×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Niższe rachunki i czyste powietrze

Niższe rachunki i czyste powietrze

Autor: Wojciech Napora
08 paź 2019 11:00

Wykonanie termomodernizacji budynku, w tym wymiana starego kotła grzewczego, to pierwszy i bardzo ważny krok w kierunku dbania o jakość powietrza. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się to bardzo czasochłonne i kosztowne, w efekcie przynosi wiele korzyści, nie tylko dla środowiska, ale również dla domowników.

Poziom zanieczyszczenia powietrza stale rośnie – jak wskazuje Polski Alarm Smogowy już w 2017 roku aż w 24 miastach w Polsce średnie stężenie pyłu PM10 było wyższe niż ustalona norma. Długotrwałe narażenie na wdychanie pyłów PM10 oraz PM2,5 może skutkować problemami zdrowotnymi, takimi jak bóle i zawroty głowy, alergie czy choroby układu oddechowego. Na szczęście ze smogiem można walczyć. Według Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska większość szkodliwych zanieczyszczeń pochodzi z nieekologicznych systemów grzewczych w domach jednorodzinnych. Eksperci Vaillant przypominają, jak zadbać o środowisko, a przy okazji o swoje portfele.

Dzięki termomodernizacji oraz wymianie starego kotła grzewczego zyskasz:

- lepszą jakość powietrza w swojej okolicy,
- większy komfort cieplny w domu,
- mniejsze ryzyko zachorowań,
- niższe rachunki za ogrzewanie,
- wyższą wartość nieruchomości (budynek po termomodernizacji).

Szczególnie teraz warto zdecydować się na termomodernizację, kiedy dla właścicieli budynków jednorodzinnych przygotowano wiele programów dofinansowań. Najpopularniejszy z nich to rządowy program Czyste Powietrze, ale dostępna jest także ulga termomodernizacyjna oraz inne lokalne programy antysmogowe.

3 sposoby na uzyskanie dofinansowania do termomodernizacji domu

Jeśli decydujemy się na wymianę starego urządzenia grzewczego lub ocieplenie ścian budynku, pierwszym wyborem jest program Czyste Powietrze – rządowa inicjatywa, która wystartowała pod koniec zeszłego roku i według założeń ma trwać do końca 2029. Dofinansowanie jest skierowane do wszystkich właścicieli domów jednorodzinnych i osób, które otrzymały pozwolenie na budowę domu. Maksymalna kwota inwestycji, od której będzie naliczane dofinansowanie, wynosi 53 tys. złotych. 

Czytaj także: 4 Buildings Award - konkurs dla eko-architektów.

Innym sposobem na dofinasowanie jest wprowadzona na początku 2019 roku ulga termomodernizacyjna, z której można skorzystać w trakcie rozliczania PIT-u. Dzięki niej odliczysz od podatku wszystkie koszty remontu domu poniesione w trakcie termomodernizacji (koszty nowych urządzeń, materiałów, wynajęcia instalatorów i wykonawców). Maksymalnie można odliczyć koszty do kwoty 53 tys. złotych. Warto zaznaczyć, że ulga przysługuje każdemu właścicielowi budynku, niezależnie od zarobków. 

Ostatnią opcją są lokalne programy antysmogowe, które są skierowane do mieszkańców konkretnych województw, gmin lub miast. Dzięki ograniczeniom terytorialnym istnieje większa szansa na szybsze uzyskanie dofinansowania i przeprowadzenie termomodernizacji budynku. Każdy program antysmogowy ma inne wymagania dotyczące przyznawania dofinansowań, a także inne wysokości kwoty dotacji (często wahają się one w przedziale od 6 do 12 tys. złotych). Sprawdź, jaki program działa w twoim regionie. Najpopularniejsze to m.in. program KAWKA BIS w Poznaniu, KAWKA+ #Oddechwnormie we Wrocławiu, Program Ograniczenie Niskiej Emisji w Krakowie, a w Warszawie program Plan na walkę ze smogiem.

Jakie urządzenia grzewcze są objęte dofinansowaniami?

W ramach powyższych sposobów na obniżenie kosztów termomodernizacji można uzyskać dotację na zakup nowoczesnych urządzeń grzewczych. Najpopularniejsze ekologiczne urządzenia to kotły gazowe kondensacyjne oraz pompy ciepła. Jeśli dołączysz do nich panele fotowoltaiczne i zainwestujesz w system rekuperacji, dodatkowo obniżysz rachunki za ogrzewanie i jeszcze skuteczniej zmniejszysz emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Źródło: Vaillant

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także