Rodzaje tynków elewacyjnych. Który wybrać?

Rodzaje tynków elewacyjnych. Który wybrać?

Autor: Wojciech Napora
18 marz 2019 15:00

Tynki cienkowarstwowe są obecnie najpopularniejszym materiałem tynkarskim. Mają grubość od 1 do 5 mm i są nakładane w ostatnim etapie ocieplania budynku w systemie ETICS. W tej metodzie najpierw nanoszony jest klej mocujący materiał izolacyjny (wełnę mineralną lub styropian), następną warstwą jest masa klejowo-szpachlowa, w której zatapiana jest siatka zbrojąca, a na tę warstwę nakłada się tynk. Jest on dostępny w postaci suchej mieszanki do samodzielnego połączenia z wodą lub jako gotowa masa tynkarska.

Jaki tynk elewacyjny wybrać, jeśli budynek znajduje się blisko terenów przemysłowych, a jaki sprawdzi się na domach położonych w pobliżu terenów leśnych lub jezior? Decydując się na termomodernizację domu, warto przeanalizować wszystkie właściwości tynków, które mogą wpłynąć na trwałość ocieplenia na budynku. Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje tynków elewacyjnych.

Rodzaje tynków elewacyjnych

Są cztery podstawowe rodzaje tynków zewnętrznych cienkowarstwowych – mineralne, silikatowe, akrylowe i silikonowe. Dwa pierwsze rodzaje należą do kategorii tynków mineralnych, dwa ostatnie –do kategorii tynków organicznych. Czym charakteryzuje się każdy z nich?

Tynk mineralny – powstaje na bazie cementu i wapna. Cechuje się wysoką paroprzepuszczalnością. Nie jest jednak odporny na zabrudzenia, jest mało elastyczny i dlatego mało odporny na czynniki mechaniczne. Co więcej, ma dużą wodochłonność, dlatego też wymaga malowania. Farba zwiększa hydrofobowość tynku i chroni tynk przed czynnikami zewnętrznymi. Najlepiej na tynk mineralny położyć farbę silikonową lub silikatową, które są paroprzepuszczalne. Tynk jest sprzedawany w postaci suchej mieszanki do połączenia z wodą.

Tynk akrylowy – jego spoiwem są dyspersyjne żywice polimerowe. Takie połączenie tworzy wytrzymałą powłokę odporną na uszkodzenia mechaniczne. Tynk akrylowy można zabarwić nawet na bardzo intensywny i nasycony kolor. Niestety, tynki akrylowe mają ograniczoną paroprzepuszczalność, dlatego należy je nakładać tylko na budynki ocieplane styropianem. Nie są też odporne na korozję biologiczną, ale wyróżnia je wysoka hydrofobowość.

Tynk silikonowy – spoiwem dla tych tynków jest mieszanka żywic silikonowych oraz spoiw polimerowych. Można je stosować na różnych nawierzchniach, bo są paroprzepuszczalne oraz odporne na zabrudzenia. Tynki silikonowe posiadają też zdolności samooczyszczenia podczas opadów deszczu, dlatego warto stosować je na domach wybudowanych na terenach przemysłowych czy miejskich, gdzie elewacja jest narażona na zabrudzenia. Tynki silikonowe są również odporne na starzenie i promieniowanie słoneczne oraz mają wysoką hydrofobowość.

Tynk silikatowy – tynk powstaje na bazie szkła wodnego potasowego. Łączy najlepsze cechy tynku mineralnego (paroprzepuszczalność) oraz akrylowego (wytrzymałość). Jest niepalny i odporny na pojawianie się grzybów na elewacji. Przy jego nakładaniu należy jednak zachować szczególną staranność oraz zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne w trakcie nakładania. Zmiana wilgotności lub temperatury powietrza może skutkować przebarwieniami koloru tynku, co w niektórych przypadkach może wymagać dodatkowego przemalowania farbą.

Na rynku dostępne są też tynki, które posiadają różne dodatki zwiększające ich funkcjonalność lub zdolności dekoracyjne. Na przykład tynk elewacyjny wzmocniony włóknami węglowymi CarboPor stosowany w systemie ociepleń Capatect Carbon. Dzięki temu elewacja ma jeszcze wyższą odporność na uderzenia i warunki atmosferyczne.

Tynk elewacyjny a materiał izolacyjny

Jeśli ocieplasz budynek styropianem, nie musisz martwić się o rodzaj tynku, jaki wybierzesz. Każdy będzie współgrał z tym materiałem. Sytuacja zmienia się, jeśli decydujesz się na izolację w postaci paroprzepuszczalnej wełny mineralnej. Nie można nałożyć na nią tynku niepozwalającego ścianom oddychać, bo może wtedy dojść do zatrzymywania pary wodnej w warstwie izolacji. Dlatego na ścianę ocieploną wełną mineralną nie należy nakładać tynku akrylowego (nie ma właściwości paroprzepuszczalnych) i lepiej zdecydować się np. na tynk mineralny, silikonowy lub silikatowy.

O czym pamiętać podczas nakładania tynku elewacyjnego?

Aby tynk elewacyjny wyglądał dobrze i zachował swoje najlepsze właściwości przez długie lata, warto pamiętać o kilku wskazówkach podczas jego nakładania. Najważniejszym jest odpowiednia pogoda. Optymalna temperatura dla prac waha się między 5 a 20°C, a w przypadku tynku silikatowego 8-20°C. W niższych temperaturach proces wiązania tynku może się wydłużyć, co w skrajnych przypadkach może skutkować odpadnięciem tynku. Podobnie nie należy nakładać tynku, kiedy temperatura na zewnątrz jest zbyt wysoka – tynk zbyt szybko wtedy wysycha, trudno go zatrzeć i mogą być widoczne łączenia pól roboczych. Dodatkowo tynk wysychający w takich warunkach ma osłabiona przyczepność do podłoża.

Źródło: Caparol

Zobacz także: ETICS - co warto wiedzieć?

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także