry okien będą inne i tym samym odbiegną od ustalonych wytycznych. Przy takich pomiarach warto wziąć również pod uwagę charakter pomieszczenia – czyli czy jest to pomieszczenie ciepłe, czy techniczne – a jest to istotna kwestia, bo do tych drugich wymagana jest zupełnie inna stolarka – tłumaczy Rafał Buczek.

Stąd przy zakupie danego rozwiązania ważne jest, by zaznaczyć fakt starania się dofinansowanie, a także późniejsze przeprowadzenie pomiarów, dobranie systemu odpowiedniego do danego budynku i określonej ilości i rozmiaru okien – tak, by były zgodne z założeniami programu. Jeśli ostatecznie wymogi nie będą spełnione, wniosek o dofinansowanie zostanie automatycznie odrzucony.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także