×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Najlepsze inteligentne rozwiązania dla budynków walczą w konkursie 4 Buildings Awards

Najlepsze inteligentne rozwiązania dla budynków walczą w konkursie 4 Buildings Awards

Autor: Wojciech Napora
24 paź 2019 14:00

Przedstawiamy wyjątkowe projekty nominowane w kategorii "Innowacje - Inteligentne rozwiązanie dla budynku" w konkursie 4 Buildings Awards 2019. Już teraz zapraszamy do głosowania, które potrwa do 25 października 2019 roku!

Konkurs 4 Buildings Awards 2019 wkroczył w kolejny etap. Poznaliśmy TOP 5 w każdej kategorii. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 15 listopada br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach podczas wieczornej Gali towarzyszącej wydarzeniu 4Buildings (www.4buildings.pl).

POZNAJ NOMINACJE WE WSZYSTKICH KATEGORIACH I ODDAJ SWÓJ GŁOS JUŻ DZIŚ!

A oto nominowani w kategorii "Innowacje - inteligentne rozwiązania dla budynku":

Platforma Nazca BMS (APA Group)

Platforma Nazca BMS jest rozwiązaniem informatycznym służącym do wizualizacji, automatyzacji i zarządzania obiektami. Najczęściej obiektami, którymi steruje Platforma Nazca BMS, są budynki lub kompleksy budynków, ale platforma z powodzeniem może być również używana do zarządzania procesami, monitoringiem efektywności energetycznej lub do innych zadań.

Tak szeroka gama zastosowań jest możliwa dlatego, że od technicznej strony Nazca jest środowiskiem programistycznym w którym osoba go konfigurująca (tzw. integrator) buduje zarówno interfejs użytkownika, jak również logikę działania systemu. To uniwersalna technologia, dzięki której można zautomatyzować procesy przepływu informacji, zastępując tym samym systemy BMS , SMS oraz EMS. Dzięki Platformie Nazca BMS synergia systemów przebiega naturalnie i nie wymaga dużego nakładu pracy.

Trulifi – szybki internet dzięki oświetleniu (Signify)

System Trulifi wykorzystuje fale świetlne do przesyłania danych. Zamiast sygnałów radiowych (takich jak WiFi, 4G/5G, Bluetooth itp.), Trulifi posługuje się falami świetlnymi, aby umożliwić bezpieczną, dwukierunkową komunikację bezprzewodową z prędkościami znacznie przewyższającymi większość konwencjonalnych technologii bezprzewodowych stosowanych w miejscach pracy. Klucz dostępu USB włożony do laptopa lub tabletu odbiera dane i wysyła je z powrotem do oprawy oświetleniowej.

System Trulifi można zainstalować w istniejących oprawach oświetleniowych, co przekłada się na mniejszą ilość instalacji elektrycznych w suficie. Połączenia Trulifi są szyfrowane, ale technologia dodaje dodatkową warstwę bezpieczeństwa, ponieważ światło nie może przechodzić przez ściany. Dlatego to doskonałe rozwiązanie dla banków, szkół obiektów rządowych, zakładów przemysłowych oraz szpitali i placówek opieki zdrowotnej. Dzięki Trulifi od firmy Signify klient zyskuje gwarancje wysokiej jakości oświetlenia LED, które zużywa znacznie mniej energii niż tradycyjne źródła światła, a także bezpieczne i w pełni stabilne internetowe połączenie szerokopasmowe.

Human Centric Lighting (Signify)

To koncepcja oparta na badaniach naukowych dotyczących oddziaływania światła na rytm dobowy człowieka i jego gospodarkę hormonalną. Przekładając najnowszą wiedzę medyczną na język technologii oświetleniowej firma Signify stworzyła w Sparku unikalne biuro. Inteligentne czujniki oraz układ sterowania Daylight 4Control stale monitorują poziom światła w całym biurze. System dba również o to, aby barwa oświetlenia dopasowywała się do aktualnych warunków pogodowych i pory dnia. Zadaniem czujników jest także maksymalne wykorzystanie światła dziennego w pomieszczeniach, co pozytywnie wpływa na kondycję i produktywność pracowników oraz koszty zużycia energii. Sterowanie oświetleniem w jest w pełni zintegrowane z inteligentnym systemem zarządzania biurem (Connected by Skanska).

Nowoczesna i wydajna technologia LED redukuje koszty zużycia energii elektrycznej i dostarcza optymalną ilość światła tam, gdzie jest ono potrzebne. System oświetleniowy został zaprojektowany tak, aby umożliwić również pracownikom swobodne dostosowywanie poziomów natężenia oraz barwy światła za pomocą aplikacji na smartfony. W praktyce oświetlenie zainstalowane w biurze Spark poprzez dopasowaną do pory dnia temperaturę barwową i odpowiednie natężenie stymuluje pracowników do działania.

System NEXO (Nexwell Engineering)

Nexwell - polski producent systemów inteligentnych budynków NEXO i FOX

Nexwell to dynamicznie rozwijająca się firma. Dzięki nowoczesnym laboratoriom produkcyjnym i badawczym oraz pasji i zaangażowaniu wdrażamy innowacje oraz najnowsze technologie do Twojego życia. Nasza firma działa na rynku od ponad 10 lat. Od tego momentu stale rozwijany produkt zdobywa uznanie coraz szerszego grona odbiorców. Nasze doświadczenie podparte jest wiedzą praktyczną, zdobytą podczas realizacji wielu instalacji systemu w domach jednorodzinnych, jak i w obiektach przemysłowych. Nexwell gwarantuje pełną obsługę wdrożonych i dostarczonych rozwiązań w zakresie wsparcia technicznego, okresu gwarancyjnego dla urządzeń naszej produkcji, serwisu oraz szkoleń. Naszym priorytetem jest tworzenie pozytywnych relacji zarówno z naszymi dotychczasowymi klientami, jak i zdobywanie zaufania potencjalnych nowych odbiorców naszego produktu.

Inteligentne systemy elewacji budynków (rezultat projektu SESBE, Sieć badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Elektronowej)

Specjalizowana, zintegrowana z systemami HVAC sieć czujnikowa realizująca wielopunktowy pomiar temperatury i wilgotności w zadanych punktach wewnątrz i na powierzchni ścian budynków (materiały elewacyjne) oraz w pomieszczeniach. Cykl projektowy obejmował prace od ogólnej idei po realizację i montaż komponentów systemu. Rozwiązanie zostało wdrożone w dwóch zestawach budynków doświadczalnych w różnych strefach klimatycznych: na terenie doświadczalnym należącym do firmy Acciona w Algete pod Madrytem oraz na terenie ITB w Warszawie.

Monitorowanie bieżących parametrów izolacyjnych materiałów elewacyjnych budynków i możliwa korelacja z parametrami działania systemów HVAC w budynkach może prowadzić do znaczących oszczędności energetycznych, i ograniczenia kosztów eksploatacji budynków. Przedmiotowy system może również stanowić narzędzie wczesnej diagnostyki budynków pokazujące miejsca szczególnie narażone na uszkodzenia (zaciekania, nasiąkania, gromadzenie wilgoci) jak również przyczyniające się do podniesienia jakości warunków ich użytkowania przez ludzi.

Więcej na: www.4buildings.pl

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także