×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Oszczędzaj wodę. Zużycie pod kontrolą

Oszczędzaj wodę. Zużycie pod kontrolą

Autor: Wojciech Napora
20 wrz 2019 20:00

Z roku na rok rosną koszty utrzymania gospodarstw domowych. Teraz wzrasta stawka za odbiór śmieci, a już niebawem wejdzie podwyżka za zużycie energii elektrycznej. Woda jest natomiast zasobem, do którego dostęp jest coraz bardziej ograniczony i obarczony coraz wyższymi kosztami uzdatniania i przesyłu. Warto o tym pamiętać i już teraz, każdego dnia, uczyć się mądrze nią gospodarować. Jednym z rozwiązań, które pozwalają kontrolować zużycie wody jest montowany tuż przed baterią zawór kątowy z funkcją regulacji natężenia przepływu.

Każdego dnia korzystamy z armatury w łazience i kuchni. Podczas codziennej toalety czy przygotowania posiłków obsługujemy ją w pośpiechu, nawykowo i bezwiednie. Wtedy też może dojść do ponadnormatywnego poboru wody, co znajduje odzwierciedlenie w wyższych rachunkach. Można temu zapobiec, stosując zawory regulacyjne.

Tyle wody, ile potrzebujesz

Baterie umywalkowe czy zlewozmywakowe pozwalają ustawić parametry wypływającej wody, takie jak natężenie strumienia i temperatura. W codziennej praktyce nie jesteśmy jednak ich w stanie precyzyjnie kontrolować. Dzieje się tak między innymi ze względu na budowę armatury lub wadliwie działające elementy regulacyjne, które z czasem podlegają zużyciu lub korozji.

Czytaj także: "Cichy" dom to zdrowy dom.

Czas ustawienia żądanego strumienia wody może zająć nawet kilka sekund, które poświęcamy na np. manipulację uchwytem baterii. Wtedy właśnie dochodzi do niekontrolowanego poboru wody, który w miesięcznym rozrachunku powoduje wymierne straty finansowe i ekologiczne. Z tego względu zaleca się wyposażenie instalacji wodnej w kątowe zawory regulacyjne. Są montowane przed punktem poboru wody, dlatego dają możliwość płynnej regulacji natężenia jej przepływu jeszcze zanim dotrze do baterii, stając się pierwszym stałym elementem kontroli zużycia. Za pomocą pokrętła na korpusie zaworu można ustawić preferowany poziom natężenia, który uznamy za wystarczający i komfortowy do wykonywania wszelkich czynności w łazience i kuchni. Stosując zawory regulacyjne można uzyskać oszczędności aż do 40% codziennego zużycia wody!

Zużycie pod kontrolą

Funkcja kontroli zużycia wody to podstawowa cecha nowoczesnych zaworów regulacyjnych, która powoduje, że znajdują one częste zastosowanie w budynkach użyteczności publicznej. W miejscach, z których korzysta na co dzień wielu użytkowników, jak lotniska, dworce, muzea czy kina, może dochodzić do nadmiernego zużycia wody, a wstępne ograniczenie jej przepływu pozwala temu zapobiec.

Podobne efekty możemy osiągnąć, stosując zawory regulacyjne w naszych domach i mieszkaniach. Tymczasem w przeważającej większości domowych instalacji montuje się jeszcze najprostsze zawory kulowe, których jedyną funkcją jest otwieranie i zamykanie dopływu wody np. w przypadku awarii lub prac remontowych. Zawory regulacyjne pełnią natomiast zarówno funkcję regulacji ciśnienia wody, jak i odcinania. Możliwość ograniczenia natężenia wypływu wody daje jeszcze jedną czysto użytkową korzyść. Pozwala zapobiec rozpryskiwaniu się wody, co może mieć miejsce np. przy gwałtownym ustawieniu baterii na zbyt silny strumień.

Źródło: Schell.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także