
Jak wybrać dobrą myjkę ciśnieniową?
Przy wyborze urządzenia wysokociśnieniowego należy kierować się przede wszystkim parametrami technicznymi takiego urządzenia. Jakie to parametry?

Przy wyborze myjek ciśnieniowych w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na ich parametry techniczne. Oto dwa najważniejsze parametry, które decydują o jakości i efektywności pracy tych urządzeń.
Dwa parametry
Dwa podstawowe to ciśnienie robocze (bar) oraz wydatek pompy (tłoczenie wody – l/h). Ciśnienie robocze to parametr określający siłę z jaką woda wypłukuje brud z czyszczonych powierzchni (zbyt duże ciśnienie może uszkodzić czyszczoną powierzchnię).
Natomiast drugi parametr (wydatek tłoczenia wody) określa efektywność spłukiwania brudu usuniętego przez strumień wysokociśnieniowy z czyszczonej powierzchni. Większy wydatek wody oznacza bardziej efektywne mycie.
Parametry techniczne nie są jedynym wskaźnikiem ułatwiającym optymalny wybór urządzenia. Dla zapewnienia pełni zadowolenia z zakupu sprzętu czyszczącego warto wziąć pod uwagę standardowe wyposażenie, które nabywa się jednocześnie z urządzeniem, a także możliwe wyposażenie dodatkowe, które znacząco zwiększa liczbę zastosowań urządzenia Kärcher.
Dokonując wyboru urządzenia, każdy użytkownik powinien zadać sobie następujące pytania:
- 1. Do jakich prac urządzenie wysokociśnieniowe będzie wykorzystywane?
- 2. Gdzie będzie stosowane?
- 3. Jakiej intensywności zabrudzeń czyszczonych obiektów możemy oczekiwać?
- 4. Jak często trzeba będzie je usuwać?
Czym ostatecznie się kierować przy wyborze?
W przypadku okazjonalnego korzystania z urządzeń wysokociśnieniowych, czyszczenia niewielkich obiektów: narzędzi, roweru czy do typowego mycia samochodu osobowego, odpowiednim rozwiązaniem jest zastosowanie modelu w klasie wydajności od K2 do K4.
Urządzenie takie pracuje z ciśnieniem roboczym do 120 bar i z wydatkiem tłoczenia do 400 l/h. Ze względu na sporadyczne użytkowanie zakup myjki o wyższych parametrach, a co za tym idzie, urządzenia droższego nie jest ekonomicznie uzasadniony.
Do weekendowego mycia samochodu (lub kilku samochodów osobowych znajdujących się w gospodarstwie domowym), oraz do czyszczenia większych powierzchni (średniej wielkości podjazdów, tarasów, elewacji czy ogrodzenia), Kärcher poleca urządzenia z ciśnieniem roboczym co najmniej 120 bar (klasa K5 i wyższa).
Stosując dodatkowe wyposażenie (przedłużki, szczotki) zminimalizujemy również czas i wysiłek związany z czyszczeniem. Gdy czyścimy regularnie duże, mocno zabrudzone powierzchnie, powinniśmy sięgnąć po urządzenie w klasie wydajności K7 pracujące z ciśnieniem roboczym rzędu 150 bar i maksymalnie dużym wydatkiem tłoczenia.
Takie urządzenia nie należą do najtańszych ale też potrzeby użytkownika są niebagatelne. Wybór urządzenia o takich parametrach gwarantuje długi okres jego użytkowania i pełne zadowolenie z czystego otoczenia domu.