Klimatyzacja - od projektu po montaż instalacji

Klimatyzacja - od projektu po montaż instalacji

Autor: Wojciech Napora
12 kwi 2019 20:00

Klimatyzacja domowa w ciągu kilku ostatnich lat jest jednym z najszybciej rozwijających się trendów HVAC. Wszystko wskazuje na to, że nadchodzący sezon również będzie korzystny dla całej branży. Co zatem jako przyszli użytkownicy powinniśmy mieć na uwadze - od projektu po montaż instalacji?

Z roku na rok w coraz większej liczbie gospodarstw domowych jest montowana klimatyzacja. Ocieplający się klimat i poprawiająca się sytuacja finansowa Polaków sprzyjają dalszemu wzrostowi tej tendencji. Z czym jednak wiąże się ta decyzja i na co się przygotować, zanim zaprosimy ekipę montażową do domu?

Dobry projekt to podstawa

Bez względu na to, czy chcemy klimatyzować wybraną część mieszkania (np. kuchnię połączoną z salonem) lub cały dom, etapy całego przedsięwzięcia będą identyczne. Pierwszą ważną decyzją, jaką muszą podjąć właściciele, jest wybór firmy odpowiedzialnej za projekt, dobór jednostek i montaż. Wszystkie te usługi coraz częściej jesteśmy w stanie zakupić u jednego źródła.

Przy wyborze wykonawcy na pewno warto wziąć pod lupę doświadczenie, posiadane certyfikaty czy już zrealizowane inwestycje. Wybór ekipy montażowej, która będzie odpowiedzialna za rekomendację rozwiązań, wpłynie nie tylko na nasz późniejszy komfort oraz koszty związane z użytkowaniem nowej instalacji. W dłuższej perspektywie przełoży się również na comiesięczne rachunki za prąd i koszty związane z serwisem samych urządzeń.

Do większości firm wystarczy wysłać ofertę drogą elektroniczną, by umówić się na tzw. wizję lokalną. W jej trakcie inżynier budowy przeprowadzi analizę możliwości instalacyjnych, dokona pomiaru pomieszczeń oraz określi niezbędną moc chłodniczą. Dysponując odpowiednimi informacjami i dokładnym pomiarem, dział ofertowy jest już w stanie przygotować nam dokładny kosztorys, zarys projektu i harmonogram prac.

Jaki klimatyzator?

Na etapie wyceny zwykle zapada decyzja o wyborze klimatyzatorów. W zależności od potrzeb do wyboru mamy tak naprawdę 3 rodzaje: splity, multisplity i rozbudowane systemy VRF.

Pierwsze z nich będą strzałem w dziesiątkę, jeśli chcemy efektywnie schłodzić tylko jedno pomieszczenia. Wówczas praca ekipy monterskiej polega tak naprawdę na przebiciu się przez ścianę i zamocowaniu dwóch jednostek - jednej wewnątrz, a drugiej na zewnątrz domu, a następnie połączeniu ich w jedną instalację. W przypadku mieszkania w bloku może to być balkon, jeśli zarządca budynku wyrazi na to zgodę.

Z kolei klimatyzatory typu multisplit są dedykowane do schładzania całych mieszkań lub niewielkich domów. W tym przypadku jeden agregat zewnętrzny obsługuje kilka jednostek wewnętrznych montowanych na suficie, przy podłodze lub na ścianie - w zależności od naszych preferencji. Z kolei systemy typu VRF mogą łączyć w sobie kilka funkcji, jak chłodzenie, grzania, nawilżania czy osuszanie.

Nowoczesne klimatyzatory typu VRF montuje się przede wszystkim w domach jednorodzinnych o powierzchni ok. 100 mkw. i większych. Pracują wydajnie i są przy tym energooszczędne. Bardziej zaawansowane technologicznie systemy, jak nasz TMV Home, mogą - poza chłodzeniem - podgrzewać ciepłą wodę użytkową (poprzez ekologiczny odzysk ciepła), a wczesną wiosną lub jesienią służyć jako dodatkowe źródło ciepła (np. zasilając ogrzewanie podłogowe). Każda z tych funkcji może być aktywowana niezależnie lub w jednym czasie - poza trybem jednoczesnego grzania i chłodzenia. Ich kompaktowe rozmiary pozwalają projektantom wkomponować urządzenia w estetykę samego budynku, ale też dostosować długość całej instalacji do dostępnej przestrzeni, a tym samym ograniczyć koszty związane z inwestycją. Aktualnie jest to jedno z lepszych i najbardziej komfortowych dla użytkownika rozwiązań na naszym rynku - wyjaśnia Sylwia Lenik z TOSOT Polska.

Każdą z powyższych jednostek możemy sterować za pomocą tradycyjnego pilota, sterowników ściennych lub wifi. Propozycje doboru urządzenia będą dołączone do projektu, a wszystkie nasze wątpliwości skonsultujemy z doradcą. Kiedy już uzgodnimy wszystkie szczegóły, możemy przygotować się na remont.

Warto pamiętać

Montaż całej instalacji z reguły trwa od dwóch do pięciu dni. Na długość i czas pracy fachowców wpływa oczywiście wielkość samej inwestycji. Dwupokojowe mieszkania wykonawcy są w stanie oddać do użytku już tego samego dnia, a na koniec remontu w dużym jednorodzinnym domu poczekamy nawet tydzień. Kiedy już możemy cieszyć się klimatyzacją komfortu we własnych czterech ścianach, pamiętajmy też o zasadach bezpiecznego użytkowania. Jako przyszli wzorowi użytkownicy klimatyzacji powinniśmy pamiętać o regularnych przeglądach instalacji (przed i po sezonie wakacyjnym). Dzięki nim nasze jednostki będą pracować bez zarzutu nawet przez kilka ładnych lat.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także