Nowa Targowica

Nowa Targowica

Autor: Wojciech Napora
20 kwi 2017 11:28

Targowisko Nowa Targowica, pokryte dachówką Gerard z posypką, zlokalizowane jest u zbiegu potoków Biały i Czarny Dunajec, we wschodniej części miasta Nowy Targ. Cały teren podzielony jest na funkcje.

Zaczynając od strony południowej, frontowej wzdłuż parkingów, zlokalizowane są na przemian zespoły straganów oraz pawilonów handlowych otaczających kompleks, tworząc zwartą elewację od drogi. Akcent stanowią wejścia i ozdobne bramy, przy których przewidziano miejsce na plan targowiska i informacje niezbędne do skierowania pieszych w odpowiednich kierunkach. Obiekty te tworzą elewację targowiska, stopniowo różnicując skalę całego zespołu.

Stronę wschodnią również tworzą pawilony handlowo-usługowe wraz z gastronomicznymi, do których przylegają ogródki kawiarniane. W głębi zespołu usytuowane są obiekty o nieco większej skali,tworzące zadaszony plac handlowo-wystawienniczy, który wykorzystywany jest również przy okazji wszelkiego rodzaju targów i wystaw.

Przez środek kompleksu, wzdłuż osi wschód-zachód, przebiega sieć komunikacyjna. Po jej północnej stronie rozmieszczone zostały kolejne zespoły straganów oraz (w północno-wschodnim narożniku) targ zwierzęcy z własnym parkingiem przystosowanym do pojazdów z inwentarzem.

Ponadto na głównych osiach kompozycyjnych targowiska, północ-południe i wschód-zachód, usytuowano niewielkie place, zaplanowane jako tematyczne: kowali, tekstylny oraz artystów.

Gerard Corona

Dachy całego kompleksu Nowej Targowicy pokryte zostały, idealnie wpasowującą się w podhalańską stylistykę, blachodachówką stalową z posypką mineralną, odtwarzającą klasyczne gonty drewniane. Jej projekt zainspirowany został historycznymi gontami europejskich osadników zasiedlających Amerykę, którzy budowali dachy w stylu niemieckim, francuskim czy angielskim, wykorzystując cedrowe drewno rozłupywane za pomocą siekiery.

Obecny, nowoczesny model Gerard Corona zyskał szczególną popularność na Podhalu i coraz częściej pojawia się na miejscu tradycyjnego gontu z drewna.

dach.jpg
dach.jpg

Lokalizacja Jarmarku:

ul. Willowa 45, Nowy Targ

 

logo_GERARD.jpg

ul. Modularna 3a, 02-238 Warszawa
Tel. 22 575 52 25
Faks + 48 22 575 52 23
E-mail: info@ahiroofing.pl
www.gererdroofs.pl

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także