Multiroom. Inteligentne zarządzanie muzyką

Multiroom. Inteligentne zarządzanie muzyką

Autor: Katarzyna Masłowska
20 marz 2015 13:35

Miłośnicy muzyki, którzy budują dom jednorodzinny mogą spełnić swoje marzenia, instalując zestaw grający w każdym możliwym pomieszczeniu. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór systemu multiroom, który nie tylko jest wyposażony w komplet wzmacniaczy zdolnych obsłużyć od kilku do kilkunastu pomieszczeń, ale również posiada zdolności zarządzania i przesyłania sygnałów odpowiedzialnych za sterowanie plikami muzycznymi.

Miłośnicy muzyki, którzy budują dom jednorodzinny mogą spełnić swoje marzenia, instalując zestaw grający w każdym możliwym pomieszczeniu. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór systemu multiroom, który nie tylko jest wyposażony w komplet wzmacniaczy zdolnych obsłużyć od kilku do kilkunastu pomieszczeń, ale również posiada zdolności zarządzania i przesyłania sygnałów odpowiedzialnych za sterowanie plikami muzycznymi.

Podczas urządzania domu chcielibyśmy, aby wszystkie elementy wyposażenia idealnie se sobą współgrały. Współczesny design głośników i paneli sterujących do obsługi systemu multiroom podąża za najnowszymi trendami i z pewnością dobierzemy eleganckie elementy wyposażenia, które wpiszą się w charakter naszych wnętrz.

Dźwięk w całym domu
Obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby odtwarzać różnorodne pliki audio w każdym pomieszczeniu domu: salonie, pokoju TV, łazience, sypialni, pokoju dziecięcym, kuchni, ogrodzie zimowym. Dzięki instalacji multiroom każdy pokój staje się odrębną strefą dźwięku. Z pewnością będzie to też rozwiązanie estetyczne i ekonomiczne.

Możemy nagłośnić praktycznie każdą liczbę pomieszczeń. Jedynym ograniczeniem systemu jest ilość źródeł dźwięku mogących w nim pracować. Mniej zaawansowane systemy multiroom budowane są w oparciu o dwa źródła, a te najbardziej rozbudowane nawet o kilkanaście. Dodatkowo możemy sterować wybranym źródłem dźwięku z dowolnego pomieszczenia.

Integracja z innymi systemami
Istnieją możliwości zintegrowania systemu multiroom z podzespołami wykonawczymi „inteligentnych instalacji” zarządzających budynkiem, odpowiedzialnych choćby za oświetlenie czy bezpieczeństwo. Zastosowanie odpowiednich interfejsów pozwala na logiczne powiązanie instalacji systemu multiroom z systemem regulacji oświetlenia, gdzie w chwili aktywowania żądanej sceny świetlnej system audio automatycznie uruchamia muzykę.

Możliwe jest zaprogramowanie tak zwanych wejść dzwonkowych i telefonicznych. Na przykład w chwili, kiedy zadzwoni telefon lub dzwonek do drzwi system automatycznie ścisza muzykę we wszystkich aktywnych strefach. Po otwarciu drzwi lub zawieszeniu rozmowy natężenie dźwięku powraca do poprzedniego poziomu. W tym samym czasie niezależny system może przekazywać na telewizor sygnał z kamery video-domofonu a numer dzwoniącego automatycznie pojawi się na ekranie.

Dobry projekt to postawa
Najkorzystniejszym momentem na montaż systemu multiroom jest remont lub budowa domu. Idealnie byłoby zaprojektować instalacje multiroom razem z instalacją elektryczną – możemy bez żadnych problemów położyć odpowiednie okablowanie.

Sam montaż okablowania powinien odbywać się jeszcze przed położeniem tynków. Później montowana jest szafa teletechniczna, zaś urządzenia audio – głośniki, kino domowe są montowane na ogół razem z meblami lub nieco wcześniej. Tę zasadę potwierdza ekspert Tomasz Wieczorek, prezes Inlogic:

Jeśli multiroom ma odpowiadać potrzebom domowników, najlepiej zaplanować go na etapie projektowania domu, głównie instalacji elektrycznej. Technologia dostarczana przez firmę Bose, służąca do inżynierii dźwięku, pozwala Inlogic projektować i tworzyć analizy akustyczne. Projektowanie i inżynieria dźwięku umożliwia nam rzeczywisty odsłuch i ocenę możliwości systemu dźwiękowego, tak jak będzie to się odbywało w realnych warunkach, przed instalacją jakiegokolwiek elementu nagłośnienia.

Jeżeli planujemy nie tylko system multiroom, ale również inne instalacje inteligentnego domu, musimy zaprojektować pomieszczenie, w którym zlokalizujemy szafy teletechniczne. Jednostka główna, czyli kontroler powinienem znaleźć się w takim miejscu, aby bez problemu doprowadzić do niego okablowanie głośników, klawiatur, stacji sterujących. Po ułożeniu okablowania przystępujemy do montażu poszczególnych urządzeń, ich kalibracji i zaprogramowania.

Prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja systemu multiroom jest estetyczna (często nawet niewidoczna), praktyczna i niedroga. Istotne jest, aby przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac instalatorskich prawidłowo przeanalizować potrzeby muzyczne wszystkich domowników.

O serwerach  muzycznych mówi też nasz ekspert: Mariusz Góraj, menedżer produktu Revox, Tema

Systemy multiroom pozwalają na podłączenie praktycznie wszystkich typów źródeł audio występujących na rynku. Możliwe jest zarówno podłączanie standardowych "kablowych" źródeł analogowo, jak i cyfrowo, ale również tzw. źródeł multimedialnych. Do tego typu źródeł zaliczane są zarówno takie, które pozwalają na dostęp do zawartości multimedialnej zdalnej: radio internetowe, serwisy muzyczne udostępniające pliki muzyczne z sieci internet, ale również kontent lokalny przechowywany i będący własnością użytkownika. Możliwe jest również bezprzewodowe przesyłanie muzyki do systemu (streaming) poprzez WiFi lub Bluetooth, z urządzeń przenośnych.

Dzięki takiej szerokiej gamie wejść audio, jak i możliwościom multimedialnym, możemy w systemie multiroom słuchać radia analogowego i cyfrowego „z powietrza”, radia internetowego, muzyki z internetu lub naszych prywatnych zbiorów, muzyki z odtwarzaczy płyt CD, ale także co jest bardzo często wykorzystywane np. odtwarzać dźwięk z urządzeń lokalnych takich jak telewizor czy komputer poprzez głośniki systemu multiroom.

Co ważne, ostatnio zauważa się trend do słuchania muzyki „cyfrowej” w coraz lepszej jakości. Do niedawna panował trend maksymalnej kompresji audio w formatach typu MP3 kosztem jej jakości. Obecnie coraz popularniejsze są tzw. formaty bezstratne (typu FLAC), oraz urządzenia multiroom pozwalające na odtwarzanie muzyki w coraz wyższych standardach audio, w tej chwili najwyższym standardem jest tzw. studio master czyli pliki audio w formacie FLAC 24bit/96kHz lub 24bit/192kHz.

Przy tego typu plikach, które mają znaczną objętość ok. 40MB/plik = 600MB/album, coraz większą popularnością cieszą się serwery muzyczne. Zarówno dedykowane serwery mające funkcje zgrywania muzyki z płyt CD i jej przechowywania, jak i dyski sieciowe (NAS), z których systemy multiroom pobierają muzykę.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także