
Poważny problem wody
Ponieważ populacja świata rośnie zwiększa się zapotrzebowanie na wodę, to powoduje, że zasoby zostaną wyczerpane, a to spowoduje nieodwracalne zniszczenia w środowisku naturalnym.

Więcej niż 2 miliardy ludzi na świecie nie ma dostępu do wody pitnej ani do podstawowych urządzeń sanitarnych. Zadaniem kobiet i dziewczynek jest zdobycie wody dla ich domostw. Problem braku wody dotyka ponad 40% populacji świata i spodziewany jest wzrost tej liczby. Powodzie i inne kataklizmy wywołane przez żywioł wody powodują 70% zgonów na świecie.
Co więcej kryzys klimatyczny powiększa istniejące ryzyka i rodzi nowe zarówno w sferze ekosystemów, jak i ludzkich. Te ryzyka są dystrybuowane nierówno i generalnie istnieje większe prawdopodobieństwo, że dotyczą ludzi i społeczności biednych i pokrzywdzonych.
Organizacja IDMC potwierdziła, że nadzwyczajne zjawiska meteorologiczne spowodują migrację 90% ludzkości.
W związku z globalnym ociepleniem, kriosfera czyli część hydrosfery, obejmująca wody w postaci niezanikającego lodu lodowcowego, morskiego i gruntowego - wciąż kurczy się i ulega procesowi redukcji.
Czytaj także: Światowy Dzień Wody.
Wzrost ilości tropikalnych wiatrów, takich jak cyklony i tropikalnych deszczy, intensyfikacja ekstremalnych uderzeń gorąca w połączeniu z wyższym poziomem mórz, potęguje ryzyko nieprzewidzianych zjawisk przyrodniczych na wybrzeżach. Wszystko to może spowodować pogorszenie dostępu do żywności, wody i jej jakości dotykając przede wszystkim najbiedniejsze i bezbronne społeczności świata.
Zgodnie z Organizacją Narodów Zjednoczonych, niektóre z proponowanych rozwiązań zawierają przede wszystkich ochronę płuc naszej planety, czyli najważniejszych akwenów absorbujących dwutlenek węgla – oceanów i obszarów bagiennych, wdrażanie inteligentnych technik rolniczych, chroniących klimat i zwiększających ponowne użycie „szarej wody”. Ponadto istotny jest rozwój technik przewidujących pogodę i poszerzanie wiedzy w zakresie czynników społecznych i ekonomicznych ludzkiego ryzyka jakie rodzi się w czasie powodzi, aby móc redukować ich negatywne skutki.