Jak wybrać dach? Wszystko, co warto wiedzieć! Poradnik

Jak wybrać dach? Wszystko, co warto wiedzieć! Poradnik

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
19 maj 2021 08:34

Dach jest niezwykle istotnym elementem konstrukcji domu. W pierwszej kolejności chroni jego wnętrze przed wieloma czynnikami: wilgocią, wiatrem, hałasem. Od strony wizualnej stanowi natomiast estetyczne zwieńczenie całego budynku. To inwestycja na wiele lat. Dlatego musi być trwały i odporny. Jaki wybrać? Podpowiadamy i pokazujemy  rozwiązania z projektu domu.

Konstrukcję oraz pokrycie dachu należy zawsze dostosować do specyfiki budynku – jego bryły, przeznaczenia, lokalizacji. Jak podkreśla architekt Maciej Matłowski z biura projektowego MTM STYL,

– Wybór pokrycia dachowego to jedna z podstawowych kwestii, którą należy rozważyć już na etapie poszukiwania odpowiedniego projektu naszego przyszłego domu. Powinniśmy się przy tym kierować nie tylko względami estetycznymi czy finansowymi, ale przede wszystkim funkcjonalnością oraz parametrami technicznymi, które zapewnią właściwą ochronę dachu na długie lata.

W przypadku rodzinnego domu – takiego jak na przykład w projekcie Weranda 4, który można zobaczyć w galerii zdjęć – priorytetem pozostaje komfort oraz bezpieczeństwo mieszkańców. Z tego powodu wybrane pokrycie oraz wszystkie akcesoria dachowe muszą być najwyższej jakości. Dobre dachówki wyróżniać będzie wysoka wodoszczelność, odporność na działanie mrozu i słońca, jak również długa żywotność.

Projekt Weranda 4 zakłada urządzenie sypialni na poddaszu, dlatego ważną kwestią pozostaje także izolacja akustyczna dachu. Pod tym kątem znakomite parametry mają dachówki ceramiczne. Jeżeli nasz dom ulokowany jest w pobliżu terenów zielonych, uwagę należy zwrócić na potencjalne ryzyko porastania pokrycia. Przed mchami oraz porostami dachówkę skutecznie chronią jednak powłoki – a w szczególności glazura, na przykład Finesse lub Noblesse marki Creaton.

Dopasuj dach do stylu domu!

Wygląd dachu w olbrzymim stopniu wpływa na estetykę domu. Dlatego też wybrane przez nas pokrycie musi atrakcyjnie wpisywać się w ogólną stylistykę budynku, tworząc spójne połączenie z jego architekturą.

- W dalszym ciągu jednym z najczęściej wybieranych materiałów jest dachówka ceramiczna, która łączy w sobie tradycję, innowacyjne rozwiązania, wysoką jakość i walory wizualne. Na rynku mamy szeroki wybór produktów w tym dachówki płaskie, które doskonale komponują się z domami o współczesnej architekturze. W domach tradycyjnych sprawdzą się zaś dachówki karpiówki, esówki i marsylki – podkreśla architekt.

W przypadku projektu Weranda 4 – domu z nowoczesną aranżacją elewacji – świetnie sprawdzą się produkty o prostym designie. Znakomitą propozycją będą więc dachówki płaskie, przykładowo może być to Simpla lub mniejsza Domino. Oba modele wyróżniają się pięknym wyglądem, modną formą i ponadprzeciętnie szczelnymi zamkami bocznymi. Do nowoczesnego charakteru projektu Weranda 4 doskonale pasować będą również dachówki – Koda lub barwiona w masie Cantus, dostępne w gamie nowoczesnych kolorów.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także