×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Rekuperacja: świeże i czyste powietrze w naszych domach

Rekuperacja: świeże i czyste powietrze w naszych domach

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
29 lip 2020 10:24
Aktualizacja: 29 lip 2020 10:31

Rekuperacja to jedno ze sprawdzonych rozwiązań, które skutecznie oczyści powietrze w naszych domach. To nasz sprzymierzeniec w walce z grzybami, bakteriami i wirusami.Wilgotność powietrza a bakterie i wirusy

Do rozwoju pleśni, pierwotniaków, grzybów, bakterii czy roztoczy kurzu domowego przyczynia się w dużej mierze nieprawidłowa wilgotność w domu. W konsekwencji wzrasta stężenie tych patogenów, które negatywnie wpływają na stan zdrowia i samopoczucie mieszkańców. Oddychanie takim powietrzem może podrażniać drogi oddechowe, powodować katar, blokadę nosa oraz nasilać alergie. Aby temu zapobiec należy zadbać o utrzymanie odpowiedniej wilgotności. Latem jej poziom nie powinien przekraczać 70% (przy zalecanej temperaturze 20-23 stopni), zimą natomiast optymalna wilgotność powietrza to 40-60% (przy zalecanej temperaturze 18-20 stopni). W tym celu powinniśmy unikać suszenia prania w domu i pamiętać o otwieraniu okien po kąpieli w łazience. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, powinniśmy ją wyposażyć w czujniki wilgotności, które automatycznie będą kontrolować poziom wilgotności powietrza.

Dom bez bakterii i wirusów

Dbanie o czystość to podstawowy krok do tego, aby zwalczyć bakterie i wirusy. Regularne mycie podłóg, wynoszenie śmieci, wyparzanie naczyń kuchennych i sztućców może w znacznym stopniu zmniejszyć ilość drobnoustrojów. Należy również pamiętać o regularnym czyszczeniu często dotykanych powierzchni, takich jak klawiatura komputera, telefon czy pilot od telewizora.

Roztocza kurzu domowego

Ciepłe i wilgotne powietrze to idealne warunki do rozprzestrzeniania się roztoczy, które są elementem kurzu domowego. Można je znaleźć w kanapie, materacach, poduszkach, pościeli czy pluszowych zabawkach naszych pociech. To właśnie one są najczęstszą przyczyną alergii. Aby zminimalizować ich obecność, najlepiej raz w tygodniu prać pościel i ręczniki w temperaturze min. 60 stopni, a zimą najlepiej je wietrzyć na świeżym powietrzu. Osoby cierpiące na alergie wywołane przez roztocza powinny ograniczyć ilość zasłon, firanek i wykładzin w swoich domach.

Czyste powietrze, rekuperacja i jej działanie

Bakterie i wirusy, roztocza kurzu domowego oraz drobnoustroje nieustannie krążą w powietrzu, którym oddychamy. Aby je oczyścić otwieramy okna i wietrzymy mieszkania co najmniej dwa razy dziennie. W ten sposób niestety wpuszczamy do naszych domów zanieczyszczone powietrze z zewnątrz. Istnieje jednak, co raz bardziej popularny, inny sposób, aby pozbyć się tych niepożądanych lokatorów i zadbać o czyste powietrze. Rekuperacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to jeden z najskuteczniejszych sposobów, aby zawsze oddychać świeżym i oczyszczonym powietrzem.

Jeśli chcemy mieć czyste powietrze rekuperacja, a dokładnie rekuperator, czyli serce systemu, pozwoli usunąć zanieczyszczone, zużyte, pełne dwutlenku węgla i roztoczy powietrze, dając w zamian świeże, o niskim poziomie dwutlenku węgla. Co więcej, nowoczesne systemy rekuperacji, wyposażone w rekuperatory z filtrem o wysokiej efektywności, są w stanie zatrzymywać cząsteczki smogu, które przedostają się do naszych domów.

Codziennie nawyki i przemyślane decyzje podjęte na etapie projektowania budynku to najlepsze sposoby, aby stworzyć zdrowy dom, w którym bakterie i wirusy nie będą chciały się rozprzestrzeniać. A dla tych, którzy cenią sobie czyste powietrze, rekuperacja jest jednym ze sprawdzonych rozwiązań, które skutecznie je oczyści.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także