PARTNER PORTALU
Ochroń swój inteligentny dom przed hakerskimi atakami

Ochroń swój inteligentny dom przed hakerskimi atakami

Autor: Radosław Zieniewicz
19 maj 2017 16:53

F-Secure wprowadza urządzenie, które ma za zadanie wypełnić lukę bezpieczeństwa na rynku rozwiązań IoT i chronić inteligentne domy.

Firma F-Secure, dostawca rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa, przedstawia autorskie urządzenie o nazwie Sense, które ma za zadanie chronić inteligentne domy.

F-Secure Sense to połączenie bezpiecznego routera Wi-Fi z zaawansowaną aplikacją ochronną oraz sprawdzonym rozwiązaniem chmurowym.

Jego zadaniem jest zabezpieczenie urządzeń, które łączą się z Internetem, szczególnie w nowoczesnych domach – dotyczy to zarówno komputerów, smartfonów, tabletów, jak i inteligentnych pralek, lodówek i innych rozwiązań IoT.

Według danych Gartnera przed końcem 2017 roku konsumenci będą korzystali z 5,2 miliarda urządzeń z zakresu Internetu rzeczy. Przewiduje się, że do 2020 roku ta liczba wzrośnie do 12,8 miliarda. Jednocześnie niemal codziennie widuje się nagłówki, które informują, że kolejne urządzenia IoT zostały zaatakowane przez hakerów.

Zapobiegaj zagrożeniu

Konsumenci coraz częściej czują się zaniepokojeni, ponieważ niejednokrotnie urządzenia monitorują najbardziej intymne aspekty ich życia. Niestety obecnie wydaje się, że producenci IoT nie poświęcają dostatecznie wiele uwagi kwestiom bezpieczeństwa.

Mikko Hypponen, główny dyrektor ds. badań w F-Secure obawia się, że dostawcy rozwiązań dla inteligentnego domu ciągle powtarzają „ten sam błąd, który udało się naprawić 20 lat temu” na rynku komputerów PC.

Producenci bagatelizują kwestię bezpieczeństwa mimo faktu, że liczba urządzeń IoT oraz wykrytych w nich luk ciągle wzrasta. Podczas prelekcji wygłaszanych na całym świecie Mikko Hypponen przestrzega, że „Internet rzeczy to aktualne i realne zagrożenie” oraz podkreśla wagę sytuacji, mówiąc o stworzonym przez siebie Prawie Hypponena: Każde urządzenie typu smart jest podatne na atak.

Przeczytaj więcej informacji o idei  smart domu

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także