PARTNER PORTALU
Produkty Cemex na budowie najgłębszego basenu dla nurków na świecie

Produkty Cemex na budowie najgłębszego basenu dla nurków na świecie

Autor: Wojciech Napora
04 wrz 2019 20:00

Cemex uczestniczy w budowie największego i najgłębszego basenu do nurkowania na świecie – „Deepspot”, powstającego pod Warszawą. Cemex dostarcza cement specjalny, pozwalający na realizację tego skomplikowanego przedsięwzięcia.

Na realizację inwestycji „Deepspot” Cemex dostarcza specjalny cement hutniczy z Cementowni Cemex w Rudnikach k. Częstochowy. Z wykorzystaniem cementu Cemex, dostawca betonu towarowego, firma Budokrusz wyprodukowała dwie klasy betonu konstrukcyjnego, wykorzystane w budowie płyty fundamentowej obiektu. Ten rodzaj cementu dobrze sprawdza się przy budowie elementów i konstrukcji betonowych w budownictwie hydrotechnicznym oraz w produkcji betonów dla budownictwa podziemnego. 

Ta niecodzienna realizacja stawia przed dostawcami materiałów oraz wykonawcami prac szereg wyzwań w odniesieniu do jakości produktów i technologii. Istotnym wyzwaniem jest także logistyka dostarczania materiałów na teren budowy, ponieważ cementownia w Rudnikach znajduje się prawie 200 km od placu budowy. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią projektu „Deepspot”, w którym jest wykorzystywany nasz cement CEM III/A 42,5 N – LH/HSR/NA, charakteryzujący się niskim ciepłem hydratacji, wysoką odpornością na agresję chemiczną (siarczanową), niską zawartością alkaliów i zmniejszonym śladem węglowym. Wyjątkowe właściwości naszego cementu i jego najwyższa jakość doskonale sprawdzają się na tego typu budowach – mówi Rafał Gajewski, Dyrektor Pionu Handlowego Cemex w Polsce.

Zaawansowana konstrukcja basenu pozwoli na idealne dostosowanie obiektu do potrzeb treningowych nurków. Zbiornik pomieści 8 tysięcy metrów sześciennych wody - 27 razy więcej wody niż standardowy 25-metrowy basen. Ponadto, kompleks będzie wzbogacony o specjalny podwodny tunel, który umożliwi odwiedzającym obserwację osób trenujących na największych głębokościach. „Deepspot” będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych. „Deepspot” stanie się nie lada atrakcją zarówno dla profesjonalnych, jak i początkujących nurków, a także miłośników nurkowania na wstrzymanym oddechu, tzw. freedivingu. Otwarcie „Deepspotu” jest planowane na jesień 2019 r w Mszczonowie.

Podmiotem odpowiedzialnym za budowę basenu jest właściciel tunelu aerodynamicznego „Flyspot”. Projekt „Flyspot” znalazł się wśród globalnych finalistów konkursu Cemex BuildingAward w 2016 roku w kategorii „Budynki”.

Czytaj także: Zalety rozwiązań "smart". 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także