PARTNER PORTALU
Koszt ogrzewania w domu pasywnym

Koszt ogrzewania w domu pasywnym

Autor: Wojciech Napora
31 paź 2017 11:00

Dla osób ogrzewających domy tradycyjnie, sezon grzewczy to początek wysokich wydatków na prąd, gaz, drewno lub węgiel. Intensywne grzanie oznacza nie tylko wzrost kosztów na utrzymanie domu, ale i często zanieczyszczenie powietrza.

Projekt Domu Prawdziwie Pasywnego, skonstruowanego na płycie fundamentowej z Prawdziwego Styropianu, daje możliwość obniżenia kosztów ogrzewania około 100 m2 budynku do około 50 zł miesięcznie. Maciej Sempiński, projektant i budowniczy pierwszego domu wg swojego pomysłu, spędza w takim budynku już kolejną zimą. Jak zapewnia Temperatura powietrza w moim domu pasywnym utrzymywana jest na żądanie. Obecnie wynosi 22,7 oC i jest Ok!. Wg pomiarów Macieja Sempińskiego dobowe zużycie energii elektrycznej do ogrzewania budynku i wytwarzania ciepłej wody użytkowej to 3,5 kWh/d za kwotę 1,65 zł/dobę.

Dom tej konstrukcji nie posiada tradycyjnych fundamentów, a jedynie płytę fundamentową. Płyta została docieplona Prawdziwym Styropianem - w pierwszej tego typu realizacji użyto HYDROPIANu, w następnych płyty Arbet'u - PARKING EXPERT.

Również w realizowanym obecnie domu koło Pogorzeli pomiary wypadają doskonale. Dom ma już zamontowaną stolarkę okienną oraz przeprowadzony został test szczelności budynku tzw. Blower Door , który wypadł wspaniale dając wynik 0,27 czyli ponad 2 razy lepszy niż dopuszczają europejskie normy dla budynków pasywnych (zdjęcia i projekt domu w załączeniu).

Styropian do prowadzonych przez Macieja Sempińskiego inwestycji przygotowywała za każdym razem Fabryka Styropianiu Arbet. Maciej Sempiński podczas opracowywania koncepcji budowy szukał – jak sam to zdefiniował - „styropianu który wiele potrafi”. Tym pojęciem określał na własny użytek styropian wyprodukowany w dużych płytach o powierzchni 1000x4000 mm, dzięki czemu zminimalizowane zostałyby straty ciepła na mostkach termicznych, a także styropian, który posiadałby korzystną lambdę, dużą odporność na obciążenia i najlepszą możliwą przy wysokich parametrach technicznych cenę. Zainteresował się produktami Arbet'u i z kierownikiem zakładu FS Arbet w Gostyniu, Pawłem Piotrowskim, wypracował stosowane obecnie rozwiązanie.

Czytaj także: Wybieramy okna do domu pasywnego. 

Odpowiednio przygotowany grunt pod budynkiem i prawidłowo ocieplona płyta fundamentowa daje osłonięcie gruntu od warunków zewnętrznych. Takie rozwiązanie podnosi gradient temperatury z wnętrza ziemi tuż pod płytą fundamentową i utrzymuje temperaturę na stałym poziomie. Energię cieplną kumuluje płyta oraz ściany – zaizolowane FASADĄ GRAFIT.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także