PARTNER PORTALU
[Poradnik] Jak wybrać idealną sofę?

[Poradnik] Jak wybrać idealną sofę?

Autor: Wojciech Napora
12 lip 2019 11:00

Kanapa w nowoczesnych mieszkaniach to nie tylko element dekoracyjny, ale istotna część naszego codziennego funkcjonowania.

Sofa - to na niej wypoczywamy, przyjmujemy gości, a czasem pracujemy… Jej odpowiedni dobór może nadać przestrzeni nie tylko funkcjonalności, ale także wyjątkowego charakteru – zwłaszcza, jeżeli mebel swoimi atrybutami ożywia pomieszczenie, przy zachowaniu jego klimatu. W jaki sposób wybrać najlepszy model sofy? Na co szczególnie zwrócić uwagę? Na te pytania odpowiada Marta Kmošenová, ekspert Bonami.pl.

Podczas wyposażania mieszkania, kupno odpowiedniej sofy dopasowanej do naszych potrzeb często znajduje się na szczycie najważniejszych zadań do wykonania. Jeżeli więc jest to tak istotne, dobór właściwego mebla nie powinien opierać się wyłącznie na walorach wizualnych:

Zanim udamy się do sklepu stacjonarnego lub zaczniemy przeglądać strony internetowe z wyposażeniem wnętrz, weźmy pod uwagę wszystkie aspekty – na przykład formę, mechanizm czy obicie, których spełnienie pozwoli nam dobrać model idealnie dopasowany do naszych oczekiwań. Zadajmy sobie także pytanie o najodpowiedniejszy kolor dla naszego wnętrza i samopoczucia. Czy wolimy narożnik, czy może sofę w kształcie litery „U”? Czy lepsza byłaby dla nas kanapa ze schowkiem, czy bez? Odpowiadając sobie na te pytania dowiemy się, co tak naprawdę stanowi o prawdziwym komforcie użytkowania naszej sofy – doradza Marta Kmošenová.

Mierz dwa razy, kupuj raz

W wielu przypadkach klienci dokonują zwrotu sofy ze względu na brak miejsca w docelowej przestrzeni. Przed kupnem warto zatem dokonać właściwych pomiarów obejmujących każdą pozycję mebla. Jak mówi Marta Kmošenová, dobrze dobrany model potrafi nie tylko pięknie wzbogacić pomieszczenie, ale także je odpowiednio zagospodarować, dzieląc przestrzeń na przykład na dwie funkcjonalne strefy:

W nowoczesnych aranżacjach salonów kanapa nie musi przylegać do ścian czy rogów pokoju. Dzięki odpowiedniemu rozmiarowi i sposobie ustawienia, sofy stają się często świetnym rozwiązaniem pozwalającym na funkcjonalne zagospodarowanie pomieszczenia, na przykład oddzielając od siebie salon i kuchnię. 

Ekspertka radzi również, aby nie decydować się na meble posiadające duże gabaryty, jeżeli posiadamy małe mieszkanie, w którym liczy się każdy centymetr:

Małe mieszkania wymagają bardziej sprytnego podejścia do tematu. Oprócz mebli przeznaczonych do rogów pomieszczenia oraz tych o mniejszej głębokości warto także pomyśleć o narożnikach, gwarantujących oszczędność miejsca. Oprócz samych narożników, ilość miejsc siedzących można również zwiększyć przy pomocy foteli, pufów, taboretów czy worków do siedzenia. 

Obicie i skala Martindale’a

Wybierając idealną sofę do naszego salonu, zwróćmy uwagę również na jej obicie. Jest to istotne, gdyż dobrze dobrany materiał wpływa nie tylko na efekt wizualny mebla, ale także na komfort wypoczynku i praktyczność użytkowania.

Skórzane sofy to wciąż niekwestionowane hity wnętrzarskie, których ponadczasowy wygląd zawsze dopasowuje się do różnych aranżacji salonu. Te prawdziwe skórzane meble, jeśli dba się o nie w odpowiedni sposób, przetrwają długie, długie lata. Są one odporne na upływający czas, nie szkodzą im przeprowadzki oraz posiadają większą nośność. Warto również wspomnieć o tym, iż pielęgnacja obicia ze skóry nie jest kłopotliwa – raz w roku wystarczy użyć specjalnego środka do pielęgnacji, a od dwóch do czterech razy w roku należy ją zaimpregnować - mówi Marta Kmošenová.

Kanapy z obiciem tekstylnym nie wymagają tak dokładnej pielęgnacji oraz są dostępne w wielu wariantach cenowych. 

Czytaj także: Jaki ekspres do kawy wybrać?

Skupiając się na tworzywie obicia, warto sprawdzić jego wytrzymałość na otarcia za pomocą skali Martindale’a. Jak wyjaśnia Marta Kmošenová, im większa wartość na skali tym lepiej, ale niższy wskaźnik wcale nie oznacza gorszej jakości wykonania:

Cyfry skali Martindale’a wskazują jedynie na to, do jakiego rodzaju użytkowania nadaje się dana kanapa. Jeżeli wynik wynosi do 20 000 cykli, model jest odpowiedni dla pary lub małej rodziny, korzystającej z sofy każdego dnia. W przypadku liczby do 50 000 cykli, sofa nadaje się dla rodzin z dziećmi czy mieszkania dla wielu osób. Natomiast w przypadku, gdy wynik będzie większy niż 50 000 cykli, kanapa będzie idealna dla licznej rodziny, która korzysta z sofy w dzień i w nocy oraz jako wyposażenie do biur i hoteli.

Konstrukcja podstawą wypoczynku

Istotnym elementem doboru odpowiedniej sofy jest także jej konstrukcja oraz budowa siedziska. Stelaż kanapy powinien być stabilny i możliwie odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Szkielet to kluczowa część mebla. Najczęściej wykonywany jest on z tworzywa sztucznego, metalu, płyty wiórowej lub litego drewna. Ta ostatnia opcja, czyli konstrukcja z litego drewna, to najbardziej kosztowna inwestycja, jednak gwarantuje wytrzymałość – nawet w przypadku znacznych obciążeń czy częstych przeprowadzek. Konstrukcja z metalu to z kolei idealna podstawa sof rozkładanych. Najtańszym wariantem jest płyta wiórowa oraz tworzywo sztuczne, które cechuje krótka żywotność, zatem poleca się je do mieszkań studenckich czy na okres przejściowy do swojego pierwszego “m” – doradza Marta Kmošenová.

Porządnym wsparciem dla pleców są sofy o twardym siedzisku z wielowarstwowym wypełnieniem. Jak wyjaśnia ekspertka, takie modele mniej obciążają nasz aparat ruchu, są wystarczająco ergonomiczne i bardzo wygodne.

Tańsze sofy są zazwyczaj wypełnione molitanem, masą tekstylną lub inną pianką. Ich główną wadą są miękkie siedziska, które szybko ulegają wgnieceniom, a także krótka żywotność. Jeżeli jednak przy wyborze sofy kierujemy się ceną, a z mebla będziemy korzystać okazjonalnie, nie ma powodu, aby nie wybrać takiego wariantu. 

Źródło: Bonami.pl

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także