×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
O czym musisz pamiętać w trakcie budowy domu? Poradnik

O czym musisz pamiętać w trakcie budowy domu? Poradnik

Autor: Justyna Łotowska
01 wrz 2021 10:35

Z danych Cenatorium wynika, że w 2020 roku liczba wydanych pozwoleń na budowę po raz pierwszy w historii przekroczyła 100 tys. i wyniosła dokładnie 105 566 sztuk . Aż 94,7% stanowiły w tym pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych. O czym należy pamiętać przed postawieniem pierwszych fundamentów?

Budowa domu to wieloetapowy proces. Im lepiej zaplanujemy całe przedsięwzięcie, tym większe mamy szanse na to, że nie przyniesie przykrych niespodzianek. Dlatego przygotowaliśmy krótki przewodnik po najważniejszych kwestiach, nad którymi warto się zastanowić przed rozpoczęciem budowy domu oraz w trakcie prac.

Koszty budowy domu – stale rosnący budżet?

Bardzo ważne jest, żeby już na samym początku określić budżet, jaki możemy przeznaczyć na budowę. Wpływa na niego standard budowy i wykończenia, lokalizacja czy kształt budynku, a także wybór technologii – drewnianej, szkieletowej lub murowanej. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia inflacji, która sprawia, że z każdym rokiem podczas przygotowywania budżetu budowy domu musimy się liczyć z tym, że kosztorys pokaże nam większe kwoty. Co za tym idzie, nie możemy się sugerować historiami sąsiadów, którzy budowali swoje domy kilka lat wcześniej. Innym, istotnym elementem, który wpływa na ceny, jest pandemia, która sprawiła, że dostępność materiałów może być zdecydowanie mniejsza i są one droższe.

Lokalizacja – miejski czy wiejski styl życia?

Jedną z najważniejszych spraw przy planowaniu budowy jest lokalizacja. Warto wcześniej przedyskutować plusy i minusy różnych opcji związane np. z dostępem do atrakcji kulturalnych czy obiektów sportowych, jak również ich ceny. Działki położone w dużych miastach są zdecydowanie droższe od tych zlokalizowanych na terenach podmiejskich, czy wiejskich. Istotną kwestią są również dojazdy – czy chcemy się poruszać samochodem? Czy z danej lokalizacji jest możliwość dojazdu komunikacją miejską np. do pracy, czy szkoły dla dziecka? To kwestie, które warto wcześniej przedyskutować w gronie domowników.

Ekipa budowlana to podstawa

Rozpoczynając budowę domu, dobrze jest poświęcić czas na wybór kierownika budowy, jak również ekipy budowlanej. Można przejrzeć wcześniejsze realizacje, polecenia klientów, opinie w internecie albo… popytać wśród znajomych, którzy niedawno budowali dom. Wielu z nich chętnie poleci „swoją” ekipę albo – wręcz przeciwnie – podpowie, od której należy trzymać się z daleka!

Eko – logicznie i eko – nomicznie

Na koszt budowy i utrzymania domu wpłynie również np. ilość czy wielkość okien a także dodatkowe pomieszczenia, które w zimie trzeba będzie ogrzać. Istnieje wiele popularnych systemów, jak choćby ogrzewanie gazowe, warto jednak już na etapie budowy zastanowić się nad inwestycją w odnawialne źródła energii, takie jak choćby panele słoneczne. Jest to nie tylko dobre dla środowiska, ale również umożliwia zmniejszenie kosztów utrzymania domu. Co ważne, decydując się na taką inwestycję można otrzymać znaczące dofinansowanie np. z programu „Mój prąd”.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że odnawialne źródła energii, takie jak panele fotowoltaiczne i pompy ciepła to spora inwestycja, dlatego obejmujemy je ochroną ubezpieczeniową w ramach np. Pakietu 4 KĄTY – mówi Agnieszka Włodarska-Poloczek, ekspert firmy Wiener. – W ramach tego pakietu znajdziemy nie tylko działanie sił przyrody np. grad, powódź czy pożar, ale również osób trzecich, takie jak kradzież instalacji lub jej elementu, wandalizm czy dewastacja. Dzięki temu nasi klienci mogą być spokojni o swoją inwestycję.

Włamania – koszmar lokatorów

Jak wynika z danych Bankier.pl, od stycznia do kwietnia 2021 r. wszczęto 1538 postępowań dotyczących włamań. Dlatego tak ważne jest wykupienie szerokiego pakietu ubezpieczenia, a także rozważenie dodatkowych zabezpieczeń, takich jak alarm antywłamaniowy czy monitoring. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także