×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Pierwsza edycja 4Buildings za nami. Zrównoważone budownictwo to przyszłość

Pierwsza edycja 4Buildings za nami. Zrównoważone budownictwo to przyszłość

Autor: Wojciech Napora
19 lis 2019 08:03

Ponad 2 tysiące profesjonalistów i 2,5 tysiące miłośników ekologicznego budownictwa w dni otwarte, 5 tys. mkw. powierzchni, 70 ekspozycji, debaty, wystawy, strefy porad, warsztaty, stoiska konsultacyjne, prezentacje, strefa zieleni – pierwsza edycja 4Buildings odbyła się w dniach 15-17 listopada br., w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

4Buildings rozpoczęło się 15 listopada 2019 r. dniem dla profesjonalistów, podczas którego odbyło się 17 sesji tematycznych. Konferencja objęła zakresem cztery najważniejsze trendy w budownictwie XXI wieku: odnawialne źródła energii (GoGreen), zrównoważone budownictwo (NoWaste), nowe technologie (InTech) oraz inteligentne rozwiązania w budynkach (BeSmart). W wydarzeniu wzięli udział właściciele firm budowlanych, liderzy nowatorskich rozwiązań, producenci, dostawcy, architekci, inżynierowie, inwestorzy, deweloperzy, władze samorządowe, ustawodawcy oraz eksperci z Polski i świata.

– Jak budować w sposób zrównoważony, z wykorzystaniem nowatorskich technologii budowlanych
i energii odnawialnej, tak by budynki tworzyły warunki do lepszego życia i pracy? Szukając odpowiedzi na te pytania, stworzyliśmy 4Buildings, nowe wydarzenie w branży budowlanej, które jest odpowiedzią na zmieniające się trendy w budownictwie i architekturze. Zainteresowanie pierwszą edycją pokazuje, że wybór tematu był słuszny. To był fantastyczny czas w Katowicach! Chyba jeszcze nigdy nie powiedziano w Polsce tyle ważnych słów na temat zrównoważonego budownictwa i jego wpływu na nasze życie i zdrowie. Wniosek z 4Buildings jest taki, że bezśmieciowe budownictwo to nie jest chwilowa moda, ale bezpieczna przyszłość. To ogromna zachęta do rozwoju i kontynuacji idei 4Buildings – mówią Małgorzata Burzec-Lewandowska i Robert Posytek, autorzy programu 4Buildings, redaktorzy Propertynews.pl i Propertydesign.pl.

4Buildings zainaugurowała debata pt. „Zero waste w budownictwie”. Ile tracimy, budując tradycyjnie, ile zyskujemy, budując świadomie? Zdrowe, bezpieczne, efektywne, czerpiące z natury, na jakie materiały i technologie budowlane postawić, by były zgodne z gospodarką obiegu zamkniętego? To pytania na które odpowiadali jej uczestnicy.

– Budownictwo na świecie jest odpowiedzialne za połowę globalnego wydobycia surowca oraz za jedną trzecią emisji dwutlenku węgla. Generalnie dosyć mocno trujemy. Rzeczywiście za odpady odpowiadają głównie firmy wykonawcze, ale nie dlatego, że tego chcą. Jesteśmy na początku łańcucha procesu inwestycyjnego, który tworzą prawodawcy, użytkownicy, inwestorzy i architekci, którzy nie zawsze chcą korzystać z produktów krótkoterminowo droższych – przyznał Dariusz Blocher, prezes Budimexu.

– W wielu branżach, na przykład mieszkaniowej, brakuje świadomości dotyczącej eko-rozwiązań. Dlatego nie patrzymy na innych, idziemy swoją drogą, stawiamy na zrównoważony rozwój – opowiadał Szymon Wojciechowski z APA Wojciechowski. – Myślenie zero waste z punktu widzenia architekta powinno zaczynać się od tego, żeby projektować budynek z myślą, że nie zostanie on wyburzony za kilka lub kilkanaście lat – dodał.

– Zrównoważone budownictwo to ogromnie ważny temat - podkreślił Jacek Siwiński, prezes Velux Polska. – Jeszcze niewiele budynków posiada certyfikaty ekologiczne, ale ta świadomość wzrasta.
W przyszłości konstrukcje ekologiczne staną się bardziej atrakcyjne dla najemców, a co za tym idzie, zyskają inwestorzy – przekonywał.

