PARTNER PORTALU
Rozwiązania smart przynoszą oszczędności. Sprawdź jakie

Rozwiązania smart przynoszą oszczędności. Sprawdź jakie

Autor: Wojciech Napora
14 maj 2019 18:00

Wyjechaliśmy na urlop, a okno zostało otwarte? To żaden problem – jeżeli jest zautomatyzowane, zamkniemy je zdalnie korzystając z aplikacji w smartfonie lub wyłączymy ogrzewanie, by nie pracowało na darmo. Ale to jedna strona medalu. Drugą jest możliwość kontrolowania kosztów związanych z utrzymaniem domu czy mieszkania.

Znacznie niższe zużycie energii elektrycznej i cieplnej, tańsze ubezpieczenie mieszkania – systemy smart home zapewniają nie tylko komfort mieszkania, ale i płacenia rachunków. Pozwalają zaoszczędzić do dwóch tysięcy złotych rocznie.

Smart home zapewnia pełną kontrolę nad wydatkami związanymi ze zużyciem energii elektrycznej czy ogrzewaniem. I sterowanie tymi elementami tak, by radykalnie zminimalizować koszty – mówi Szymon Ochociński, Kierownik ds. Klientów Strategicznych Fibaro.

Prąd pod kontrolą

Elementy sterujące oświetleniem i sprzętem domowym korzystającym z energii elektrycznej to jednocześnie strażnicy rachunków.

Podobnie rzecz się ma z oświetleniem: odpowiednio zaprogramowany system włącza je tylko tam, gdzie jest niezbędne i to z odpowiednim, gwarantującym komfort, natężeniem – dodaje Szymon Ochociński.

Nic dziwnego, że oszczędności wynikające z używania systemu smart home sięgają nawet 23 procent. Jeśli więc weźmiemy pod uwagę, że przeciętny rachunek polskiej rodziny za energię elektryczną wynosił ok. 180 zł, łatwo wyliczyć, że w kieszeni zostaje ok. 40 zł co miesiąc, a więc do 480 zł rocznie.

Ciepło i oszczędnie

Jeszcze bardziej znaczące oszczędności uzyskamy wykorzystując smart home w sterowaniu ogrzewaniem w mieszkaniu. Precyzyjnie dopasowany i ustawiony system pozwala odchudzić rachunki za ciepło nawet o 42 procent przy odpowiedniej konfiguracji systemu. Zakładając więc, że roczny koszt ogrzewania gazem ziemnym wynosi 3500 zł, w kieszeni może nam zostać nawet ponad 1400 zł. Jak to możliwe?

Czytaj także: Czego oczekujemy od rozwiązań smart?

Innowacyjne rozwiązania pozwalają elastycznie dopasować ogrzewanie do naszych aktualnych potrzeb, a więc na przykład zapewniać niższą temperaturę w nocy, gdy śpimy, czy w ciągu dnia, gdy nas nie ma w domu. Precyzyjny pomiar temperatury we wszystkich pomieszczeniach zapewnia ogrzewanie jedynie w takim zakresie, jaki jest niezbędny – wyjaśnia ekspert. – System smart home pozwala na programowanie scen – czyli scenariuszy, w których urządzenia w domu działają według naszego porządku dnia i nawyków.

Polisa skrojona na miarę

Czy korzystanie z systemu smart home może wpłynąć na koszt ubezpieczenia nieruchomości? Okazuje się, że tak.

Kamery monitorujące dom, czujniki dymu, zalania i ruchu mogą „odchudzić” składkę – mówi Szymon Ochociński. – Nowoczesny system pozwala zarządzać zarówno wyposażeniem, jak i bezpieczeństwem w mieszkaniu. Dzięki temu znacząco minimalizujemy ryzyko strat w wyniku niespodziewanych wypadków – tłumaczy.

Jeśli więc za ubezpieczenie mieszkania wielkości 100 m² wartości ok. 800 tys. zł trzeba zapłacić przeciętnie ok. 600 zł za rok, oszczędność może sięgnąć 300 zł. A lepiej się ubezpieczyć, gdy sobie uświadomimy, że średnie odszkodowanie związane z zalaniem sąsiada to 1500 zł.

W sumie zebrało się więc ponad 2000 zł oszczędności! Oczywiście to wariant maksymalny, ale nawet osiągnięcie połowy tej kwoty godne jest uwagi. Zwłaszcza że to jedynie „efekt uboczny” korzystania z innych dobrodziejstw systemu smart home. 

Więcej o inteligentnych rozwiązaniach dla domu będziemy mówić w trakcie 4Buildings w dniach 15 - 17 listopada 2019 roku w Katowicach. Zapraszamy.  

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także