Poznaj kluczowe terminy określające jakość blachodachówki

Poznaj kluczowe terminy określające jakość blachodachówki

Autor: Radosław Zieniewicz
10 lis 2017 17:13

Zainteresowanie inwestorów blachodachówką sprawia, że oferty producentów są coraz bardziej urozmaicone. Jednak, kiedy już udajemy się do punktu sprzedaży często nie jesteśmy w stanie zrozumieć branżowych określeń, używanych przez sprzedawców w celu opisania właściwości poszczególnych wyrobów.

Sprawdź porady eksperta z firmy Blachotrapez i poznaj kluczowe pojęcia – niezbędne przy podjęciu decyzji zakupowych i wyborze najlepszego materiału. 

Mikrony, czyli grubość powłoki

Właściwości blachodachówki określa jeden z podstawowych terminów – powłoka. Pamiętajmy, że jej grubość i jakość ma istotne znaczenie dla ochrony i trwałości pokrycia.  

Powłoka to jedna lub kilka warstw wykończeniowych, które mają za zadanie zabezpieczyć blachodachówkę. W jej kontekście ważnym określeniem jest pojęcie mikron, wyrażane za pomocą symbolu µm. Właśnie w mikronach podawana jest grubość powłoki. Wartość tego parametru pomoże nam określić, czy mamy do czynienia z produktem dobrej jakości. Im większa wartość, tym grubsza i lepsza blachodachówka. W zależności od stopu metali wykorzystywanych podczas produkcji możemy mówić o różnego rodzaju powłokach. Jedną z popularniejszych powłok jest Poliester Standard, tzw. „połysk” – blachy powlekane, ocynkowane obustronnie. Z kolei zwiększoną ochronę, odporność na zarysowania i korozję oraz  dłuższą żywotność blachodachówki uzyskamy decydując się na zakup blach np. z powłokami cynkowo-magnezowymi – wyjaśnia Marcin Dyda, ekspert firmy Blachotrapez  producenta blaszanych pokryć dachowych.

Czym jest rdzeń?

Jeśli chodzi o jakość produktu, jednym z najistotniejszych określeń jest termin rdzeń.

Rdzeń to nic innego jak „serce” blachodachówki, ukryte pod warstwami ochronnymi i wykończeniowymi. Materiałem, z którego najczęściej się go wykonuje, jest stal. Skład chemiczny stali ma kluczowy wpływ na wytrzymałość, twardość i jakość pokrycia. Grubość rdzenia wyrażana jest w milimetrach. Przyjmuje się, że nie powinna być ona mniejsza niż 0,50 mm. Wyjątkiem mogą być blachy z posypką, gdzie może ona wynosić 0,4 mm. Dane na temat grubości rdzenia możemy znaleźć na formularzu zamówienia i dołączonym certyfikacie z huty, a czasami na rewersie arkusza blachy. Brak takich informacji od producenta powinien być dla nas sygnałem. Nie mamy wówczas pewności, czy nie jest to wyrób o gorszych parametrach niż sugerowane. Kupując blachodachówkę wybierajmy produkty pochodzące z dużych, renomowanych hut, sygnowane ich nazwą, które przez lata pracowały na swoją obecną pozycję. Przykładem może być niemiecka huta thyssenkrupp Steel Europe – podpowiada ekspert firmy Blachotrapez.

Przetłoczenie wpływa na wygląd blachodachówki

Kiedy już poznaliśmy terminologię związaną z jakością blachodachówki, weźmy pod lupę pojęcia związane z jej wyglądem i sposobem montażu. Podczas rozmowy ze sprzedawcą z pewnością zetkniemy się z określeniem „przetłoczenie”. Jest to charakterystyczny pionowy „uskok” mający bezpośredni wpływ na wygląd produktu.

Na rynku są dostępne wyroby o pojedynczym, podwójnym, a nawet potrójnym przetłoczeniu, które może przybierać różne kształty i wysokość, wyrażaną w milimetrach. Ilość, wysokość i rodzaj przetłoczeń decydują o sposobie załamywania się światła, wpływają na plastyczność połaci, tym samym nadając jej  oryginalny charakter.

Moduły = łatwe i szybkie krycie

Z wyborem konkretnego produktu wiąże się też pojęcie blachodachówka modułowa, znana także jako moduł. To rozwiązanie zostało wprowadzone przez producentów kilka lat temu i od razu zyskało grono zwolenników. Blachodachówki modułowe mają stały, zwykle niewielki wymiar, w większości przypadków są symetryczne i tworzą pojedynczy lub podwójny rząd dachówek. Ich montaż nie wymaga szczegółowych pomiarów dachu – wystarczy jedynie informacja o jego powierzchni.

Niewątpliwą zaletą blach modułowych jest wyeliminowanie jednej linii łączenia arkuszy blachy poprzez zastosowanie tzw. montażu na cegiełkę. Rozwiązanie to idealnie sprawdza się w przypadku dachów „kopertowych” i skomplikowanych, z wieloma załamaniami, co pozwala na zminimalizowanie ilości odpadów. Liczący się producenci mają w swojej ofercie tego rodzaju produkt (przykładem może być blachodachówka Germania Simetric marki Blachotrapez) – wyjaśnia Marcin Dyda, ekspert z firmy Blachotrapez.

Ważnym pojęciem związanym z wyborem produktu jest też szerokość efektywna, określana również, jako szerokość krycia rzeczywistego. Termin ten oznacza wielkość arkusza („kawałka”) blachy. Efektywna powierzchnia krycia określa rzeczywiste zużycie blachy niezbędnej do pokrycia dachu. Wartość ta jest zawsze pomniejszona o szerokość zakładów, które należy wykonać.

Dobierz napęd do bramy garażowej za pół ceny. Sprawdź jak to zrobić!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także