PARTNER PORTALU
Surowe materiały w wystroju wnętrz

Surowe materiały w wystroju wnętrz

Autor: Wojciech Napora
20 cze 2017 17:43

Raw Materials to tworzywa naturalnego pochodzenia. Od ich umiejętnego potraktowania w dużej mierze zależy jakość produktu końcowego, takiego jak, np. okna bądź blaty kuchenne.

Trend powrotu do materiałów naturalnych obserwujemy od kilku lat. Coraz chętniej podczas wykańczania wnętrz sięgamy po kamień, drewno czy metal. Surowce te wyróżniają się elegancją, pasują do minimalistycznych aranżacji, które cieszą się niesłabnącą popularnością wśród architektów oraz inwestorów. Jeśli zaś dodamy do nich akcent koloru, stworzą wnętrze w ciepłym stylu.

Raw, czyli surowe materiały w kontekście wystroju wnętrz oznaczają także proste linie i mocne, chropowate struktury. W ascetycznej aranżacji takie elementy angażują nasze zmysły, nie tylko wzrok - nierówna tekstura kamienia czy ściana z cegły wręcz domagają się dotyku, drewno ma delikatny, przyjemny zapach, mosiądz zaś daje wrażenie bijącego ciepła.

Jeden trend – różne style

Raw Materials rozsławione zostały głównie za sprawą panującego od wielu sezonów zainteresowania stylem skandynawski. Według jego wytycznych pomieszczenia powinny być jasne, utrzymane w białej kolorystyce, a także pełne naturalnych materiałów. Mile widziane są drewniane drzwi i okna, podłogi z widocznymi sękami i słojami oraz meble wykończone bawełną bądź lnem. Wszystko to składa się na prosty, a zarazem efektowny wystrój.

Czytaj także: Drewniana podłoga w skandynawskim stylu

Drewno, metal, beton czy kamień są nieodzowną częścią wnętrz utrzymanych w stylistyce industrialnej, czy tych w klimacie vintage. Co łączy te style? Autentyczność. Surowe materiały nadają przestrzeni nowoczesnego charakteru, eksponując jednocześnie tradycyjne procesy tworzenia oraz naturalne pochodzenie produktów. To nowoczesne wnętrza z powiewem tradycji i historii.

Z kamienia i metalu

Jednym z najbardziej znanych surowców naturalnych jest marmur. Charakteryzuje się nie tylko nietuzinkową kolorystyką, ale także bogactwem faktur. Szlachetność tego materiału widać zwłaszcza na dużych powierzchniach, takich jak ściany czy podłogi. Inne bardzo popularne kamienie dekoracyjne to np. piaskowiec, trawertyn i granit.

Chłodny metal świetnie odnajdzie się w nowoczesnych i industrialnych pomieszczeniach. Doskonale prezentuje się m.in. w towarzystwie drewna pełnego sęków czy spękań, a także cegły i betonowych elementów. Popularne są stalowe stoliki kawowe o geometrycznych kształtach, które nadadzą wnętrzu nie tylko szyku, ale także zadziorności.

Powrót w wielkim stylu

Wielu projektantów uważa, że rok 2017 jest rokiem terakoty. Po latach odstawienia na boczny tor, wróciła do łask. Terra cotta to z włoskiego ziemia wypalona. Wytwarza się ją z dobrze oczyszczonej oraz wypalonej gliny. Matowe płytki to świetne rozwiązanie nie tylko podczas wykańczania podłóg i ścian, ale także okładziny kominkowej.

Korek nie tylko do wina

Tablice korkowe przez długi czas kojarzyły się z biurami lub szkołami. W obecnym wzornictwie nabrały jednak zupełnie nowego wymiaru. Ciekawa tekstura z powodzeniem przełamie monotonne barwy, a ponadto stanie się praktycznym elementem wywodzącym się wprost z natury. Aktualnie na topie są tablice pokrywające całą ścianę. Doskonale sprawdzają się w kuchni, gdzie przypinać do nich możemy sklepowe paragony czy listy zakupów lub wiadomości dla innych domowników.

Meble - drwalski akcent

Łagodne wykończenia drewniane o subtelnej linii powoli zaczynają odchodzić w przeszłość. Wiele osób zwraca się w stronę wyrazistych i mocnych aranżacji. Surowe stoły i krzesła o twardym, nieco nieociosanym charakterze to prawdziwy hit. Doskonale łączą się z takimi kolorami, jak ciemna zieleń, złoto czy biel.

Wielowiekowa elegancja

Podczas, gdy wybierając meble czy dodatki możemy pozwolić sobie na DIY, w przypadku stolarki drewnianej warto postawić na sprawdzonych producentów.

Ogromną wagę przykładamy do starannej selekcji najlepszej jakości drewna. To surowiec energooszczędny oraz długowieczny, który należy traktować z szacunkiem. Odpowiednio przetworzony będzie cieszyć oczy wielu pokoleń – mówi Jarosław Issel, Prezes Zarządu BMK Europe S.A.

Drewno od lat uchodzi za jeden z najlepszych materiałów budowlanych. Jest nie tylko eleganckie, ale także niezwykle funkcjonalne – wyróżnia się m.in. doskonałymi właściwościami izolacyjnymi. Pozwala na łatwą renowację, a co za tym idzie dostosowanie do bieżących trendów.

Drewno, bez względu na to, w jakiej postaci zostanie użyte, może zapewnić komfort i wyjątkową estetykę, jak żaden inny materiał.

Drewniane okna i drzwi stworzą przytulny klimat w każdym pomieszczeniu, nadając wnętrzu naturalnego wyrazu i autentyczności, za czym tak wielu z nas dziś tęskni – dodaje Jarosław Issel.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także