
Pompy ciepła a środowisko naturalne
W obiegu każdej sprężarkowej pompy ciepła krąży czynnik chłodniczy umożliwiający transport energii cieplnej. Pobiera on ciepło z ośrodka o niskiej temperaturze, wrze przy niskim ciśnieniu, następnie zostaje sprężony, aby oddać to ciepło podczas procesu skraplania w wysokiej temperaturze i ciśnieniu. Ten cykl jest realizowany w obiegu zamkniętym, hermetycznie odizolowanym od środowiska zewnętrznego.

Obecnie najpopularniejszymi czynnikami chłodniczymi są gazy fluorowane, takie jak np. R410A. Ich stosowanie wiąże się jednak z coraz wyższymi restrykcjami prawnymi, ponieważ w razie uwolnienia do atmosfery w znacznym stopniu przyczyniają się do powstawania efektu cieplarnianego.
Współczynnik istotny dla środowiska
Gazy cieplarniane w istotny sposób absorbują promieniowanie słoneczne bezpośrednie oraz odbite od Ziemi. Utrudniają w ten sposób emisję promieniowania podczerwonego naszej planety, przyczyniając się do zwiększania temperatury na jej powierzchni. Jednym z głównych gazów cieplarnianych jest dwutlenek węgla (CO2). Aby umożliwić porównanie szkodliwości poszczególnych substancji, wprowadzono uniwersalny wskaźnik GWP (global warming potential). Porównuje on ilość ciepła akumulowanego przez określoną masę gazu do ilości ciepła zatrzymanego przez taką samą masę dwutlenku węgla. Popularny czynnik chłodniczy R410A ma współczynnik GWP równy 2088. Oznacza to, że 1 kg czynnika R410A uwolnionego do atmosfery oddziałuje na ocieplenie klimatu tak jak 2088 kg CO2.
Wysokowydajny i ekologiczny czynnik chłodniczy
Propan, gaz należący do grupy węglowodorów nasyconych, ma szerokie zastosowanie w przemyśle oraz gospodarstwach domowych. Czysty, bezbarwny i bezwonny propan występuje pod nazwą R290 jako czynnik chłodniczy. Jedną z najistotniejszych zalet R290 jest jego wysoka wydajność pod względem efektywności w porównaniu do innych czynników chłodniczych. Propan ma doskonałe właściwości termodynamiczne, pozwalające na wydajną pracę pompy ciepła nawet przy bardzo niskich temperaturach powietrza atmosferycznego (nawet do -25ºC). Ponadto ten czynnik jest przyjazny środowisku naturalnemu. Nie powoduje destrukcji warstwy ozonowej oraz w znikomym stopniu przyczynia się do powstawania efektu cieplarnianego. Wskaźnik GWP dla propanu wynosi zaledwie 3.
Czytaj także: Zalety pomp ciepła.
Najczęstsze pytania o wykorzystanie R290 w pompach ciepła dotyczą bezpieczeństwa eksploatacji tych urządzeń. R290 to bardzo czysty propan bez dodatków zapachowych. Jest on klasyfikowany jako gaz łatwopalny. Należy jednak pamiętać, że ten czynnik cechuje się wysoką wydajnością, w związku z czym jego ilość w obiegu chłodniczym jest niewielka w porównaniu do innych czynników chłodniczych.
Czytaj także: Architektura a ekologia.