– Budowanie świadomości dotyczącej eko-rozwiązań to długi i ważny proces, ale ogromną rolą państwa jest promowanie rozwiązań proekologicznych poprzez regulacje – mówił Marcin Mądry, dyrektor marketingu i strategii Lafarge. – W ciągu ostatnich 30 lat w branży cementowej nastąpiło ograniczenie emisji o około 30 proc., m.in. dzięki zmianie paliw przemysłowych. Dziś spala się ok. 10 proc. odpadów komunalnych w Polsce. Co roku Lafarge wykorzystuje tyle odpadów, ile jest w stanie wyprodukować milionowe miasto – mówił.

Podczas pierwszego dnia 4Bulidings rozmawiano również o nowoczesnych materiałach wykorzystywanych w budownictwie.

– Wiele średnich firm budowlanych interesuje się prefabrykacją. Szukają możliwości kupienia zakładów produkcyjnych lub zamierzają budować własne fabryki. Chcą zagospodarować nowe rynki w Polsce, albo ruszyć z ofertą za granicę – podkreślił Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców. – Polska nigdy nie będzie światowym liderem innowacji w budownictwie, ale to nie znaczy, że nasze firmy nie wdrażają nowoczesnych technologii. Trochę brakuje strategicznego, menedżerskiego spojrzenia nie tylko na to, co dzieje się obecnie, ale też za dwa lata. Powinniśmy w Polsce planować procesy biznesowe w firmach z perspektywą siedmiu, dziesięciu lat. Wtedy będziemy w stanie odważniej podchodzić do innowacji, które są niezbędne do tego, by przedsiębiorstwo przetrwało na rynku – uważa Jan Styliński.

Co mają wspólnego inteligentne budynki z zielonym budownictwem? Jak innowacyjne technologie
i systemy IT mogą wspomóc ekologiczne budownictwo? Co jest absolutnym "must have" nowoczesnego obiektu? Na te pytania szukali odpowiedzi uczestnicy sesji pt.: „Inteligentne budynki = zrównoważone budynki".

– Budynki z zielonymi dachami, zielonymi fasadami to przyszłość budownictwa. Takie budynki będą zasilane czystą, odnawialna energią i wykonywane w ekologicznych technologiach – prognozował Tadeusz Pawlaczyk, ekspert ds. zarządzania przez jakość i certyfikacji budynków pasywnych, koordynator projektów inwestycyjnych/niskoemisyjnych wiili i rezydencji o ***** standardzie wykonania.

Maciej Turski, ekspert od inteligentnych technologii, właściciel Futunext, autor książki „10 mitów inteligentnych domów” przekonywał o zasadności instalowania smart-rozwiązań. – Automatyka na dobre zawitała w naszych domach. Nawet jeśli nie będziemy mieć zintegrowanego systemu smart-domu, to i tak będziemy mieć automatykę. Warto sobie uświadomić, że myśląc o nowoczesnym domu, musimy zakupić automatykę w takiej czy innej formie – mówił.

Krzysztof Roguski, kierownik biura sprzedaży - klienci kluczowi w Tauron Sprzedaż, mówił z kolei o współpracy dostawców energii z deweloperami. – Widzimy szansę w tym, aby nasi klienci zużywali mniej energii. Chcemy, aby klienci biznesowi współpracowali z nami w zakresie optymalizacji zużycia energii w budynkach. Myślę, że do wyobraźni przemówi to, że w budynkach handlowych wielkokubaturowych z nową technologią możliwe są do osiągnięcia oszczędności na energii i na cieple sięgające do 30 proc. – wyjaśniał.

– Jestem umiarkowanym optymistą. Pamiętam, gdy nasza firma 4,5 roku temu rozpoczynała projekty deweloperskie, staraliśmy się przekonywać do smart-rozwiązań w mieszkaniach. Spotykaliśmy się
z sytuacją, kiedy uznawane to było za zbędne, niepotrzebne. Obecnie deweloperzy, którzy nie stawiają na smart-rozwiązania są „w ogonie" rynku – komentował Mikołaj Pertek, dyrektor na Europę Centralną w Fibaro.

Zielone biuro, czyli jakie? – zastanawiano się w dyskusji wieńczącej pierwszy dzień 4 Buidlings
w Katowicach. Na temat przewodni sesji złożył się szereg szczegółowych zagadnień: energia
w nowoczesnym miejscu pracy, nakłady inwestycyjne kontra korzyści, rodzaje systemów ogrzewania
i chłodzenia w budynkach biurowych, a także instalacji oświetleniowych i towarzyszące im zagadnienie energochłonności sprzętu elektrycznego.

Rafał Schurma, prezydent Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC, właściciel visio | architects and consultants zwracał również uwagę na zalety rozwiązań low-techowych, chociażby w kontekście dbania o jakość powietrza w budynku. – Jeżeli chcemy otworzyć okno, a na zewnątrz jest smog - możemy polegać na automatyce. Ciekawe są tutaj rozwiązania low-techowe. Zarządca budynku może mieć na oknach zainstalowane kontaktrony i dzięki temu wie, które okna są zamknięte i może wysłać maila do osób, które są najbliższej okien i wskazać, które powinny być zamknięte – opowiadał.

