PARTNER PORTALU
Ogrzewanie: czy "podłogówka" jest niezdrowa?

Ogrzewanie: czy "podłogówka" jest niezdrowa?

Autor: Wojciech Napora
24 sty 2020 07:30

Ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem, które coraz częściej pojawia się w naszych domach. Na jego temat wciąż krąży jednak wiele błędnych informacji. Jedną z najpopularniejszych jest negatywny wpływ podłogówki na nasze zdrowie.

Obok efektywności jedną z większych wątpliwości, jakie wzbudza ogrzewanie podłogowe, jest jego wpływ na zdrowie i samopoczucie użytkowników, w szczególności osób starszych i dzieci. Chociaż podłogówka jest w pełni bezpieczna, jej niepoprawne użytkowanie może doprowadzić do znacznego pogorszenia komfortu funkcjonowania.

Nieodpowiednio wyregulowana temperatura wody płynącej w systemie ogrzewania podłogowego, która przekracza 50°C może mieć niekorzystny wpływ na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniach. Podłoga po dotknięciu ręką nie powinna być gorąca, a nawet ciepła. Jej prawidłowa temperatura wynosi około 25°C (maksymalnie 29°C dla pomieszczeń o stałym przebywaniu). Taka wartość zapewnia optymalne warunki i jest w pełni bezpieczna dla każdego użytkownika – podkreśla Piotr Serafin, ekspert techniczny z firmy Uponor.

Ogrzewanie podłogowe jest również dedykowanym rozwiązaniem dla alergików. Równomierny rozkład ciepła w przypadku podłogówki nie powoduje nadmiernej cyrkulacji powietrza, która pojawia się w przypadku grzejników, dzięki czemu po pomieszczeniu nie roznosi się kurz, a wraz z nim roztocza, które w głównej mierze odpowiadają za dolegliwości alergiczne. Odpowiednio zamontowana i użytkowana instalacja nie będzie miała negatywnego wpływu na samopoczucie i komfort domowników.

Czytaj także: Czy ogrzewanie podłogowe jest drogie?

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także