×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Modna geometria

Modna geometria

Autor: Wojciech Napora
20 kwi 2018 15:00

Wielbiciele geometrycznego trendu cenią go głównie za prostotę i minimalizm. Jego charakterystyczną cechą jest brak zaokrągleń - królują w nim proste i wyraziste formy kwadratów i prostokątów. Dziś nurt ten mocno uwidacznia się w sferze projektowania wnętrz oraz w nowoczesnym budownictwie. Dzięki rozwojowi możliwości produkcyjnych i architektonicznych, elementy zachowujące nieskomplikowane geometryczne kształty prezentują kunszt oraz wysoki standard wykonania.

Minimalistyczne, geometryczne kształty, prostota form oraz stonowane kolory - to najważniejsze wyznaczniki modnego dziś wnętrza. Kierunek ten rozwija się i ewoluuje od kilku lat, obejmując także kolejne kategorie budownictwa. Coraz częściej widoczny jest zarówno w bryle budynku, jego elementach konstrukcyjnych, jak i w samym wystroju pomieszczeń.

Trend geometryczności 

„Less is more” słowa wypowiedziane przez ikonę architektury Ludwiga Mies van der Rohe – nadal stanowią inspirację dla wiodących architektów. Nowoczesne budynki tworzone są dziś najczęściej na planie prostokąta lub kwadratu. Prym wiodą domy parterowe o dużej powierzchni i maksymalnie otwartej przestrzeni, pokryte płaskim dachem. Równie popularne są tzw. Stodoły, czyli domy z poddaszem, przykryte dachem dwuspadowym, pod którym mieszczą się najczęściej sypialnie. Coraz więcej producentów wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i zmieniających się trendów. Stale powiększająca się oferta materiałów budowlanych ułatwia tworzenie oryginalnych i minimalistycznych projektów. Modne dziś geometryczne formy przybiera chociażby stolarka otworowa, dachówki czy systemy odprowadzenia wody deszczowej.

Coraz większa liczba klientów decyduje się na rynny i rury spustowe o przekroju kwadratowym. Swoim kształtem doskonale współgrają one z minimalistyczną bryłą domu, a ich unikatowy profil gwarantuje większą przepustowość. Systemy takie wykonywane są zarówno ze stali, jak i tworzywa pvc, dzięki czemu każdy inwestor może wybrać rozwiązanie, które najlepiej odpowiada jego budżetowi. Idąc o krok dalej i wykorzystując nowoczesne technologie, możemy dziś także „chować” rynny i rury spustowe w warstwie ocieplenia budynku. Dzięki takim rozwiązaniom zachowany zostaje minimalistyczny wygląd budynku, a jego bryła przybiera niezwykle modernistycznego charakteru - mówi Anna Góral, ekspert firmy Galeco.

Odpowiedni wybór detali wykończenia budynku daje możliwość zamieszkania w domu, który zachwyca swoim wyglądem przez długie lata. Geometryczny styl bryły budynku i wykończenia wnętrz oraz przejawiający się w nim minimalizm dają z kolei gwarancję jego ponadczasowości.

We wnętrzach domów

Na przestrzeni ostatnich lat zaobserwować można coraz większy zachwyt kształtami tworzonymi z linii prostych. Meble projektowane i tworzone są w formie regularnych i foremnych brył a coraz ważniejsze są detale wykończenia. Geometryczny minimalizm stał się najbardziej pożądaną cechą dzisiejszego designu. Widoczny jest on nie tylko w formach wykończenia wnętrz, ale też najczęściej wybieranych elementach wyposażenia domów, takich jak: systemy oświetlenia, armatura czy płytki ceramiczne.

Geometryczne, ostre kształty to obecnie wiodący trend. Wykorzystanie prostych brył, spełniających funkcje użytkowe, pozwala stworzyć oryginalne przestrzenie. Geometria świetnie sprawdza się w minimalistycznych wnętrzach, udowadniając, że przy użyciu najprostszych kształtów i form tworzyć można pomieszczenia o niebanalnej estetyce, zachwycające swoją harmonią i funkcjonalnością. Bardzo dobrze współgra też z obecnymi trendami kolorystycznymi. Stonowane barwy oraz proste formy sprawiają, że wnętrza nabierają stylowego i ekskluzywnego charakteru – zdradza mgr inż. Arch. Robert Judziński, architekt MURO architekci Sp. z o.o.

Czytaj także: Wiosenna elewacja. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także