×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Poznaj zalety izolacji natryskowej

Poznaj zalety izolacji natryskowej

Autor: Wojciech Napora
26 wrz 2019 08:00

"Zastosowanie izolacji pianką natryskową pozwala zredukować ilość energii potrzebną na utrzymanie komfortu w budynku kilkakrotnie. To powoduje, że źródła ciepła / zimna spożywają mniej surowców i produkują mniejszą ilość spalin, co ma bardzo korzystny wpływ na środowisko" - mówi Grzegorz Miketiuk z firmy Domoterm, prelegent wydarzenia 4Buildings (www.4buildings.pl).

Na czym polega metoda docieplania pianką?

Grzegorz Miketiuk: Izolacje pianką to metoda docieplania poddaszy, polegająca na natryskiwaniu pianki na powierzchnię dachowe. Pianka trafiając w stanie ciekłym na podłoże typu membranę, deskę momentalnie wyrasta zwiększając swoją objętość 100-krotnie, zapewniając zaizolowanie wszystkich możliwych szczelin konstrukcji dachowej.

Pianka powstaje na skutek reakcji dwóch składników. Do natrysku pianki poliuretanowej potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, którego zadaniem jest odpowiednie przygotowanie składników i podanie ich do pistoletu natryskowego, w którym odbywa się mieszanie tych składników. Bardzo ważną rolę w natrysku pełni aplikator. Jest to osoba, która za pomocą pistoletu nakłada materiał na powierzchnię stosując odpowiednie techniki zwane „technikami natrysku”. Od pracy sprzętu oraz aplikatora bardzo zależy jakość wykonanej izolacji.

Jakimi właściwościami i parametrami technicznymi cechuje się pianka poliuretanowa stosowana przez Państwa do ocieplania budynków?

Piankę poliuretanową H2foam lite, powszechnie stosowaną w Polsce i na całym świecie, cechuje przede wszystkim wysoka jakość składników, które są dobierane do produkcji jej składników. Produkt został dopracowany niemal do perfekcji. Posiada najniższą absorpcję wody na rynku, najniższy poziom emisji związków lotnych, co robi piankę bezpieczną dla człowieka i środowiska. Produkt jest bardzo stabilny wymiarowo i parametrowo, co potwierdza się 25 letnią gwarancją od producenta.

Jakie są zalety tego materiału w porównaniu do innych, „tradycyjnych” metod docieplania?

Zaletą stosowania pianki w porównaniu do klasycznych materiałów izolacyjnych jest przede wszystkim to , że jeden produkt eliminuje straty ciepła powstające w wyniku kondukcji, czyli ruch energii przez ciała stałe jak i konwekcji – przekazywanie ciepła przez ruch powietrza lub wody.

Nośnikiem ciepła w budynku jest powietrze, a pianka, posiadając bardzo dobrą lambdę, tworzy dodatkowo bezspoinową warstwę izolacji, w skutek czego w zimie ciepłe powietrze nie wydostaje się na zewnątrz, a w lecie nie trafia do środka. Taka izolacja w prosty sposób tworzy bardzo dobry klimat w pomieszczeniu. Dodatkowym atutem pianki jest możliwość zastosowania w konstrukcjach otwarto dyfuzyjnych, co pozwala na szybkie pozbycie się zbędnej pary wodnej z pomieszczenia.

Do jakiego typu budynków i elementów konstrukcyjnych polecana jest izolacja natryskowa?

Pianka poliuretanową otwartokomórkową można stosować w różnych konstrukcjach. Przede wszystkim dla wykonania izolacji stropów dachów ukośnych, sufitów, ścian, izolacji podłóg pomiędzy belkami w budownictwie domków jednorodzinnych oraz sufitów i ścian w budownictwie przemysłowym.

W jaki sposób stosowana przez Państwa technologia wpisuje się w trendy budownictwa w duchu ekologicznym i zgodnym z zasadami zrównoważonego rozwoju?

Zastosowanie izolacji pianką natryskową pozwala zredukować ilość energii potrzebną na utrzymanie komfortu w budynku kilkakrotnie. To powoduje, że źródła ciepła / zimna spożywają mniej surowców i produkują mniejszą ilość spalin, co ma bardzo korzystny wpływ na środowisko. Izolacja z pianki poliuretanowej jest stosowana w domach pasywnych, gdzie odgrywa kluczową rolę w efektywności energetycznej.

O skutecznej izolacji budynków, efektywności energetycznej i energii odnawialnej w budownictwie oraz innych technologiach budowlanych przyszłości będziemy rozmawiać w trakcie 4 Buildings - nowego wydarzenia Grupy PTWP, zaplanowanego w dniach 15-17 listopada w MCK w Katowicach, na które już dziś zapraszamy: www.4buildings.pl.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także