Podpowiadamy jak dbać o narzędzia garażowe

Podpowiadamy jak dbać o narzędzia garażowe

Autor: Radosław Zieniewicz
16 marz 2017 13:54

Co zrobić, by zestaw do majsterkowania służył latami? Śrubokręty, akcesoria do narzędzi i ulubiona wiertarka. Dowiedz się, co i gdzie powiesić, jak je przechowywać i co od czasu do czasu wysmarować.

Nawet wykonany z najlepszych komponentów i dostarczony przez słynących z wysokiej jakości producentów sprzęt nie przetrwa próby czasu, jeśli nie będziemy umieli o niego zadbać.

Narażenie na wilgoć, niewystarczające zabezpieczenie, zły sposób przechowywania – to wszystko wpływa na to, że narzędzia niszczeją. Wystarczy jednak pamiętać o kilku prostych zasadach, by cieszyć się dobrze działającym sprzętem przez długi czas – mówi Adam Raczkowski, ekspert narzędziowy firmy Lange Łukaszuk i product manager Wolfcraft. Jak to zrobić?

Warsztat w garażu

Niezależnie, czy ktoś prowadzi profesjonalny warsztat samochodowy, regularnie majsterkuje, czy potrzebuje raz w roku dokręcić śrubkę w domowej szafce, powinien wyznaczyć jedno miejsce do przechowywania narzędzi.

Wymagany porządek pozwoli zapewnić wyznaczenie fragmentu garażu, gdzie stanie warsztatowy stół, zamontowane zostaną półki czy zawiśnie perforowana tablica.

Tablica praktycznie nie zajmuje miejsca, mogą na nią trafić narzędzia dowolnej wielkości dzięki możliwości montowania uchwytów na całej jej powierzchni – mówi Adam Raczkowski. Dodatkowo to funkcjonalne i wygodne rozwiązanie sprawia, że narzędzia zawsze są pod ręką.

Usuwanie rdzy z narzędzi

Woda to główny wróg narzędzi i elektronarzędzi – dostaje się do wrażliwych na wilgoć części, powoduje korozję i skutecznie obniża trwałość sprzętów.

Rozwiązaniem tego problemu są specjalne preparaty antykorozyjne i konserwujące – często występują w postaci aerozolu, co pozwala im z łatwością dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, usunąć zanieczyszczenia i pokryć narzędzia niewidzialną warstwą ochronną.

Rdza już się pojawiła? Nie wszystko stracone – pozbyć się rdzy pomoże montowana na wiertarce lub szlifierce kątowej szczotka druciana. Po „zabiegu” pozostaje wymoczyć narzędzia w odrdzewiaczu, opłukać wodą, wysuszyć i zakonserwować np. smarem. I pamiętać o podstawowej zasadzie, która dotyczy także rdzy – lepiej zapobiegać, niż leczyć

Jak konserwować elektronarzędzia?

Więcej uwagi należy poświęcić odpowiedniemu zadbaniu o stan elektronarzędzi. Odpowiednia konserwacja wiertarek, wkrętarek, kątówek i szlifierek pozwoli utrzymać je w dobrej kondycji mimo intensywnego użytkowania.

Taki sprzęt pracuje przy dużym zapyleniu – należy więc regularnie usuwać z nieosłoniętych elementów warstwę zbitego pyłu. Równie niebezpieczne są drobinki dostające się pomiędzy ruchome elementy, powodujące ich zacieranie. By tego uniknąć, po wykonanej pracy powinno się czyścić wrażliwe miejsca sprężonym powietrzem.

Co ważne, elektronarzędzia, jak każdy sprzęt elektryczny, źle znoszą wilgotne warunki – kluczowa jest kwestia ich przechowywania.

Muszą być to pomieszczenia suche, specjalne pudełko lub ścienne szafki, gdzie wilgoć nie dotrze. W przeciwnym wypadku po podłączeniu do prądu grozi nawet zwarcie i uszkodzenie sprzętu, niesie to też zagrożenie dla samego użytkownika – dodaje ekspert Lange Łukaszuk. Odpowiednia konserwacja i sposób przechowywania elektronarzędzi to w końcu niewielki koszt w stosunku do ceny, którą przyszło za nie zapłacić.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także