– Stanem oczekiwanym jest, że każde kolejne biuro będzie zielone. Raczej nie ma już odwrotu i powrotu do tego co było – przekonywał Radosław Stojek, wiceprezes Dalkia Polska Solutions. – To wszystko co się dzieje wokół nas jest bezpośrednio uzasadnione przez naszą produktywność. W 2018 roku przeprowadzono badania, które wykazały, ze zaledwie 12 mg w metrze sześciennym powietrza obniża znacznie naszą produktywność – dodawał.

Krystian Wawer, partner w Horizone Studio, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC zwracał uwagę na korzyści konsultowania projektu z jego przyszłymi użytkownikami. – Ważnym aspektem jest wspólne projektowanie, przy zaangażowaniu pracowników. W przypadku projektowania biur mamy możliwość zaprojektowania budynku dla konkretnego odbiorcy, przeprowadzenia ankiet. Warto, aby inwestor korzystał z możliwości wysłuchania głosów swoich pracowników – podkreślał.

Drugi i trzeci dzień (16-17 listopada br.) 4Buildings przyjęły formułę Dni Otwartych. Blisko (liczba) pasjonatów ekologicznego budownictwa wzięła udział w spotkaniach z ekspertami, wystąpieniach oraz warsztatach. Z czego zbudować dom XXI wieku? Rachunki za energię – jak je czytać i zaoszczędzić? Inteligentne budynki, najciekawsze rozwiązania, rynkowe trendy, materiały dociepleniowe – na co się zdecydować i ile to kosztuje? Czy można zmniejszyć ilość odpadów w gospodarstwie domowym? Na te inne pytania odpowiadali eksperci i praktycy obecni na Dniach Otwartych 4Buildings.

W Strefie Ekspertów 4Buildings dostępni byli profesjonaliści z różnych dziedzin związanych
z oszczędzaniem mediów, redukowaniem liczby odpadów, fotowoltaiką, rozwiązaniami „Smart” dla mieszkania i domu oraz finansowaniem działań proekologicznych (m.in. w ramach programu Czyste Powietrze).

16 i 17 listopada br. odbyło się także 4Buildings Show – w trakcie dwóch dni wybitni polscy architekci opowiedzieli o tym, jak powstawały projekty blisko 20 najciekawszych domów z całego kraju – przykładowo: Cichy Dom zaprezentował Marek Wawrzyniak z Pracowni Architektonicznej Toprojekt, Dom Atrialny przybliżył Karol Nieradka z pracowni Maxberg, Dom na Styku 2 pokazał Piotr Tokarski
z TTAT, Dom Rozcięty opisał Bartłomiej Drabik z Superhelix Pracownia Projektowa.

Teren 4Buildings miał swoją Strefę Zieleni oraz Strefę Wymiany Roślin. Weekendowy program obfitował w angażujące zajęcia dla dorosłych i dzieci. Odbyły się m.in. warsztaty: upcykling - jak zrobić torbę na zakupy z t-shirta, „Dzieciaki sadzeniaki” - jak pielęgnować oraz samodzielnie posadzić roślinki, wermikompostowanie w domu i na zewnątrz, czyli jak zbudować własny kompostownik i jak o niego dbać. Dodatkowe atrakcje, gry i zabawy dla dzieci zapewniło stoisko magazynu Dobrze Mieszkaj.

Dni Otwarte 4Buildings poprowadzili: Katarzyny Dowbor, dziennikarka i prezenterka TV, Darek Stolarz, stolarz i projektant mebli, prowadzący stacji HGTV oraz Dominik Strzelec, prowadzący stacji HGTV, ogrodnik i majsterkowicz z pasją.

Wydarzeniu towarzyszył konkurs 4Buildings Awards 2019, w którym wyróżnione zostały postępowe inwestycje, nowatorskie technologie oraz ludzie z wizją. Ideą konkursu jest promowanie nowoczesnego budownictwa, zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju. Zwycięzcy zostali ogłoszeni podczas wieczornej gali 15 listopada br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Organizatorem 4Buildings jest Grupa PTWP, wydawca branżowych magazynów i portali oraz organizator kongresów, konferencji, imprez targowych, seminariów i szkoleń, na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym w Katowicach oraz 4 Design Days – największego w tej części Europy wydarzenia rynku nieruchomości, architektury, wnętrz i wzornictwa.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także