Przegląd i naprawa dachu skośnego

Przegląd i naprawa dachu skośnego

Autor: Wojciech Napora
31 maj 2017 18:51

Najczęściej spotykanym w trakcie renowacji dachów skośnych uszkodzeniem jest utrata szczelności materiału pokryciowego, co przeważnie wynika z działania silnego wiatru, zsuwającego się śniegu, lodu czy chodzenia po dachu.

Przełom wiosny i lata to moment, który wielu inwestorów indywidualnych wykorzystuje na generalny przegląd domu. Do konstrukcji poddawanych najczęstszym oględzinom zaliczyć można dachy skośne, które w obliczu przedłużającej się w Polsce niekorzystnej aury mogą ulec mniejszym lub większym usterkom i uszkodzeniom. Jak oceniać stan dachu skośnego? Jak rozwiązywać problemy związane z warstwą wstępną krycia, obróbkami blacharskimi czy stolarką okienną?

Z problemem najłatwiej uporać się, gdy mamy do czynienia z pokryciem dachu z dachówek. Miejscowe uszkodzenia nie wymagają wymiany całego materiału pokryciowego, a jedynie pojedynczych, uszkodzonych elementów. Aby zdjąć dachówkę zahaczaną lub mocowaną gwoździami do łaty, należy nieco unieść i podeprzeć klinami sąsiednie dachówki z wyższego rzędu. Przy wymianie elementu zakładkowego, dodatkowo należy podważyć sąsiednią dachówkę z tego samego rzędu.

Wstępne krycie…

Nieszczelności mogą pojawić się także w warstwie wstępnego krycia, gdy uszkodzeniu ulega hydroizolacja.

Aby taki przeciek zlokalizować i naprawić, konieczny jest demontaż przynajmniej części pokrycia profilowanego (dachówek, blachodachówek, blachy trapezowej) lub papy na sztywnym poszyciu, a następnie wymiana uszkodzonego fragmentu hydroizolacji – podpowiada Marcin Demski, ekspert firmy OKPOL.

Często spotyka się też niestarannie ułożoną folię paroizolacyjną. W przypadku, gdy widzimy zbyt małe sklejane zakłady, niezbędne jest utworzenie w połaci dachu szczelin wentylacyjnych. Jeśli na dachu zastosowano ołacenie i folię wstępnego krycia o wysokiej paroprzepuszczalności, wystarczy jedna szczelina wentylacyjna, którą tworzą łaty i kontrłaty bezpośrednio pod pokryciem dachowym. Jeśli pokrycie ułożono zaś na folii o niskiej paroprzepuszczalności lub na papie na deskowaniu, wykonać należy drugą szczelinę. Przestrzeń o szerokości co najmniej 2,5 cm tworzymy pomiędzy ociepleniem dachu, a folią wstępnego krycia.

Naprawa obróbek

Problem nieszczelności często wynika także z uszkodzonej lub nieprawidłowo zrealizowanej obróbki blacharskiej. Niestarannie wykonane kosze dachowe, osadzenia okien dachowych czy przejścia kominów przez dach i kalenica to niestety nader częsty widok. Winę za zacieki na poddaszu zazwyczaj ponosi wówczas zbyt płytkie osadzenie obróbek, nieprawidłowe wywinięcie krawędzi blachy bądź nie zastosowanie kształtek uszczelniających lub silikonu dekarskiego.

Czytaj także: Dachówki ceramiczno-metalowe

Z pomocą dekarzom i wykonawcom stolarki przychodzą producenci okien dachowych, którzy uwzględniają problem szczelności obróbek blacharskich już na poziomie projektowania rozwiązań.

Konstrukcja nowych, cieplejszych okien obrotowych OKPOL produkowanych w technologii SuperThermo oprócz stabilnej, solidnej stolarki z klejonego drewna sosnowego, posiada nowoczesne rozwiązanie zewnętrznego oblachowania – wyjaśnia Marcin Demski. – Innowacyjny design łączy elementy aluminiowe z wykończeniami z PVC, co nie tylko podkreśla estetykę gotowego okna na dachu, ale też wydatnie zwiększa jego szczelność i termoizolacyjność – dodaje ekspert.

Co jednak zrobić z wadliwą obróbką blacharską? Doraźnym działaniem może być zatamowanie przecieku. W tym celu dopuszcza się wykorzystanie specjalnych taśm butylowych oraz uszczelniaczy dekarskich na bazie butylu. Pamiętajmy jednak, że jest to działanie o dużej dozie prowizoryczności, dlatego wszelkie przecieki w obszarze obróbki blacharskiej to sygnał, że należy ją jak najszybciej wymienić na nową!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także