PARTNER PORTALU
Jak skutecznie oczyścić elewacje domu z brudów i mikroorganizmów

Jak skutecznie oczyścić elewacje domu z brudów i mikroorganizmów

Autor: Radosław Zieniewicz
18 maj 2016 12:43

Wiosna to pora porządków – dotyczą one zarówno prac ogrodowych, jak i odświeżania wyglądu budynku. Eksperci Weber wyjaśniają, jak czyścić elewację i radzą, jakie środki zastosować, aby dłużej cieszyć się czystą, estetyczną i wolną o mikroorganizmów fasadą.

Okres wiosenny to czas, kiedy przybywa słonecznych dni, a przyroda nabiera kolorów. Zadbanie o piękny wygląd domu i jego otoczenia o tej porze roku jest dla wielu osób naturalnym działaniem. Ma to także uzasadnienie praktyczne.

Przy odświeżaniu elewacji, oprócz względów estetycznych, warto wziąć pod uwagę kwestie związane z cyklem pór roku. Na wiosnę kwitną drzewa, krzewy i trawy, a ich nasiona mogą przylgnąć do fasady. Ponadto wiele osób pali jeszcze w piecach węglem, więc po okresie grzewczym pozostałości sadzy mogą przywrzeć do elewacji. Z tego względu decyzja o myciu fasady często zapada wiosną – mówi Krzysztof Siemak, kierownik produktu Systemy Fasadowe Weber.

Odpowiednia ochrona elewacji jest kompleksowa. Dotyczy zarówno dbania o jej estetykę, jak i stan techniczny.

 Po chłodniejszym okresie warto sprawdzić, czy na elewacji nie ma uszkodzeń. Drobne usterki i spękania łatwiej naprawić. Wielu osobom w pierwszej połowie roku także wygodniej jest zaplanować prace pod względem finansowym – ocenia Piotr Choiński, doradca techniczny Weber.

Jak myć elewację?

Wybór najlepszej metody czyszczenie elewacji zależy od stopnia i rodzaju jej zabrudzenia. Powszechnie stosuje się agregat do mycia wodą pod ciśnieniem. W przypadku miejsc szczególnie zabrudzonych potrzebne jest czyszczenie wstępne (mechaniczne) za pomocą szczotki.

Do mycia elewacji zwyczaj stosuje się środek czyszczący, na przykład w naszej ofercie jest to koncentrat dodawany do wody weber PC241, i aplikuje go pod ciśnieniem.Przy intensywnych plamach trzeba pokryć elewację w tych miejscach preparatem myjącym i zostawić go na pewien czas, aby mogły zadziałać substancje aktywne. Potem środek czyszczący spłukuje się wodą pod ciśnieniem lub bieżącą – opisuje Krzysztof Siemak, Kierownik Produktu Systemy Fasadowe Weber.

Jak czyścić elewację z mikroorganizmów?

W przypadku, gdy na elewacji rozwijają się glony lub jeśli chce się ją zabezpieczyć przed rozwojem mikroorganizmów, trzeba użyć preparatu z substancjami biobójczymi. Sposób czyszczenia wybiera się w zależności od intensywności porastania.

Gdy warstwa mikroorganizmów na elewacji jest duża, należy ją usunąć w sposób mechaniczny. Dedykowany preparat aplikuje się ręcznie za pomocą twardej szczotki np. ryżowej. Zazwyczaj jednak, jeśli dba się o elewację i czyści ją co dwa-trzy lata, nie dochodzi do takich sytuacji. Algi usuwamy wodą pod ciśnieniem lub bieżącą i nakładamy preparat znowu – tym razem, by ochronić elewację przed rozwojem glonów, grzybów i pleśni – wyjaśnia Krzysztof Siemak, kierownik produktu Systemy Fasadowe Weber.

Proces oczyszczania elewacji jest indywidualny – inny dla każdego budynku, zarówno pod względem sposobu, proporcji zastosowanych środków, jak i czasu trwania. Eksperci Weber szacują, że przy średniej wielkości domu jednorodzinnego o powierzchni 150-180 m2, samo umycie średnio zabrudzonej elewacji potrwa ok. 3-4 godziny.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także