PARTNER PORTALU
Sposób na upał we wnętrzu - kilka praktycznych porad

Sposób na upał we wnętrzu - kilka praktycznych porad

Autor: Wojciech Napora
24 cze 2019 11:00

Podpowiadamy, jak poradzić sobie z nieznośnymi, wysokimi temperaturami we wnętrzach?

Letnie, uciążliwe upały dają się we znaki. Powodują zmęczenie oraz roztargnienie, wpływając tym samym niekorzystnie na nasze samopoczucie. Jesteśmy ospali i wyczerpani, a w nagrzanych mieszkaniach trudno szukać wytchnienia. Idealnym rozwiązaniem byłoby spędzać cały wolny czas w cieniu nad jeziorem, ale nie zawsze mamy taką możliwość.

Mniej światła – więcej wytchnienia

Optymalna temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 22 stopni – idealny komfort termiczny zapewni klimatyzacja, ale to jednak dość kosztowna, i niekoniecznie zdrowa, inwestycja. Istnieją prostsze, doraźne rozwiązania. Warto pamiętać o tym, aby mieszkanie wietrzyć nocą, gdy temperatura jest niższa – w ciągu dnia natomiast należy zadbać o to, by gorące powietrze i promienie słoneczne nie wpadały do środka. Pozamykane i zasłonięte okna, które blokują przepływ gorącego powietrza, to warunek konieczny. Na rynku dostępne są rolety zewnętrzne, które całkowicie blokują przepływ światła, a nawet specjalistyczne rolety z powłoką odbijającą światło. Dzięki ich działaniu temperatura we wnętrzu może być o 10 stopni niższa niż na dworze.

Nawilżone powietrze

Jeśli upał jest nie do zniesienia, a powietrze stoi w miejscu, należy je nawilżyć. Jak można do tego doprowadzić? Wystarczy, że zrobicie pranie, a suszarkę postawicie na środku pokoju. Wilgotne ubrania w trakcie suszenia nawilżą powietrze.

Czytaj także: Zalety klimatyzacji. 

Kolejnym dobrym sposobem jest napełnienie wanny zimną wodą, która chłodzi powietrze i pochłania ciepło. Należy jednak pamiętać o tym, by otworzyć drzwi od łazienki.

Doskonałym nawilżaczem i oczyszczaczem powietrza są rośliny, dlatego warto mieć je w domu – tym więcej, im większy metraż mieszkania. Przy wyborze należy kierować się przede wszystkim właściwościami roślin – najlepiej zdecydować się na takie, które oddają dużo wody podczas parowania i jednocześnie potrafią neutralizować niebezpieczne dla nas toksyny, które znajdują się w powietrzu. Przykładem idealnych roślin do domu są paprocie, bluszcze, fikusy, a także skrzydłokwiat.

Inteligentny sposób na upał

Rynek podsuwa jednak jeszcze inne, inteligentne rozwiązanie. A właściwie – termointeligentne. Taka właśnie jest farba, która działa jak termos i dba o komfort powietrza w mieszkaniu oraz domu. Jak to możliwe? Dzieje się tak za sprawą inteligentnych mikrosfer, a właściwie całego Systemu Mikrosfer, na bazie którego stworzono termointeligentną farbę. Mikrosfery to niewielkie elastyczne cząstki polimerowe o sferycznym kształcie. Wewnątrz nich znajduje się obojętny gaz, którego działanie zapewnia odbijanie promieniowania cieplnego. Dzięki dynamicznemu działaniu cząstek polimerowych farba przejmuje funkcję izolacji, a pomalowane nią ściany stają się elastyczne wobec temperatury na zewnątrz. Zimą nie wypuszczają ciepła, zatrzymując je w środku domu. Z kolei latem – nie przepuszczają słonecznego żaru do wewnątrz, co sprawia, że temperatura w mieszkaniu jest optymalna, podczas gdy na zewnątrz nieprzyjemnie wysoka.

Źródło: CIQ.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także