×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Przy szukaniu mieszkania Polacy coraz częściej zwracają uwagę na ogrzewanie

Przy szukaniu mieszkania Polacy coraz częściej zwracają uwagę na ogrzewanie

Autor: Justyna Łotowska
14 marz 2022 12:30

Od stycznia 2022 roku ceny energii dla przeciętnego polskiego gospodarstwa domowego wzrosły średnio o 24%, wynika z danych opublikowanych przez Urząd Regulacji Energetyki. Eksperci przewidują, że z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w następnych miesiącach możemy spodziewać się kolejnych podwyżek. Dane Otodom pokazują, że Polacy coraz bardziej zwracają uwagę na rodzaj ogrzewania w poszukiwanych mieszkaniach, a lokatorzy nieruchomości z ogrzewaniem gazowym szukają tańszych alternatyw.

  • Część osób już w styczniu postanowiło zrezygnować z najmu mieszkań ogrzewanych gazem i poszukać tańszych opcji, na przykład z ogrzewaniem miejskim.
  • Wśród nowych ogłoszeń dodanych do serwisu w styczniu 2022 aż 68% miało uzupełniony parametr o typie energii.
  • Najczęstszym typem ogrzewania w lokalach przeznaczonych na wynajem jest ogrzewanie miejskie – posiada je ponad 80% ogłoszeń z wypełnionym parametrem dotyczącym typu energii.
  • Najwięcej przyjdzie zapłacić tym osobom, które ogrzewają gazem cały dom – ich rachunki od nowego roku wzrosły o 58%.

W styczniu 2022 roku w serwisie Otodom opublikowano prawie 33% ofert mieszkań na wynajem więcej niż w grudniu 2021 roku, z tego prawie połowa dotyczyła lokali z ogrzewaniem gazowym.

– Pojawienie się większej liczby ofert mieszkań z ogrzewaniem gazowym może oznaczać, że ze względu na podwyżki cen energii, część osób już w styczniu postanowiło zrezygnować z najmu i poszukać tańszych opcji, na przykład z ogrzewaniem miejskim – mówi Jarosław Krawczyk, ekspert Otodom. – Konflikt w Ukrainie może sprawić, że ten czynnik będzie dla Polaków jeszcze ważniejszy – dodaje. Wśród nowych ogłoszeń dodanych do serwisu w styczniu 2022 aż 68% miało uzupełniony parametr o typie energii. Jest to o 5% wyższy odsetek niż w listopadzie i październiku 2021 roku, czyli przed podwyżkami.

Będzie drożej - to pewne

Według makroekonomistów PEKAO S.A., w związku z atakiem Rosji na Ukrainę, rynki surowców energetycznych zakładają spadek podaży, który może doprowadzić do wzrostu cen energii na rynkach europejskich, gdzie znaczącą rolę odgrywa import z Rosji. Już teraz można zaobserwować, że z powodu napaści Rosji na Ukrainę ceny surowców energetycznych – przede wszystkim węgla i gazu ziemnego – odnotowały znaczący wzrost, w porównaniu na przykład do stycznia br. Analitycy podkreślają, że w miarę rozwoju sytuacji, prognozy dotyczące rynków mogą zostać zrewidowane, a ceny wzrosnąć.

– Rynek nieruchomości już w styczniu odczuł wpływ rosnących stawek za gaz i energię elektryczną. Możliwe, że w najbliższym czasie zaobserwujemy postępujący trend zwalniania mieszkań z ogrzewaniem gazowym oraz wzrost znaczenia tego parametru w ogłoszeniach w serwisie. Z drugiej strony sytuacja związana z napaścią Rosji i napływem obywateli Ukrainy do Polski sprawia, że wybór mieszkań do wynajęcia jest ograniczony, a ceny mogą wzrosnąć – dodaje Jarosław Krawczyk.

Z analizy ofert w serwisie Otodom wynika, że najczęstszym typem ogrzewania w lokalach przeznaczonych na wynajem jest ogrzewanie miejskie – posiada je ponad 80% ogłoszeń z wypełnionym parametrem dotyczącym typu energii. Na drugim miejscu znajduje się ogrzewanie gazowe, które jest, w co ósmym lokalu. Znajduje to odzwierciedlenie w danych opublikowanych w IV Kwartalniku Mieszkaniowym, według których wynajem w Polsce jest silnie skoncentrowany na największych miastach, gdzie większość mieszkań podłączonych jest do sieci miejskiej.

Kto płaci dziś najwięcej za ogrzewanie dom?

Bardzo prawdopodobne, że z powodu sankcji i postępującej napaści na Ukrainę ceny energii będą odnotowywały kolejne wzrosty, które odczują między innymi polskie gospodarstwa domowe. Warto przypomnieć, że według danych URE ze stycznia 2022 roku rachunki za energię różnią się w zależności od grupy odbiorców.

Najwięcej przyjdzie zapłacić tym osobom, które ogrzewają gazem cały dom – ich rachunki od nowego roku wzrosły o 58%. Niewiele mniej wydają osoby, które grzeją gazem wodę użytkową – wzrost wyniósł do tej pory nawet 54%, czyli 56 złotych miesięcznie. Gospodarstwa domowe, które korzystają z tego typu energii tylko w kuchni, płacą obecnie o 41% więcej niż w 2021, co oznacza podwyżkę o około 9 złotych miesięcznie.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także