×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Lekarstwo na smog

Lekarstwo na smog

Autor: Wojciech Napora
08 marz 2017 16:01

Wysoki poziom szkodliwych pyłów jest efektem intensywnego dogrzewania budynków w miesiącach zimowych. Tymczasem, jak wynika z raportu „Efektywność Energetyczna w Polsce” przygotowanego przez Instytut Ekonomii Środowiska, zdecydowana większość domów w naszym kraju jest nieocieplonych, bądź ma bardzo cienką warstwę izolacji.

Zaledwie w 10 proc. budynków inwestorzy zastosowali izolację grubszą niż 10 cm. Większość z niedocieplonych obiektów to inwestycje powstałe w okresie PRL-u. Eksperci branży budowlanej zgodnie wskazują, że priorytetowym działaniem w zakresie eliminowania problemu smogu powinien być wzrost tempa termomodernizacji budynków. 

Według dyrektywy 2010/32/UE budownictwo zużywa 41 proc. energii produkowanej w Unii Europejskiej. Większość, bo aż 67 proc. całkowitej energii zużywanej na etapie budowy, eksploatacji oraz rozbiórki pochłaniają cele grzewcze. Jak wyliczyli eksperci, w czasie sezonu grzewczego do ogrzania jednego metra kwadratowego przeciętnego w domu potrzeba około 12 l oleju opałowego, 13,6 m3 gazu albo 18,4 kg węgla. W przypadku utrzymywania się kilkutygodniowych mrozów, ilość spalanych paliw, a więc i pyłów uwalniających się do atmosfery, znacząco wzrasta.

Kierunki redukcji emisji

Ministerstwo Rozwoju zapowiada kilka kierunków walki ze smogiem, m.in. zwiększenie kontroli stanu powietrza oraz zaostrzenie norm dotyczących jakości kotłów grzewczych
i wykorzystywanych paliw. Do połowy roku ma zostać przygotowany także systemowy program termomodernizacji.

Dążenie do obniżenia zużycia energii przez polskie budynki jest kluczowym kierunkiem w walce o czyste powietrze w naszych miastach. Celem decydentów w tym zakresie powinny być przede wszystkim działania, które wpłyną na poprawę tempa termomodernizacji polskich budynków – komentuje Kamil Kiejna, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu.

Ekspert PSPS wyjaśnia, że prawidłowo dobrana warstwa ocieplenia ze styropianu, pozwala na obniżenie kosztów energii potrzebnej do ogrzania domu nawet o 30 proc. Niższe zużycie energii to mniej paliwa spalanego na potrzeby ogrzania naszych domów, a zatem mniej toksyn trafiających do atmosfery.

Niskie koszty, duże korzyści

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce spośród 6 mln budynków aż 5,5 mln to domy jednorodzinne. Choć co roku przybywa od 60 do 100 tysięcy nowych inwestycji, to zaledwie co dziesiąty dom został zbudowany po 2003 roku. Większość budynków jest stara i nieocieplona zupełnie lub niedostatecznie. To właśnie ocieplenie takich nieruchomości, przyniosłoby największą korzyść środowisku. Jak dodaje ekspert, koszt styropianu do ocieplenia budynku już istniejącego to zaledwie ok. 2 proc. kosztu budowy nowego obiektu.

Najchętniej wykorzystywanym przez Polaków materiałem izolacyjnym jest styropian. Za jego wyborem przemawia przede wszystkim najlepszy stosunek parametrów tego izolatora do jego ceny. Styropianowa ściana o grubości 15 cm chroni przed zimnem równie skutecznie jak betonowy mur o grubości 822 cm. Płyty fasadowe ze styropianu są nie tylko znacznie lżejsze od płyt z wełny mineralnej, lecz także dziesięciokrotnie bardziej wytrzymałe na rozrywanie. Trwałość i bezpieczeństwo tego materiału wynika z odporności na wodę oraz braku potrzeby stosowania środków ochrony oczu, skóry i dróg oddechowych podczas jego obróbki.

Kiedyś styropian był tylko biały. Dziś na rynku dostępny jest również szary styropian produkowany z wykorzystaniem uszlachetniających dodatków, takich jak grafit, sadza czy związki aluminium. Szare płyty osiągają nawet o 30 proc. lepsze parametry izolacyjne przy tej samej grubości co standardowe białe. Materiał jest gotowy stawić czoła wszystkim aktualnym wyzwaniom – zapewnia Kamil Kiejna.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także