×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Styropian w budownictwie energooszczędnym

Styropian w budownictwie energooszczędnym

Autor: Wojciech Napora
26 lut 2020 07:45
Aktualizacja: 26 lut 2020 07:48

Gdy ocieplamy dom, ostateczny poziom izolacji uzyskamy dzięki zastosowaniu styropianu o konkretnej grubości i deklarowanym współczynniku przewodzenia ciepła płyt styropianowych. Dobry projekt termoizolacji – zarówno przy nowo powstających inwestycjach, jak i w przypadku termomodernizacji – powinien wskazywać najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.

Realia współczesnego świata wymagają, by oszczędzanie energii, podobnie jak oszczędzanie wody, stało się przedmiotem codziennej uwagi. Z jednej strony chodzi o ograniczenie kosztów życia; a z drugiej – o dbałość o środowisko. I choć w skali makro słusznie oczekujemy wsparcia państwa w tym zakresie, to jednak nie do przecenienia są działania, jakie może podjąć każdy z nas.

Jednym z kluczowych elementów świadomego podejścia do wykorzystania zasobów w każdym, pojedynczym domu jest dbałość o jak najmniejsze zużycie ciepła. Chodzi przede wszystkim o to, byśmy nie trwonili go, lecz by w maksymalnym możliwym stopniu ciepło zostawało wewnątrz. Zużycie ciepła ma bezpośrednie przełożenie na zużycie energii niezależnie do tego, z jakich źródeł ją pozyskujemy – mówi Renata Ciszewska, doradca techniczny i kierownik laboratorium w firmie Styropmin.

Czytaj także: Metamorfoza budynku przez termoizolację.

Gdy zaczęły powstawać domy pasywne i energooszczędne, rosło także zapotrzebowanie na pasywne technologie budowlane i materiały. Jakość produktów budowlanych jest szczególnie ważna w przypadku materiałów ociepleniowych, takich jak styropian, bo z samej definicji są to produkty służące zatrzymaniu ciepła w domu, a tym samym zmniejszeniu zużycia energii.

Styropian pasywny i uniwersalny

W tej chwili na rynku dostępne są zarówno styropiany uniwersalne, jak i pasywne. Podstawowa różnica dotyczy ich parametrów, a konkretnie współczynnika przewodzenia ciepła, zwanego inaczej lambdą. Im jest niższy, tym lepsze są właściwości izolacyjne styropianu, a tym samym więcej ciepła zostaje w domu. Podwyższenie izolacyjności styropianu pasywnego jest związane z użyciem w tym materiale dodatku grafitu. Z tego powodu ma on charakterystyczny szary kolor.

Styropiany pasywne mają najczęściej lambdę między λ ≤ 0,033 a λ ≤ 0,030. To są już parametry, które pozwalają na uzyskanie energooszczędnego domu bez konieczności zużywania dużej ilości styropianu.

Z drugiej strony styropiany uniwersalne również mają coraz lepsze parametry, na poziomie λ ≤ 0,038.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także