×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
[Poradnik] Jak przygotować się do pracy z drewnem?

[Poradnik] Jak przygotować się do pracy z drewnem?

Autor: Wojciech Napora
09 sie 2019 20:00

O tym, jak przygotować podłoże drewniane do aplikacji lakierobejcy, oleju lub lazury mówi ekspert.

Drewno, które na co dzień jest narażone na oddziaływanie niesprzyjających warunków zewnętrznych (deszcz, wiatr, ostre słońce, mróz), trzeba dobrze zabezpieczyć, żeby cieszyć się jego pięknem przez wiele lat. Zanim jednak przystąpimy do malowania, musimy wykonać szereg prac, które przygotują drewno do renowacji.

Po pierwsze czyszczenie. Myjką ciśnieniową lub wilgotną szmatką pozbywamy się brudu, kurzu i wykwitów, takich jak glony czy grzyby. Dokładnie suszymy i przystępujemy do naprawy ewentualnych ubytków.

Następnie szlifujemy drewno szlifierką lub przy pomocy papieru ściernego. Usuniemy w ten sposób stare warstwy, które być może odchodzą i nieestetycznie się łuszczą. Dobrze wyszlifowana powierzchnia ma jeszcze jedną zaletę – zwiększa swoją przyczepność, dzięki czemu drewno lepiej wchłonie preparaty, których później użyjemy. Pamiętajmy, by dokładnie odpylić drewniane elementy, zanim przystąpimy do dalszych prac. Nie zapominajmy, że surowe drewno zawsze należy zabezpieczyć bezbarwnym impregnatem gruntującym. Wnika on głęboko w drewno i zapobiega rozwojowi grzybów, powodujących siniznę oraz skutecznie chroni przed owadami. Dodatkowo preparat stanowi dobrą bazę pod wyroby nawierzchniowe, zwiększając ich wydajność i przyczepność.

Dalej pozostaje tylko aplikacja produktu ochronno-dekoracyjnego – lakierobejcy, lazury czy oleju – zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Przed nałożeniem ostatniej warstwy preparatu należy delikatnie zmatowić drewniany element papierem ściernym, aby uzyskać jeszcze lepszy efekt dekoracyjny.

Po zakończonej pacy, w zależności od rodzaju wybranego produktu, myjemy dokładnie wykorzystane narzędzia i pozostawiamy drewno do całkowitego wyschnięcia. Warto pamiętać, by po każdym sezonie zabezpieczyć drewniane elementy przed zimą, by wiosną móc znów cieszyć się ich naturalnym pięknem.

Edyta Sokolnicka, Brand Manager marki Bondex

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także