Poznaj 4 proste kroki do stworzenia inteligentnej kuchni

Poznaj 4 proste kroki do stworzenia inteligentnej kuchni

Autor: Radosław Zieniewicz
29 marz 2017 12:49

Steruj sprzętem AGD z poziomu smartfona, zapomnij o poruszaniu się w nocy po omacku i kontroluj stan zużywanej energii - domowa automatyka wkracza do kuchni.

Wygoda, jaką zapewnia kontrolowanie z poziomu smartfona tego, co się dzieje w mieszkaniu sprawia, że rozwiązania smart home stają się coraz bardziej powszechne. Inteligentna staje się również kuchnia.

Krok 1. Zabezpieczenie przed pożarem

Rozwiązania z segmentu Internetu Rzeczy z jednej strony zapewniają wygodę, z drugiej bezpieczeństwo. Gotowanie to z kolei ryzyko pożaru. Niezgaszony palnik, świeczka, podgrzewacz, zapomniany odgrzewany obiad.

Przyczyn może być wiele, ale w ochronie przed nieszczęściem można wspomóc się technologią. W przypadku systemów smart home bezpieczeństwo przeciwpożarowe zwiększają inteligentne czujniki dymu.

Umieszczony na suficie lub ścianie detektor wykrywa zbyt wysoką temperaturę, a nawet pożar, który rozprzestrzenia się bez dymu– mówi Mikołaj Pertek, ekspert rynku deweloperskiego w Fibaro. Ponadto pracujące w technologii Z-Wave urządzenie w momencie wykrycia pożaru wysyła powiadomienie na telefon domownika.

Krok 2. Zalanie? Tu to nie grozi

Problem ze zmywarką czy awaria wodociągowa w kuchni może poważnie odbić się na naszych finansach. By zminimalizować ryzyko, warto rozważyć instalację czujnika zalania, który zintegrowany z systemem inteligentnego domu o każdym wykrytym przecieku poinformuje natychmiast, wysyłając informację na telefon. Kompaktowych rozmiarów urządzenie można z łatwością umieścić nawet w trudno dostępnym miejscu i w dowolnej pozycji.

Dodatkowo, dzięki wyposażeniu w czujnik temperatury, pozwala zadbać o odpowiedni komfort pracy w kuchni. Urządzenie sprawdza się jako kontroler ogrzewania podłogowego – przekazuje informacje o temperaturze bezpośrednio do systemu sterowania, który dostosowuje ją do oczekiwań domownika.

Krok 3. Urządzenia pod kontrolą

W inteligentnej kuchni znakomicie sprawdza się także czujnik ruchu – niewielkie urządzenie trudno zauważyć, ale wygodę, którą zapewnia, odczuwa się na każdym kroku.

Czujnik połączony z modułami sterującymi oświetleniem automatycznie włączy światło na przykład w momencie, gdy w nocy wejdziemy do kuchni, by napić się wody – mówi Mikołaj Pertek.

Co istotne, urządzenia w kuchni nie muszą być smart, by korzystać z inteligentnych technologii. Wykorzystanie modułów pozwala lepiej kontrolować działanie domowych sprzętów – poziom zużywanej przez nie energii czy też sam ich stan działania.

Gdy zepsuje się lodówka, współpracujący z centralą sterującą moduł wyłącza ją, a o całym zdarzeniu informuje za pomocą wiadomości na smartfona. Dzięki temu można odpowiednio zareagować, by przechowywane jedzenie się nie popsuło – dodaje Mikołaj Pertek.

Krok 4. Kuchnia pamięta za nas

Wyciąg nie daje sobie rady z pozbyciem się zapachów z gotowania? W rezerwie zawsze mamy możliwość uchylenia okna – gorzej, gdy o otwartym oknie zupełnie zapomnimy. Wychładzające się pomieszczenie naraża nas na dodatkowe koszty związane z ogrzewaniem, a także zwiększa ryzyko włamania.

Z pomocą przychodzi tu czujnik otwarcia i zamknięcia drzwi i okien, który o wybranych przez nas godzinach (np. przed położeniem się spać) przypomni o konieczności ich zamknięcia. Ponadto z poziomu smartfona możemy sprawdzić, czy okna są zamknięte, gdy na przykład zapowiada się na deszcz.

To nie wszystko – kuchnia może pamiętać za nas o… podlewaniu świeżych ziół. Umożliwia to wykorzystanie kontrolera RGWB oraz podłączonego do niego czujnika temperatury
i wilgotności gleby. Kuchenna mini-szklarnia sama „upomni się” o wodę, gdy będą tego wymagały panujące w niej warunki. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także