PARTNER PORTALU
Sprawdź jak uzyskać dofinansowanie na ocieplenie domu

Sprawdź jak uzyskać dofinansowanie na ocieplenie domu

Autor: Wojciech Napora
26 kwi 2019 16:00

Podstawowym kosztem kwalifikowanym, a zarazem warunkiem udziału w Programie Czyste Powietrze, jest zakup wysokoefektywnego źródła ciepła spełniającego obowiązujące normy emisji, np. w postaci kotła kondensacyjnego. Właściciele domów już użytkowanych mogą ponadto ubiegać się o dofinansowanie prac termoizolacyjnych, które pozwalają zmniejszyć straty ciepła i całkowite zapotrzebowanie budynku na energię.

W ramach programu Czyste Powietrze osoby remontujące dom mogą otrzymać nawet 90% dotacji na wymianę źródła ciepła i termomodernizację. Jakie kryteria należy spełnić, by uzyskać dofinansowanie na termoizolację budynku?

Maksymalny koszt kwalifikowany do wsparcia może w przypadku ocieplenia domu wynieść nawet do 150 zł za każdy metr kwadratowy ocieplenia. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest spełnienie bardzo wymagających kryteriów termoizolacyjności zawartych w warunkach technicznych przewidzianych na 2021 rok. Zgodnie z nimi współczynnik przewodzenia ciepła Umax nie może być wyższy niż 0,2 W/m2K dla ścian zewnętrznych i 0,15 W/m2K dla stropodachów.

Na co zwrócić uwagę, przygotowując się do przedsięwzięcia modernizacyjnego i jaki materiał wziąć pod uwagę?

Sprawdź, co jest potrzebne

We wniosku o dofinansowanie termomodernizacji należy zaznaczyć rodzaj materiału, wartość lambda, grubość warstwy, a także określić współczynnik przenikania ciepła przed i po ociepleniu. Dlatego na początek najlepiej zlecić wykonanie audytu energetycznego, który pozwoli określić rodzaj i grubość materiału, jaki należy zastosować dla osiągnięcia wymaganych do akceptacji wniosku wartości współczynnika U dla ściany czy dachu.

Warto zaznaczyć, że program Czyste Powietrze przewiduje także dofinansowanie opisanych prac towarzyszących – dopłaty do 1000 zł za audyt energetyczny przed realizacją przedsięwzięcia czy za wykonanie dokumentacji projektowej związanej z modernizacją i dociepleniem dachu. Jeśli tego typu analizy nie zostały przeprowadzone, końcowy współczynnik przenikania ciepła zostanie wyliczony automatycznie przez aplikację, w oparciu o rok oddania budynku do użytkowania oraz np. uśrednione parametry materiałów termoizolacyjnych.

W przypadku wniosku papierowego parametry te należy wprowadzić i wyliczyć samodzielnie na podstawie posiadanej dokumentacji. Niespełnienie wymagań na rok 2021 wiąże się z nieprzyjęciem lub odrzuceniem wniosku.

Aby uzyskać oczekiwane parametry przenikania ciepła dla przegród budowlanych po ociepleniu, należy najpierw przeprowadzić analizę cieplno-wilgotnościową, co pozwoli dobrać właściwe w konkretnym przypadku rozwiązanie termoizolacyjne. Warto pamiętać, że inwestycja w odpowiednio dobraną termoizolację nie tylko pozwoli otrzymać zwrot poniesionych kosztów w programie Czyste Powietrze, ale przede wszystkim trwale obniżyć rachunki za ogrzewanie i zachować budynek w dobrym stanie technicznym na kolejne lata, nie wspominając o poprawie komfortu mieszkania i estetyki elewacji – mówi Cezary Bieżoński, Regionalny Menadżer ds. Sprzedaży Knauf Therm.

Jak sprostać trudnym wymaganiom?

Postawione w programie Czyste Powietrze warunki otrzymania dofinansowania są dość rygorystyczne pod względem wymagań technicznych. Maksymalny parametr U dla ścian zewnętrznych na poziomie 0,2 W/m2K jest zbliżony do tego, który obowiązuje w standardzie pasywnym i wynosi 0,15 W/m2K. Tymczasem ściany budynków wznoszonych jeszcze w latach 90. charakteryzowały się parametrem U na poziomie 0,55 W/m2K, a w latach 60.- 80. – nawet 1,16 W/m2K. Poprawienie ich współczynnika przenikania ciepła metodą ETICS przy użyciu najtańszego styropianu białego o współczynniku lambda 0,044 W/mK może być trudne.

Zdecydowana większość budynków wymagających termomodernizacji została wybudowana w latach 70. i 80. Uzyskanie parametrów wymaganych dla ścian zewnętrznych na rok 2021 przy zastosowaniu styropianu białego może wymagać ułożenia bardzo grubej, podwójnej warstwy ocieplenia lub wręcz okazać się niemożliwe. W takich przypadkach należy wybrać lepszy pod względem parametrów technicznych styropian grafitowy o lambdzie zaledwie 0,031 W/mK, jak np. ETIXX Fasada λ 31. Jego dodatkową zaletą jest duży rozmiar płyt, co pozwala zmniejszyć liczbę łączeń, które obniżają termoizolacyjność ocieplonej przegrody. Warto jednak wspomnieć, że energooszczędny dom to nie tylko dobrze termoizolowane ściany, należy zadbać o staranne zabezpieczenie wszystkich zewnętrznych przegród budowlanych. Dlatego w tym roku marka Knauf Therm poszerza swoje portfolio o grafitowe płyty o lambdzie 0,031 do termoizolacji fundamentów, podłóg i dachów – uzupełnia Cezary Bieżoński.

Efektywność styropianu grafitowego o najlepszych parametrach lambda najłatwiej zobaczyć na przykładzie ścian budynków z lat 80. Ocieplając je płytami styropianowymi ETIXX o współczynniku oporu cieplnego R = 4,65 m2K/W i grubości 15 cm, można osiągnąć parametr U na poziomie równym lub lepszym niż 0,2 W/m2K. Podobny efekt można uzyskać stosując dobrej jakości płyty białe o lambdzie 0,042 i grubości 20 cm, dla których opór cieplny wynosi 4,60 m2K/W. Oznacza to jednak zwiększenie grubości ścian, co może skutkować ograniczeniem dopływu światła przez grubsze węgarki okienne, poszerzeniem parapetów czy utrudnieniem montażu standardowych systemów rynien. Wybór styropianu grafitowego o parametrze lambda 0,031 W/mK jest więc najlepszym wyborem pod względem praktycznym i ekonomicznym.

Czytaj także: Okna "pozyskujące" ciepło. 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także