PARTNER PORTALU
Oświetlenie w łazience

Oświetlenie w łazience

Autor: Wojciech Napora
25 kwi 2019 20:30

W łazience wykonujemy wiele czynności higienicznych i kosmetycznych, które wymagają odpowiedniego oświetlenia. Jest to szczególnie ważne, gdyż wiele łazienek nie posiada okna. Dlatego często jedynym rodzajem oświetlenia w tym pomieszczeniu, wykorzystywanym zarówno w nocy jak i w dzień, jest oświetlenie sztuczne.

Łazienka jest pomieszczeniem wymagającym wielu źródeł światła, które muszą być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Na ścianach, np. w okolicy lustra, znaleźć się mogą kinkiety okrągłe, a także podłużne - do zamontowania w poziomie lub pionie. Z kolei w otworach sufitowych zainstalowane mogą być oczka, które dyskretnie wtopią się w otoczenie.

Wiele źródeł światła

W dawnych czasach w łazience wykorzystywano jedno, górne źródło światła. Jednak obecnie, aby oświetlić całe pomieszczenie, jak i każdą z jego stref, stosuje się kilka źródeł. Dlatego w łazienkach znajdziemy oświetlenie ścienne, w okolicy lustra, umywalki czy wanny, a także punktowe w suficie.

Ochrona przed wilgocią

Łazienka jest pomieszczeniem, które w zakresie instalacji opraw oświetleniowych, stawia nam trudne warunki. Jest to oczywiście spowodowane obecnością:

- wody
- pary wodnej
- wilgoci.

Dlatego producenci wykonują szczelne oprawy, które są odporne na skraplającą się parę wodną czy nawet bezpośredni strumień wody.

W łazience powinny być zainstalowane lampy, które posiadają IP (Index of Protection - współczynnik ochrony):

- IP44, są wówczas chronione przed kroplami wody spadającymi lub rozpryskiwanymi pod dowolnym kątem, z każdej strony

- IP65, czyli bardzo wysoką ochronę - lampa jest wówczas całkowicie szczelna dla strumienia wody z dowolnego kierunku. Dlatego może być stosowana we wszystkich strefach łazienki (prysznic, wanna, umywalka).

Źródło: Tomix. 

Czytaj także: Lustro w łazience - 12 pomysłów z polskich domów. 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także