Nakładanie hydroizolacji bitumicznej krok po kroku

Nakładanie hydroizolacji bitumicznej krok po kroku

Autor: Wojciech Napora
18 marz 2020 14:18

Położenie hydroizolacji na fundamenty nie jest trudnym zadaniem – z powodzeniem poradzi sobie z tym każdy, kto lubi drobne prace budowlane. Podpowiadamy, jak krok po kroku wykonać taką ochronę w zależności od typu budynku, poziomu wód gruntowych oraz rodzaju gleb, na których jest usytuowany.

Nakładanie hydroizolacji bitumicznej krok po kroku

1. Przygotuj podłoże, wyrównując i uzupełniając ubytki - większe spoiny, pory i jamy należy wypełnić odpowiednią zaprawą mineralną, a w pionowych i poziomych narożnikach wewnętrznych wykonać wyoblenia. Hydroizolacja może być kładziona tylko na czyste, nieprzemarznięte, suche lub matowo-wilgotne powierzchnie.

Czytaj także: Nowoczesne rury do instalacji wodociągowej i grzewczej. 

2. Następnie konieczne jest położenie cienkiej warstwy gruntu bitumicznego, który wyrówna chłonność i zwiększy przyczepność izolacji do podłoża.

3. Kolejnym etapem jest aplikacja izolacji bitumicznej, w zależności od warunków – lekkiej, średniej lub ciężkiej, na wysokość min. 30 cm ponad poziom gruntu. Do aplikacji można wykorzystać ogólnodostępne narzędzia, takie jak np. pędzel czy szczotka dekarska. W przypadku izolacji typu ciężkiego wymagana jest paca stalowa.

4. Standardowo wystarczą dwie warstwy izolacyjne, choć położenie trzeciej czy maksymalnie czwartej znacznie podnosi skuteczność ochrony. Kolejne warstwy nakładamy dopiero po wyschnięciu poprzedniej (należy odczekać przynajmniej 12 godzin). W przypadku malowania renowacyjnego, wystarcza jedna aplikacja środka.

Ważne! W trakcie obróbki i procesu schnięcia powłok izolacji temperatura powietrza i podłoża nie może być niższa niż +5˚C. Przed zasypaniem zaizolowanych fundamentów należy odczekać przynajmniej 48 godzin.

Czytaj także: Dobre rozmieszczenie okien w domu. 

Wykonana przy użyciu dobrze dobranych środków izolacja fundamentów to gwarancja uzyskania bezszwowej i bezfugowej powłoki. W praktyce to skuteczne zabezpieczenie budynku przed niszczeniem na skutek szkodliwego działania wody, wilgoci oraz występujących w glebie kwasów.

Źródło: Ultrament

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także