×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Niezbędnik majsterkowicza

Niezbędnik majsterkowicza

Autor: Wojciech Napora
16 marz 2020 18:39

Żadna rączka nie jest złota, gdy pod ręką nie ma odpowiednich narzędzi. Skompletowanie podstawowego zestawu pozwoli na samodzielne wykonanie wielu prac remontowych i serwisowych. Niektóre przybory warto mieć na podorędziu także w razie awarii.

Nieodłącznym elementem podstawowego wyposażenia majsterkowicza jest wkrętarko-wiertarka. To praktyczny i skuteczny sprzęt, szczególnie w wersji udarowej. Dzięki dodatkowej mocy precyzyjne wiercenie jest możliwe w materiałach twardych, takich jak beton i cegła. Z tego powodu wiertarko-wkrętarki spełniają potrzeby także doświadczonych użytkowników oraz zawodowców. 

Czymże jest wiertarka bez wiertła? Poszukajmy popularnego zestawu wierteł (różnej średnicy) używanych do wykonywania otworów. Pamiętajmy, że muszą być wytrzymałe i dobrze, jeżeli nadają się do wiercenia pionowego, zwłaszcza w suficie. Przymocowanie nowej lampy wiszącej będzie bułką z masłem. Podwójne ostrza niektórych wierteł są wykonane z węglika wolframu w technologii Twixx. Dzięki specjalnie zaprojektowanej spirali urobek jest znacznie szybciej odprowadzany, co znacznie usprawnia pracę, a ponadto użytkownik się nie męczy.

Walizka skarbów kluczem do sukcesu

Do mniej intensywnego przykręcania i odkręcania wykorzystuje się narzędzia ręczne. Dobrym posunięciem jest wybór walizki, w której znajdują się bity, nasadki, przedłużki, grzechotki, imbusy, rękojeść z adapterem i wiele innych skarbów. 

Czytaj także: Jak wiercić, by nie połamać wiertła. 

Na wyposażeniu majsterkowicza nie może zabraknąć również zestawu kluczy płasko-oczkowych. Zakres rozmiarów od 6 do 19 mm będzie w zupełności wystarczający. Wybierajmy klucze niklowane i chromowane, co zapewnia optymalne zabezpieczenie przed korozją. 

Cięcie i zszywanie

Jeżeli zdecydowanie częściej tniemy niż kręcimy, w ekwipunku powinien majsterkowicza, zarówno amatora jak i profesjonalisty, powinien znaleźć się nóż wysokiej jakości. Podstawą jest nie tylko dobre ostrze, ale również wygodna i ergonomiczna rękojeść. Cięcie musi być również bezpieczne, zatem sięgnijmy po model, w którym po zwolnieniu przycisku bezpieczeństwa ostrze chowa się automatycznie.

Czytaj także: Pielęgnacja drewnianego blatu. 

A co jeżeli przetniemy coś przez pomyłkę? Nawet złota rączka z długim stażem popełnia błędy. Wtedy z pomocą przychodzi zszywacz ręczny. Pożądanymi cechami jest dwustopniowa regulacja siły wbijania, prosty mechanizm zmiany typu zszywek i okienko podglądu stanu zszywek.

Nie tylko do szlifowania

W dobrze wyposażonym przyborniku powinna się znaleźć szlifierka kątowa. Można kupić ją nawet w popularnym hipermarkecie, ale lepiej postawić na sprawdzone modele renomowanych producentów. Poszczególne modele różnią się mocą, więc należy dobrać odpowiedni w zależności od potrzeb.

Szlifierki kątowe są używane do wielu prac. Wbrew pozorom nie tylko do szlifowania, jak się powszechnie przyjęło. Wielu majsterkowiczów przy jej pomocy przecina twarde przedmioty kamienne i betonowe czy metalowe pręty i profile. Szlifierki mają jeszcze jedno zastosowanie. Używa się ich do polerowania lub usuwania rdzy. Do każdego rodzaju pracy służy inny osprzęt.

Gorące narzędzie

Kolejnym przydatnym narzędziem jest opalarka. Warto ją mieć na wypadek zamarzniętych rur. Przyda się także do wyjęcia zepsutej śruby, której nie można odkręcić. Opalarkę wykorzystuje się też m.in. do usuwania lakieru z mebli, suszenia farb i lakierów czy montażu folii na szyby. Używają jej nawet mistrzowie car wrappingu. W domu sprawdzi się opalarka z trzystopniową regulacją temperatury i wydatkiem powietrza. Co ciekawe, nadaje się również do rozpalania grilla.

Prysznic z pianą

Każda złota rączka musi czasami wyjść na zewnątrz, chociażby po to, aby umyć auto. Jeżeli przy tej okazji chce potrenować, niech sięgnie po gąbkę lub szmatkę. Mniej pracochłonną i czasochłonną metodą jest jednak mycie przy pomocy myjki ciśnieniowej i urządzenia do wytwarzania piany. Myjka przyda się także do sprzątania tarasu, mycia grilla czy czyszczenia narzędzi ogrodowych.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także