×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak wybrać dobrą myjkę ciśnieniową?

Jak wybrać dobrą myjkę ciśnieniową?

Autor: Radosław Zieniewicz
04 maj 2017 17:00

Przy wyborze urządzenia wysokociśnieniowego należy kierować się przede wszystkim parametrami technicznymi takiego urządzenia. Jakie to parametry?

Przy wyborze myjek ciśnieniowych w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na ich parametry techniczne. Oto dwa najważniejsze parametry, które decydują o jakości i efektywności pracy tych urządzeń.

Dwa parametry

Dwa podstawowe to ciśnienie robocze (bar) oraz wydatek pompy (tłoczenie wody – l/h). Ciśnienie robocze to parametr określający siłę z jaką woda wypłukuje brud z czyszczonych powierzchni (zbyt duże ciśnienie może uszkodzić czyszczoną powierzchnię).

Natomiast drugi parametr (wydatek tłoczenia wody) określa efektywność spłukiwania brudu usuniętego przez strumień wysokociśnieniowy z czyszczonej powierzchni. Większy wydatek wody oznacza bardziej efektywne mycie.

Parametry techniczne nie są jedynym wskaźnikiem ułatwiającym optymalny wybór urządzenia. Dla zapewnienia pełni zadowolenia z zakupu sprzętu czyszczącego warto wziąć pod uwagę standardowe wyposażenie, które nabywa się jednocześnie z urządzeniem, a także możliwe wyposażenie dodatkowe, które znacząco zwiększa liczbę zastosowań urządzenia Kärcher.

Dokonując wyboru urządzenia, każdy użytkownik powinien zadać sobie następujące pytania:

  1. 1. Do jakich prac urządzenie wysokociśnieniowe będzie wykorzystywane?
  2. 2. Gdzie będzie stosowane?
  3. 3. Jakiej intensywności zabrudzeń czyszczonych obiektów możemy oczekiwać?
  4. 4. Jak często trzeba będzie je usuwać?

Czym ostatecznie się kierować przy wyborze?

W przypadku okazjonalnego korzystania z urządzeń wysokociśnieniowych, czyszczenia niewielkich obiektów: narzędzi, roweru czy do typowego mycia samochodu osobowego, odpowiednim rozwiązaniem jest zastosowanie modelu w klasie wydajności od K2 do K4.

Urządzenie takie pracuje z ciśnieniem roboczym  do 120 bar i z wydatkiem tłoczenia do 400 l/h. Ze względu na sporadyczne użytkowanie zakup myjki o wyższych parametrach, a co za tym idzie, urządzenia droższego nie jest ekonomicznie uzasadniony.

Do weekendowego mycia samochodu (lub kilku samochodów osobowych znajdujących się w gospodarstwie domowym), oraz do czyszczenia większych powierzchni (średniej wielkości podjazdów, tarasów, elewacji czy ogrodzenia), Kärcher poleca urządzenia z ciśnieniem roboczym co najmniej 120 bar (klasa K5 i wyższa).

Stosując dodatkowe wyposażenie (przedłużki, szczotki) zminimalizujemy również czas i wysiłek związany  z czyszczeniem. Gdy czyścimy regularnie duże, mocno zabrudzone powierzchnie, powinniśmy sięgnąć po urządzenie w klasie  wydajności K7 pracujące z ciśnieniem roboczym rzędu 150 bar i maksymalnie dużym wydatkiem tłoczenia.

Takie urządzenia nie należą do najtańszych ale też potrzeby użytkownika są niebagatelne. Wybór urządzenia o takich parametrach gwarantuje długi okres jego użytkowania i pełne zadowolenie z czystego otoczenia domu.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także