PARTNER PORTALU
Od czego zacząć termomodernizację domu?

Od czego zacząć termomodernizację domu?

Autor: Wojciech Napora
18 marz 2020 13:24

Podpowiadamy, jak przygotować się do wykonania termomodernizacji. Od czego zacząć i kiedy wykonać poszczególne prace. Dobrze wykonana izolacja cieplna przyda się nie tylko zimą, ale i w upalne lato.

Ciepła zima zachęca do planowania wiosennych remontów, zwłaszcza że z dużym prawdopodobieństwem uda się rozpocząć je w tym roku wyjątkowo wcześnie. Termomodernizacja należy do takich inwestycji, które znacząco poprawiają komfort mieszkania. 

Całość przedsięwzięcia można streścić w czterech punktach:

1. decyzja o zakresie prac,
2. wybór ekipy,
3. zgromadzenie materiałów,
4. realizacja inwestycji.

Dwa pierwsze punkty w zasadzie przesądzają o sukcesie lub jego braku. Ekipa, wiadomo – najlepiej kierować się rekomendacjami, do których mamy zaufanie. Jeśli zaś chodzi o punkt pierwszy, to trzeba pamiętać, że nie ma czegoś takiego jak jeden, sprawdzony model termomodernizacji. Zakres prac zawsze powinien być dobrany do potrzeb konkretnego budynku. Narzędziem, który umożliwia diagnozę potrzeb, jest audyt energetyczny.

Czytaj także: Skorzystaj z ulgi na termomodernizację. 

Audyt, przeprowadzony przez specjalistów, wskazuje słabe punkty domu, miejsca, gdzie ucieka najwięcej ciepła oraz rozwiązania, jak temu zaradzić. Jednym z ważnych elementów audytu jest badanie kamerą termowizyjną, które służy przede wszystkim do sprawdzenia szczelności izolacji domu.

Teraz jest właśnie moment na to, by takie badanie przeprowadzić. Realizowane jest ono bowiem w sezonie grzewczym. Chodzi o to, by różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz domu wynosiła przynajmniej 15 st. Celsjusza. Na kolorowych zdjęciach, wykonanych kamerą termowizyjną, będzie widać, gdzie ucieka ciepło, gdzie znajdują się tzw. mostki termiczne – wymagające szczególnej uwagi przy przeprowadzaniu prac termomodernizacyjnych.

Dobrze wykonany audyt energetycznych określi nie tylko zakres potrzebnych prac, ale i wskaże optymalne technologie, nie tylko dla całego domu, ale i dla poszczególnych jego elementów. Na przykład wybór styropianu jako materiału izolacyjnego w praktyce może oznaczać zastosowanie kilku rodzajów płyt – innych do ścian zewnętrznych, innych na dachu, czy wreszcie innych w piwnicy, chociaż w wielu przypadkach świetnie sprawdzą się styropiany uniwersalne, takie jak Fasada Pro 40 – wskazuje Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

Wytrzymały i trwały

Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to należy do materiałów samogasnących. Trzeba jednak zadbać o właściwy transport i przechowywanie płyt, a także o to, by prace wykonawcze przebiegały w odpowiednich warunkach.

Czytaj także: Ogrzewanie domu - sposoby na dobre oszczędzanie.

Płyty styropianowe powinny być przewożone i przechowywane w oryginalnym, nienaruszonym opakowaniu. Chodzi bowiem o to, by nie były narażone na działanie promieni słonecznych. To jeden z niewielu czynników, który może wpłynąć na obniżenie jakości tego materiału. Z tego względu lepiej też kłaść styropian wiosną niż latem, gdy słońce operuje mocno. W razie mocnego nasłonecznienia miejsca (np. elewacji), gdzie wykonywane są prace, trzeba je osłonić.

Jeśli chodzi o pogodę, to trzeba także pamiętać o wytycznych dotyczących temperatury – prace remontowe powinny być przeprowadzane w temperaturze nie niższej niż 5 stopni Celsjusza.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także