Nowe Warunki Techniczne: co się zmieni w budowie domu od 2021 roku? Poradnik

Nowe Warunki Techniczne: co się zmieni w budowie domu od 2021 roku? Poradnik

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
10 lis 2020 12:25

Zaledwie kilka tygodni dzieli nas od wprowadzenia nowych Warunków Technicznych regulujących kwestie budowy domu. Nasze domy czeka energooszczędna rewolucja. Co się zmieni i jak się na zmiany przygotować?

Od 1 stycznia 2021 roku obowiązywać będą nowe Warunki Techniczne w zakresie efektywności energetycznej przegród zewnętrznych. To już ostatni etap uchwalonych w 2012 roku przez UE zmian. Energooszczędność domów i budynków stanie się koniecznością i odpowiedzialnym patrzeniem w przyszłość, nie zaś fantazją architektów.

Czego dotyczą nowe Warunki Techniczne?

Nadchodzące zmiany dotyczą termoizolacji, jako sposobu na obniżenie zapotrzebowania na energię użytkową pochodzącą z surowców nieodnawialnych. WT 2021 określa także wielkość wskaźnika EP, czyli zapotrzebowania na energię pierwotną, jaką w ciągu roku może pozyskać dom na każdy metr kwadratowy jego powierzchni użytkowej. Dla nowo wybudowanych domów jednorodzinnych wskaźnik nie może przekraczać 70 kWh/m2.

Ponadto, wynikający z Warunków Technicznych 2021 standard energetyczny narzuca dopuszczalne wartości współczynników przenikania ciepła U na wszystkie elementy przegrody zewnętrznej. Im niższy współczynnik U, tym bardziej termoizolujące są ich właściwości i wyższa energooszczędność.

Nowy standard zakłada między innymi, że współczynnik przenikania ciepła dla okien elewacyjnych nie może przekroczyć wartości 0,9 W/m2·K. Dla porównania obecnie wymagany przez prawo parametr to 1,1 W/m2·K. Producenci energooszczędnych okien podkreślają jednak, że już od jakiegoś czasu inwestorzy wybierają stolarkę o lepszych właściwościach, niż przewidują warunki techniczne.

Stosując się do nowych wymogów budowlanych dom staje się bardziej samowystarczalny i wykorzystuje energię konwencjonalną w stopniu minimalnym. W związku z tym tak ważny jest etap projektowania budynku i wybór odpowiednich rozwiązań oraz materiałów – od ścian i podłóg, przez dachy, po drzwi i okna.

Czas na energooszczędne okna

Okna do domu przestały pełnić rolę jedynie dekoracyjną. Obecnie oprócz kształtu i koloru ram liczy się ich energooszczędność oraz właściwości termoizolacyjne, które wynikają z odpowiedniej konstrukcji oraz zastosowanych do produkcji materiałów. Profil okna oraz szyba muszą wykazywać zrównoważony bilans cieplny.

Budując dom myślimy o tym, by był funkcjonalny, ekonomiczny oraz odpowiednio doświetlony. Przy wyborze okien powinniśmy kierować się wartością przenikalności cieplnej okna Uw (im niższa, tym lepiej). Warto także pamiętać o odpowiednim poziomie przepuszczalności światła dziennego. Duża ilość naturalnego światła ma zbawienny wpływ na ludzi, ich zdrowie i samopoczucie, co zostało dowiedzione naukowo.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także