Sposoby na energooszczędność. To warto wiedzieć!

Sposoby na energooszczędność. To warto wiedzieć!

Autor: Ewa Kozioł
04 lut 2022 10:26

Przez stare, nieszczelna okna i drzwi zewnętrzne z naszych domów ucieka bardzo duża ilość ciepła, co wiąże się z wyższymi rachunkami za ogrzewania. Jak temu zaradzić? Skutecznym rozwiązaniem jest ich wymiana stolarki oraz dobry montaż.

Prąd, gaz, węgiel – wszystkie te nośniki energii w ostatnim czasie mocno zdrożały, dlatego też szukamy efektywnych sposobów na oszczędności. Podstawowym działaniem, jakie powinniśmy podjąć jest ograniczenie do minimum strat ciepła. Jeśli więc w domu lub mieszkaniu mamy do czynienia ze nieszczelnymi drzwiami i oknami, to doraźnym rozwiązaniem jest ich zaizolowanie, np. z wykorzystaniem uszczelek. Na dłuższą metę, sprawdzi się wymiana starej stolarki okienno-drzwiowej na energooszczędne wyroby. Zwieńczeniem takiej inwestycji powinien być zawsze dobry montaż –dostępne systemy montażowe pozwalają na wyeliminowanie ryzyka powstawania mostków termicznych.

Ciepłe okna i drzwi dobrze zamontowane

Przy montażu okien i drzwi zewnętrznych szczególną uwagę trzeba zwrócić na połączenie stolarka-mur. Żeby zapobiegać zawilgoceniu i przewiewom chłodnego powietrza z zewnątrz, powinno być ono odpowiednio zabezpieczone na całej powierzchni. Wykorzystanie do tego samej tylko piany montażowej może nie być jednak wystarczające.

– Jeśli piana zawilgotnieje, straci swoje właściwości termoizolacyjne. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie montażu warstwowego z użyciem taśm. Taśma wewnętrzna (paroszczelna) chroni przed wnikaniem do połączenia pary wodnej, która powstaje np. na skutek gotowania czy korzystania z prysznica. Taśma zewnętrzna (paroprzepuszczalna) zabezpiecza natomiast przed wodą opadową i wiatrem. Razem z warstwą środkową, czyli pianą montażową, tworzą one kompletny system uszczelnień – mówi dr inż. Karol Kożuch z firmy AIB, polskiego producenta rozwiązań izolacyjnych.

Praktyczne sposoby na energooszczędność

Poza wymianą okien i drzwi zewnętrznych, żeby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie warto również zadbać o ocieplenie domu. Na oba te działania możemy pozyskać dofinansowanie np. z programu „Czyste Powietrze” lub też lokalnych inicjatyw wspierających inwestycje w poprawę energooszczędności budownictwa.

Zauważalny w rachunkach efekt przyniesie jednak także suma mniejszych czynności, musimy tylko pamiętać, że potrzebna jest tu regularność. Przed snem możemy więc przykręcić kaloryfery w sypialni, gdyż optymalna temperatura do spania to ok. 18˚C. Również pozostałych pomieszczeń nie trzeba przegrzewać, warto dopasować panującą w nich temperaturę do stopnia użytkowania wnętrz. W okresie jesienno-zimowym często korzystamy w domu ze sztucznego oświetlenia, więc jeśli żarówki wymagają wymiany, to postawmy na oszczędne źródła światła, np. LED. Odłączajmy też z gniazdka nieużywane ładowarki oraz urządzenia znajdujące się w trybie czuwania (stand-by) – to małe „pożeracze prądu”. Jeśli to tylko możliwe, gotujmy potrawy pod przykryciem, dzięki czemu możemy zaoszczędzić nawet 30% energii.

Na wyrobienie w sobie tego typu nawyków możemy potrzebować trochę czasu (jak wskazują badania, średni okres niezbędny do tego, aby przyswoić nowe zachowanie to 66 dni), jednak potem „oszczędzanie wejdzie nam w krew”, z korzyścią dla naszego portfela, a także środowiska naturalnego. Do większych inwestycji, jak wymiana nieszczelnych okien i drzwi zewnętrznych, możemy dołożyć mniejsze, codzienne kroki w drodze ku energooszczędności – szybko przekonamy się, że to nic trudnego.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także