×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Klimatyzacja w domu. To musisz wiedzieć przed zakupem urządzenia!

Klimatyzacja w domu. To musisz wiedzieć przed zakupem urządzenia!

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
11 marz 2021 10:02
Aktualizacja: 11 marz 2021 10:20

Klimatyzacja w domu to bardzo komfortowe rozwiązanie. Szczególnie, że w Polsce mamy coraz wyższe temperatury w sezonach letnich. Kiedy więc zdecydować się na zakup klimatyzatora? Na co zwrócić uwagę wybierając urządzenie do swojego domu? Podpowiemy. 


Systemy klimatyzacyjne znane są już od ponad stu lat. Przez ten czas zdążył się upowszechnić najczęściej spotykany w budownictwie jednorodzinnym i usługowym wariant instalacji oparty na systemie dwóch odrębnych jednostek – wewnętrznej oraz zewnętrznej. Jest to tzw. układ typu split.
W jaki sposób możliwe jest działanie urządzenia klimatyzacyjnego? Krążący w układzie czynnik chłodniczy, np. ekologiczny R32, podlega ciągłym przemianom fazowym – cyklom skraplania i parowania. Ciekły zimny czynnik chłodniczy trafia do jednostki wewnętrznej i pod wpływem powietrza z pomieszczenia całkowicie odparowuje, odbierając przy tym ciepło. Dzięki temu schłodzone powietrze może wrócić do lokalu i zapewnić komfort jego użytkownikom. Czynnik chłodniczy w stanie gazowym trafia do sprężarki, która podnosi jego ciśnienie, a zarazem temperaturę. W takiej formie ma miejsce jego skroplenie w jednostce zewnętrznej pod wpływem zimnego (w odniesieniu do czynnika) powietrza zewnętrznego. Znajdujący się dalej zawór rozprężny zmniejsza ciśnienie, a zarazem temperaturę czynnika i cały cykl może się rozpocząć na nowo.

Jak wybrać urządzenie o właściwej mocy?

Właściwy dobór klimatyzatora powinien być poprzedzony odpowiednimi obliczeniami, a co za tym idzie – projektem. W przybliżony sposób można jednak oszacować poszukiwaną wartość mocy klimatyzatora, przyjmując założenie początkowe, że na każdy 1 m2 pomieszczenia o typowej wysokości około 2,6 m potrzeba 0,1 kW mocy. W przypadku powierzchni 20 m2 wymagana jest zatem moc 2 kW. Jeżeli jednak pomieszczenie jest wyposażone w liczne bądź duże okna (np. przeszklenia nieotwierane znacznej rozpiętości typu fix), może być konieczna korekta tej wartości. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku słabo zaizolowanego poddasza, które w okresie letnim może być mocno dogrzewane przez połać dachową. W takim przypadku warto uwzględnić dodatkowo 0,5-1 kW mocy urządzenia.

Innym przypadkiem, w którym należy skorygować początkową wartość mocy, jest obecność w pomieszczeniu większej grupy ludzi i sprzętu elektrycznego. Nieduże przestrzenie biurowe, w których zlokalizowane są ciasno upakowane biurka z dużą liczbą komputerów, to przykład sytuacji, w której naddatek mocy może wynosić nawet do 2 kW.

Niewielkie punkty gastronomiczne lub sklepy z artykułami spożywczymi to miejsca, w których wymagana moc może się okazać jeszcze większa. Wynika to z faktu ciągłego zachodzenia w takich miejscach procesów przygotowywania potraw oraz działania lodówek i zamrażarek, które generują znaczne ilości ciepła.

Chłodzenie pomieszczeń to nie wszystko

Klimatyzator to urządzenie wszechstronne, które może służyć nie tylko do chłodzenia, ale także do ogrzewania pomieszczeń dzięki funkcji odwrócenia obiegu chłodniczego. Klimatyzacja pomaga też redukować nadmierną wilgotność pomieszczeń, która przy nieodpowiedniej wentylacji może skutkować pojawianiem się na ścianach pleśni. Sprzyja również usuwaniu zanieczyszczeń takich jak kurz i pyłki.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także