Smart home - sprytna aplikacja do sterowania wentylacją w domu

Smart home - sprytna aplikacja do sterowania wentylacją w domu

Autor: Justyna Łotowska
29 paź 2021 13:45

Inteligentny dom to budynek, który dysponuje całym systemem czujników, detektorów i zintegrowanym mechanizmem zarządzającym instalacjami. Obecnie można zautomatyzować prawie wszystko. Rolety, AGD, a nawet wentylację mechaniczną. Ta ostatnia spełnia swoją funkcję bez zaangażowania mieszkańców w skomplikowane ustawienia. Trzeba tylko wybrać odpowiedni system i można cieszyć się świeżym powietrzem na co dzień.

Domownicy, mieszkając w tzw. „smart home”, zapewniają sobie nie tylko duży komfort, ale również bezpieczeństwo i niższe koszty eksploatacji. To wszystko za sprawą zintegrowanego systemu automatyki, która pracuje w sieci komunikacyjnej. To dzięki połączeniu z Internetem, „kontaktuje” się z domownikami, nawet jeśli nie ma ich w domu. Za pośrednictwem aplikacji znajdującej się na smartfonie mogą oni sterować ogrzewaniem, oświetleniem czy wentylacją mechaniczną z dowolnego miejsca na ziemi.

Nic dziwnego, że idea „smart home” stała się obecnie tak popularna. Dzięki automatyzacji opartej na możliwości sterowania urządzeniami za pomocą smartfona, możemy dostosować swój dom do indywidualnych potrzeb i trybu życia.

Jak sterować wentylacja mechaniczną?

Powszechnie wiadomo, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to najlepsze rozwiązanie dla energooszczędnego budownictwa. Dzięki niej mamy realny wpływ na poprawę jakości powietrza, które trafia do środka naszych domów. Jednak przed podjęciem decyzji o jej montażu, wiele osób zastanawia się nad sposobem obsługi tego urządzenia. Naprzeciw oczekiwaniom klientów wychodzi marka Vasco, która zaprojektowała właśnie nowy, uproszczony sposób sterowania do swoich urządzeń.

System sterowania rekuperatorami został opracowany tak, by łączyć obsługę z funkcjonalnością dostosowania intensywności wentylacji do aktywności domowników. Każdy rekuperator jest wyposażony w bezprzewodowy przełącznik obrotów, którym można zmieniać biegi i załączyć czasowe przewietrzanie. Jednocześnie każdy nabywca całego systemu otrzymuje również w standardzie bramkę WiFi, dzięki której może kontrolować swoją wentylację przez smartfon.

Smartfon się przyda

Aplikacja na smartfona może być instalowana zarówno na Androidach, jak i iPhonach. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy smartfon mamy zawsze pod ręką. Ogromną zaletą aplikacji jest możliwość automatycznej aktualizacji. Wtedy pojawią się w niej nowe potrzeby i rozwiązania, które znajdą odzwierciedlenie w nowych funkcjach dla rekuperatora.

Aplikacja pozwala na sterowanie tygodniowe, oferuje też funkcje czasowe, podgląd statusu działania rekuperatora i dostęp do ustawień, współpracuje także z czujnikami wilgotności i CO2. W każdym momencie użytkownicy mogą przełączyć się na tryb ręczny, np. jeśli zdecydują się załączyć wentylację na określonym poziomie, a po chwili intuicyjnie mogą przywrócić automatyczną pracę systemu, bez czasochłonnego studiowania instrukcji obsługi.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także